fbpx
Македонија Страница 1803

Македонија

По породувањето на жената, гинекологот ќе бара да се отвори боледувањето

Парнаџиева Змејкова најави дека во владина процедура се три варијанти за реализација за проектот
Директорката на Фондот за здравствено осигурување, Маја Парнаџиева-Змејкова, денеска рече дека ФЗОМ никогаш не размислувал, ниту предлагал надоместокот на плата да биде на товар на фирмите и истакна дека владиниот предлог за „побрза исплата на надоместоците“, мислејќи за породилно отсуство и за боледување, бил...

Криел дрога под хауба

Дополнително кај пријавениот во чорапот од левата нога пронајдено е уште едно кесе со помала количина марихуана
Полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против 25-годишниот И.Н. од Скопје, кого го товари за неовластено производство и продажба на опојни дроги, психотропни сустанци и прекурсори и за овозможување употреба на опојни дроги. Пријавениот, на 6 јули годинава, отворајќи ја пред полициските инспектори хаубата од...

(ФОТОГРАФИИ) Вевчани – село со богат градски живот

Актери од селото театарската претстава „Печалбари“ ја играле меѓу двете светски војни
Многувековна културна традиција стои зад населбата Вевчани која, со околу 3.500 жители, денес е една од најмалите, а најафирмираните општини во земјата. За познатиот Вевчански василичарски карневал велат дека е со традиција подолга од еден милениум. Основно училиште на мајчин македонски јазик имаат уште од...

Граѓанските здруженија од Тетово загрижени поради „Југохром“

Од еколошкото здружение „Еко Герила“ се разочарани од владината одлука
Граѓанските здруженија од Тетово се загрижени поради продолжувањето на законскиот рок за имплементирање на еколошките стандарди за работа на еден од најголемите загадувачи на воздухот во полошкиот регион, комбинатот „Југохром“, пренесе радио МОФ. Граѓаните од тетовскиот регион ја коментираат различно одлуката за продолжување на рокот...

СДСМ Крива Паланка: Кој и зошто ги штити фирмите што ги прекршуваат работничките права

Власта на ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски толерираат грубо кршење на работничките права во конфекционерската и во чевларската индустрија во Крива Паланка, реагираат од СДСМ Крива Паланка. „Според информациите што се доставени до нас, вработените во текстилната индустрија, наместо пријавените 40 часа неделно, работат по 9 или...

Македонија е на 69. место во светот по просперитет

Земјава, според овие резултати се искачила за десет места и е зад Русија која е на 68 место, а пред Парагвај и Индонезија.
Македонија е на 69. место во светот од рангирани 142 земји  според индексот на просперитет на британскиот научен институт „Легатум“. Станува збор за годишна процена на богатството и на благосостојбата на земјите, а индексот на просперитет се пресметува врз основа на осум категории: економија, образование, претприемништво...

Стружани бараат реконструкција на плоштадот и на Споменикот на револуцијата

Градоначалникот на Струга, Зијадин Села нема ништо против да се реконструира градскиот плоштад
Стружани бараат санирање на Градски плоштад и на Споменикот на револуцијата, на кејот на реката Црн Дрим. Спомен-обележјето е изградено пред повеќе децении, во чест на повеќе од 3.000 учесници во НОВ и во ПОМ на Македонија (1941 – 1945) и ги симболизира заедништвото и...

Предложените законски измени ги раскараа нотарите и адвокатите

И Меѓународната унија на нотарите со седиште во Рим е против предлогот за измена на Законот за нотаријат
Додека трае подготовката на измените на Законот за нотаријат, нотарите и адвокатите се поделија околу предлогот да се воведе законска обрска за ангажирање правен застапник при склучување договор. Според нотарите, адвокатите и сега се чести гости во нивните канцеларии и немаат ништо против нив, но...

Форум за климатски промени во Тетово

На форумот ќе присустува и ќе се обрати министерот за животна средина и просторно планирање Нурхан Изаири
Научен форум, насловен „Климатските промени и Македонија“, во организација на Институтот за животна средина и здравје, ќе се одржи денеска на Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово. На форумот ќе присустува и ќе се обрати министерот за животна средина и просторно планирање, Нурхан Изаири.

Битолската поп-дива Билјана Дамјановска стана почесен конзул на БИХ

Битолската дива Билјана Дамјановска-Јанчевска е именувана за почесен конзул на Босна и Херцеговина во Република Македонија. Додека конзулатите на Велика Британија, Словенија и Хрватска отидоа под клуч, Босна и Херцеговина, на изненадување на поголем дел од јавноста, отвори свое претставништво на Широк сокак. Целта...

