fbpx
Таг: генерален секретар

таг: генерален секретар

Претседателот Пендаровски ќе се обрати на 76. Генерално собрание на Обединетите нации

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Њујорк ќе се обрати на Генералната дебата на 76. Сесија на Генералното собрание на Обединетите нации, што се одржува на тема „Градење отпорност преку надеж - опоравување од Ковид-19, одржливо обновување, одговор на потребите на планетата, почитување на правата на луѓето и ревитализација на Обединетите нации“. Обраќањето на претседателот Пендаровски е предвидено на сесијата што...

Обвинителство почна истрага за софтверот, Драги Рашковски приведен претпладнево

Dragi Rashkovski
Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција (ОЈО-ГОКК) вчера почнало истрага за случајот за софтверот за сообраќајни прекршоци за МВР, а полицијата по наредба на обвинител ги привела доскорешниот секретар во премиерскиот кабинет и екс генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, и сопственикот и управител на фирмата што ја доби спорната набавка „Инвока гроуп“, Даниел Станчев. Според...

Мухамед Зекири на местото на Рашковски како генерален секретар на Владата

Потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири е именуван за нов секретар на Владата на РСМ на денешната 24.седница, информираа вечерва од владината прес-служба. Зекири доаѓа на местото на Драги Рашковски, којшто си поднесе оставка од оваа функција пред речиси два месеци. Иако Мухамед Зекири се споменуваше како можен директор на Фондот за здравствено осигурување, сепак на Зеќири сега му припадна функцијата...

Јанушев не е повеќе генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, има промени и во Извршниот комитет

ВМРО-ДПМНЕ синоќа одржа седница на Централниот комитет на партијата на која што дискутираа за актуелната политичка состојба, но и за значајни внатрепартиски случувања, информираат од таму. Во партијата избраа и нов Извршен комитет кој го соочинуваат потпретседателите Александар Николоски и Владимир Мисајловски, членот Иван Иванов поранешен пратеник, како и членовите кои по функција се дел од ИК согласно Статутот, Претседателот...

Професорот Рашковски не може да се одвои од ген-секот Рашковски

Премиерот Зоран Заев даде изјава во врска со случајот со генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, која „Вистиномер.мк“ ја оцени како „недоследна“: Прво, се работи за лична чест и достоинство. Ние сме транспарентна влада и го сакаме критичкиот осврт на медиумите, но не може некого да правите салата кога сакате и како сакате, како физичко лице. Владата нема да поднесе...

Љупчо Николовски е нов генерален секретар на СДСМ

Љупчо Николовски е новиот генерален секретар на СДСМ, информираше синоќа премиерот Зоран Заев по одржувањето на Централниот одбор, во рамките на кој беа направени смените во партијата. „Љупчо Николовски нема повеќе да биде министер на Министерството за земјоделство, шумарство и  водостопанство. Тој е еден од поуспешните министри во нашата Влада. Тоа го знаат граѓаните со сите реформи, со сите мерки...

Мајлинда Брегу e новата генерална секретарка на Регионалниот совет за соработка

Мајлинда Брегу од денеска е на функцијата генерална секретарка на Регионалниот совет за соработка (РСС), на местото на досегашниот секретар Горан Свилановиќ, официјално е соопштено во Сараево. РСС е извршно тело на Процесот за соработка во Југоисточна Европа, чиј основач и полноправен член е и Република Македонија. Во својата писмена изјава Брегу ја подвлече мислата на Жан Моне за обединување на...

Столтенеберг: Македонија може да добие покана за НАТО на самитот на 11 и 12 јули

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг се надева дека ќе може да биде испратена покана за членство на Македонија во Алијансата на самитот што на 11 и 12 јули ќе се одржи во Брисел, откако Скопје и Атина постигнаа договор за спорот за името, јави МИА. – Се надевам дека ќе има напредок со поранешната југословенска Република Македонија бидејќи тие...

Гутереш ги повика граѓаните на двете земји заедно да го придвижат процесот напред

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш во писмена изјава го поздрави договорот кој што го постигнаа Македонија и Грција за решение на спорот за името. Тој ги поздрави сите засегнати страни за нивната решеност да му стават крај на долготрајниот спор и за покажаното лидерство. Гутереш им честиташе на сите кои што конструктивно учествуваа во напорите што доведоа до...

Нема план Б за влез во НАТО, името мора да се реши, порача Столтенберг

Мора да бидам искрен со вас и не е добро да ве лажам - нема план Б и нема влез во НАТО сè додека не се реши проблемот со името, порача Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во три наврати, одговарајќи на новинарски прашања дали е можен прием со привремената референца на денешната прес-конференција по средбата со премиерот Зоран...

