ВМРО-ДПМНЕ: Тештата и кумот на Рашковски да ги вратат парите, а тој да си даде оставка


       
Скопје, 1 октомври, 2017 - 13:26 (META) 

Кумот и тештата на „генералниот секретар на расипничката влада“, Драги Рашковски, треба да ги вратат народните пари што ги испумпаа на основа на плати и на хонорари од буџетот на Република Македонија, побара Светлана Јакимовска од ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција пред Владата.

Таа го праша Рашковски кога ќе ѝ одговори на јавноста за непотизмот.

– Драги Рашковски изгледа нема намера да одговори на прашањата кои ги поставува македонската јавност. Но, нема ни намера да си поднесе оставка како генерален секретар на Владата на Република Македонија. Непотизмот од неговото работење не може да се прикрие ниту заташка, со повлекувањето на неговата баба, Елена Начевска, мајка на неговата сопруга Вероника Начевска, од позицијата претседател на Комисијата за жалби. Во исто време се повлече и неговиот кум, Дејан Костиќ, кој Рашковски го ангажираше за адвокат на генералниот секретаријат на Владата и покрај тоа што владата има правна служба – рече Јакимовска.

Таа побара Рашковски да поднесе неотповиклива оставка од функцијата  владин претставник во „Македонски телеком“.