fbpx

ЛГБТИ-заедницата постави посмртен венец пред канцеларијата на Марко Зврлевски

-

Мораториум со Основното јавно обвинителство и прекинување секаква соработка, денеска прогласија активистите на ЛГБТИ-центарот при Хелсиншкиот комитет, поради неразрешените шест напади врз нивниот центар.

Тие поставија посмртен венец за работењето на јавниот обвинител Марко Зврлевски, за да го искажат револтот поради неразрешените случаи на брутални напади кои се случија во изминатите три години.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Четири неуспешни обиди да се избере претседателка на Уставен суд

Ниту една од двете кандидатки за претседателка на Уставен суд, Татјана Бозаџиева Васиќ и Ана Павловска Данева, не успеаа да добијат мнозинство од шест гласови потребни за избор на...