Столтенберг: Вратата е отворена, но преминувањето на прагот бара работа

Вратата на НАТО е отворена за нови членови, но преминувањето на прагот бара сериозна работа, порача Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во обраќањето пред пратениците, државниот врв и првите луѓе на повеќе институции на седница на Собранието на Република Македонија. Во него тој посебно се осврна и ги пофали ратификацијата на Договорот за добрососедство со Бугарија и изгласувањето...

Пред Собранието протести против НАТО и бандера кутната од ветрот

Припадниците на Левица и поранешната пратеничка Солза Грчева одржаа протест пред Собранието на Република Македонија пред пристигнувањето на Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенбер, кој треба да се обрати пред пратениците. Покрај демонстрантите, кои извикуваат анти-НАТО пароли, се наоѓа падната бандера, која била кутната од ветрот.

Генералниот секретар на НАТО денеска и утре на средби со државниот врв во Скопје

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Македонија. Се очекува да се сретне со претседателот Ѓорге Иванов, со премиерот Зоран Заев, со министрите за надворешни работи и за одбрана Никола Димитров и Радмила Шекеринска, како и со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Столтенберг утре напладне ќе се обрати и пред пратениците во...

Кирацовски за бојкотот: Пратениците да работат за граѓаните и за државата, а не за партијата

Најавите од ВМРО-ДПМНЕ за бојкот на работата на Собранието на Република Македонија воопшто не се во интерес на граѓаните и на државата и пратениците од таа партија треба да се вклучат во битните реформи што претстојат пред нас, кои се од суштинска важност за државата, смета Александар Кирацовски, генерален секретар на СДСМ и пратеник. - Треба да ги надминат теснопартиските...

Сите да работат за враќање на довербата во институциите, вели генералниот секретар на ОБСЕ

Успешното надминување на политичката криза и тековните напори за спроведување на владината реформска агенда нудат единствена можност за напредок, рече генералниот секретар на ОБСЕ, Томас Гремингер, по завршувањето на неговата дводневна посета на Скопје. - Сите чинители треба да ги здружат силите во зајакнувањето на демократските процеси и во враќањето на довербата во институциите во земјата, воспоставувајќи ефективни механизми за контрола -...

Замениците на Џафери и интерпелациите за Николовски и за Царовска, денеска пред Собранието

Собранието денеска ќе ја продолжи работата по точките од дневниот ред на осмата, дванаесеттата и на тринаесеттата седница, кои останаа незавршени поради паузата на законодавниот дом за локалните избори. На дневен ред на осмата седница е предлогот за именување на заменици на генералниот секретар на Собранието и неколку закони предложени од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ. Предлог-одлука за утврдување на бројот на...

Шекеринска во Брисел разговарала со помошниците на генералниот секретар на НАТО

Македонската министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, при посетата на Брисел на состанокот на министрите за одбрана на земјите-членки на НАТО и земјите-учесници во мисијата „Одлучна поддршка“, во НАТО штабот во Брисел имала средби со помошник-генералниот секретар на НАТО за политички прашања и безбедносна политика, Алехандро Алваргонзалез и помошник-генералниот секретар на НАТО за одбранбена политика и планирање, Хајнрих Браус. Како што...

Кирацовски: Одлуката на граѓаните води кон сериозни промени

Се заблагодарувам на сите граѓани што придонесоа за мирна атмосфера на изборите и ги повикувам сите кандидати да ги признаат изборите, порача на прес-конференција Александар Кирацовски, генерален секретар на владејачкиот СДСМ. Тој од името на СДСМ изрази задоволство од текот на изборите и порача дека победата е на граѓаните на Македонија. - Одлуката на граѓаните е за сериозни промени кои водат во...

ВМРО-ДПМНЕ: Тештата и кумот на Рашковски да ги вратат парите, а тој да си даде оставка

Кумот и тештата на „генералниот секретар на расипничката влада“, Драги Рашковски, треба да ги вратат народните пари што ги испумпаа на основа на плати и на хонорари од буџетот на Република Македонија, побара Светлана Јакимовска од ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција пред Владата. Таа го праша Рашковски кога ќе ѝ одговори на јавноста за непотизмот. - Драги Рашковски изгледа нема намера да одговори на прашањата...

Гутереш охрабрува за надминување на спорните прашања

„Македонија е еден од најпозитивните примери за меѓукултурен, меѓурелигиски и меѓуетнички соживот. Ја цениме улогата што ја има вашата држава во регионот како фактор што го помага разбирањето и дијалогот меѓу државите. Македонија има голема поддршка од Обединетите нации и таа ќе продолжи и во иднина“, порачал генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш на средбата со премиерот Зоран Заев...

Макрон: Најден е компромис за преговарачката рамка на Северна Македонија

Францускиот претседател Емануел Макрон од Мадрид, на НАТО самитот соопшти оти смета дека е најдено компромисно решение за преговарачката рамка на Северна Македонија, која ја вклучува и Бугарија, јави...