fbpx

АМСМ: Влажни коловози, наноси од снег и опасност од одрони – возете внимателно

-

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, наместа со остатоци од кашест снег на коловозите, по интервенцијата на дежурните екипи од „Македонија пат“, а слаб снег провејува во Крива Паланка, Гостивар, Маврово, Кула, на планинскиот превој Стража и на граничниот премин Блаце, информираат од Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ).

Од АМСМ известуваат дека од 7.30 часот, сообраќајот на граничниот премин Блаце, кој беше во прекин поради излизгување на товарно моторно возило, е нормализиран.

Забрана за движење на тешки товарни возила и на автобуси има на патниот правец Тетово – Попова Шапка, а за другите возила задолжителна е употреба на зимска опрема.

Поради силен северен ветер на патните правци Штип – Кочани, клучка Штип – Радовиш и Свети Николе – Куманово, наместа има појава на намети од снег на коловозот.

Од АМСМ препорачуваат исклучително внимателно возење, прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и планирање на патувањето според временските услови. Особено внимание е потребно на делниците што минуваат низ клисурите и низ засеците, како и на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Гостивар – крак Маврово – Стража, Демир Капија – Удово и Виница – Берово, каде е можна почеста појава на одрони.

Матурантите договараат ресторани за прослава, но и учат за матурскиот испит

Откако наставата се нормализира во последниве недели после лажните дојави за бомби, матурантите се подготвуваат за претстојните прослави, но и за полагање на испитот на зрелоста. Годинава за прв...
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
free online course
download xiomi firmware
Premium WordPress Themes Download
free download udemy course