fbpx
Таг: тешки товарни возила

таг: тешки товарни возила

Забрана за тешки товарни возила на неколку патни правци

Поради обилните врнежи од снег од Авто мото-сојузот на Македонија информираат дека од 11 часот на сила стапила забраната за движење на тешки товарни возила на планинскиот превој Барбарос, поточно на регионалниот пат Македонски Брод – Прилеп и на патот Прилеп-Кавадарци, на планинскиот превој Плетвар, додека пак од 12 часот на сила стапи забраната за движење на камиони и...

Забрани за камиони на повеќе патни правци, сообраќајот се одвива отежнато и во зимски услови

Забрани за сообраќај на тешки товарни возила има на планинските премини Стража и Ѓавато, како и на Маврово и на патниот правец Валандово - Дојран, а од 8 часот утрово затворен за сообраќај на тешки возила е и магистралниот пат Скопје - граничен премин Долно Блаце, информираат од Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ). Од 9.30, односно од 10 часот, укинати се...

Забрана за камиони на Стража и на Пресека

Забрана за сообраќај за тешки товарни возила има на патните правци Маврово - Дебар, Ресен - Битола, Гостивар - Кичево, преку планинскиот премин Стража, како и на планинскиот премин Пресека, соопшти Автомото-сојузот на Македонија. Патниот правец Скопје - Македонски Брод преку Јасен е непрооден. Сообраќајот на државните патишта се одвива отежнато, во зимски услови, по влажни коловози, со остатоци од кашест...

Сообраќајот и понатаму се одвива отежнато, во зимски услови

Забрани за сообраќај за тешки товарни возила утрово има на планинскиот премин Ѓавато, како и на патниот правец Маврово - Дебар, додека од 9 часот сообраќајот на патниот правец Кичево - Гостивар преку планискиот премин Стража е нормализиран за тешки товарни возила, информираат од Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ). Набргу се очекува да се нормализира сообраќајот и во обратен правец, од...

Сообраќајот се одвива отежнато, забрана за камиони на Стража и на Пресека

На патните правци Кичево - Охрид, преку планинскиот премин Пресека, и Гостивар - Кичево, преку планинскиот премин Стража, има забрана за сообраќај на тешки товарни возила, информира Автомото-сојузот на Македонија. Патниот правец Македонски Брод - село Здуње на кој гравитираат 11 села, сè уште не е прооден за секаков вид на сообраќај, а патниот правец Скопје - Македонски Брод преку Јасен е...

Забрана за тешки товарни возила на патот Гостивар – Кичево

На патниот правец Гостивар - Кичево преку планинскиот премин Стража, од 18.30 часот е воведена забрана за сообраќај на тешки товарни возила, информира Автомото-сојузот на Македонија. Патниот правец Македонски Брод - село Здуње, на кој гравитираат 11 села, сè уште е непрооден за секаков вид возила. Сообраќајот на државните патишта се одвива отежнато, во зимски услови, по влажни коловози со остатоци од снег...

Укината забраната за сообраќај на тешки товарни возила на Ѓавато и на Плетвар

Автомото-сојузот на Македонија соопшти дека e укината забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Ресен - Битола кај Ѓавато и на Плетвар. Забрани за сообраќај за тешки товарни возила сè уште има на патниот правец Маврово – Дебар. Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози, наместа со остатоци од снег на коловозот, по...

Поради лошото време, забранет e влезот на камиони во Грција на преминот Евзони

На тешките товарни возила кои транзитираат меѓу Македонија и Грција, преку граничните премини Богородица и Евзони не им се дозволува влез во Грција поради лошите временски услови и состојбата на патиштата. Вакво известување утрово добиле македонските полициски служби на граничниот премин Богородица од своите колеги на преминот Евзони, од грчката страна на границата. Поради забрната за влез, како што информираат...

Сообраќајот и понатаму во зимски услови, забрани за тешки возила на неколку патишта

Забрани за сообраќај на тешки товарни возила има на патните правци Маврово - Дебар, Кочани - Делчево - граничен премин Делчево и Берово - Виница - Кочани, а за другите возила задолжително е користење на зимска опрема, соопшти утрово Автомото-сојузот на Македонија. Оттаму информираат дека забраната за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец од Дојранска раскрсница - Дојран од...

Поради снегот, сообраќајот на неколку патни правци и понатаму во прекин

Сообраќајот на дел од патните правиц во земјава и понатаму е во прекин поради заглавени возила и чистење на снежните наноси. Како што информираат од Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ), магистралниот пат А3, Штип - Кочани, од селото Крупиште до бензиската пумпа „Ваго“ од 6 часот утрово е во прекин, поради чистење на снежни наноси, а на автопатот Велес -...

Забрана за тешки товарни возила на патот Крива Паланка – Деве Баир

На патниот правец Крива Паланка - граничен премин Деве Баир воведена е забрана за сообраќај на тешки товарни возила, соопшти попладнево Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ). Оттаму информираат дека забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патот Ресен - Битола, преку планинскиот премин Ѓавато е укината, но се препорачува задолжителна употреба на зимска опрема за тешките товарни возила. Забраните за...

Забрана за движење на тешки товарни возила на неколку патни правци

Утрово времето е облачно и студено и речиси насекаде има врнежи од снег со слаб до умерен интензитет. Во текот на ноќта врнежите од дожд поминаа во снег и на пониските места. Најмногу снег наврна на Маврово, каде снежната покривка достигна 10 сантиметри, а таму утринава беше измерена и најниска температура од минус 10 Целзиусови степени. Забрани за тешки товарни возила...

АМСМ: Влажни коловози, наноси од снег и опасност од одрони – возете внимателно

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, наместа со остатоци од кашест снег на коловозите, по интервенцијата на дежурните екипи од „Македонија пат“, а слаб снег провејува во Крива Паланка, Гостивар, Маврово, Кула, на планинскиот превој Стража и на граничниот премин Блаце, информираат од Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ). Од АМСМ известуваат дека од 7.30 часот, сообраќајот на граничниот...

НАТО: Инцидентите на „Северен тек“ се намерна непромислена саботажа и ризик за еколошка штета

НАТО Алијансата изрази длабока загриженост за штетата од гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море. Во соопштението објавено на официјалната веб-страница инцидентите се наречени „намерни, непромислени и...