Средба на Заев со Жерновски и со Петковски

Според најавите, главни теми на состанокот се очекува да бидат стратегијата за натамошно дејствување на опозицијата
Тито Петковски и Андреј Жерновски денеска треба да се сретнат со лидрот на СДСМ, Зоран Заев, а се очекува да присуствуваат и пратеници од НСДП и од ЛДП. Според најавите, главни теми на состанокот се очекува да бидат стратегијата за натамошно дејствување на опозицијата и...

Саем за вработување во Штип

На саемот за вработување, што денеска ќе се одржи во Штип, 32 компании ќе ги престават потребите за работна сила  во организација на Агенцијата за вработување на Република Македонија. На саемот ќе се обрати директорот на АВРМ, Влатко Поповски, а предвидено е одржување на панел-дискусија за...

Магла по котлините, сонце преку ден

Времето ќе биде стабиолно, без врнежи
Во Македонија во утринските часови ќе има појава на магла и ниска облачност, која некаде ќе се задржи и претпладне. Во текот на денот ќе биде претежно сончево, со локална облачност и со слаб јужен и југоисточен ветер, а во западните предели ќе дува...

СДСМ: Долго време требаше ВМРО-ДПМНЕ да го признае загадувањето во Битола

ВМРО-ДПМНЕ го призна загадувањето на воздухот во Битола, по многу алармирања од  СДСМ, изјави денеска претседателот на Општинската организација (ОО) на СДСМ во Битола, Васко Ковачевски. Тој посочи дека освен признанието, не е преземена сериозна мерка, туку само комичен обид. - ВМРО-ДПМНЕ го призна проблемот...

СДСМ Штип: Од ЈП „Исар“ прво сечат, потоа мерат

Локалната власт и ЈП „Исар“ прво сечат, а потоа мерат, обвинија денеска на прес-конференција штипските социјалдемократи. Пример за ова, според нив, е зоолошката градина во Штип, каде прво се почнало со работа, а потоа се донела одлуката за градба. Реагираа и од ЈП „Исар“, од каде...

Наставници ќе бараат укинување на казните од екстерното тестирање

Синдикатот ја обезбедува правната помош на наставникот кој е казнет на екстерното или интерното тестирање
Седумдесет наставници од источниот регион поднеле приговори до училишните одбори заради казните од екстерното тестирање. Најмногу ги има во Штип. Во основното училиште „Ванчо Прќе“, од 34 приговори, прифатени се тие на 32 наставници, информира претседателот на регионалниот синдикат Марјан Костадиновски, пренесе телевизија „Ирис“. За...

Утре во Битола протестен марш поради загадениот воздух

Во Битола ќе се протестира и маршира поради загадениот воздух и тоа во очи на доделувањето на четвртоноемвриските награди на Општината. Здружението на граѓани „За нас се работи“, за утре (04 ноември) најави голем протестен марш на Широк сокак. Протестот ќе почне во 18 часот и 45...

Цеден сок од портокал со вода зачинета со арсен

„Здравјето е избор“ е насловот на кампањата на Владата што веќе половина месец се спроведува и треба да ги мотивира граѓаните да се хранат здраво, но со ова не се согласуваат жителите на Гевгелија, кои сè уште пијат вода загадена со арсен.  Граѓанската иницијатива „Арсена“,...

Реакција на Министерството за здравство за прес-конференцијата на СДСМ

Во врска со одржаната прес-конференција на Гоце Чакаровски од СДСМ, реакција испрати Министерството за здравство. „Министерството за здравство испрати допис до директорите на јавните здравствени установи, со кој им укажа на начинот на организирање на работното време, во согласност со претходно одржаните состаноци со Лекарската...

Тодоров: Секој пациент што нема да биде прегледан во „Мој термин“ да донесе оправдување

Секој пациент којшто нема да биде прегледан во терминот закажан преку „Мој термин“ кај доктор специјалист или супспецијалист или ќе биде прегледан со задоцнување за кое не постојат објективни и оправдани причини, да достави известување во писмена форма или усно да се оправда во...
Гоблин скриншот од вебсајтот на Близард

„Гоблински режим“ е збор на годината според Oксфордскиот речник

Гоблински режим (Goblin mode) е терминот којшто годинава беше избран за збор на годината од лексикографите на Оксфордскиот речникот. Фразата што во слободен превод може да гласи „како гоблин“...