!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Полјакот Старнавски нурна до 240 метри во пештерата Врело и го урна сопствениот рекорд


Скопје, 19 август, 2017 - 14:38 (META) 

Светски познатиот спелеолошки нуркач Криштоф Старнавски од Полска се спушти на длабочина од 240 метри во подводната пештера Врело на Матка, соборувајќи го минатогодишниот сопствен рекорд од 230 метри.

Старнавски во придружба на неговиот тим и со логистичка поддршка од домашните спелео- нуркачи од клубовите „Акватек“ и „Врело“ од Скопје, по повеќе од пет часа успеа да се спушти на оваа длабочина, користејќи специјален систем за подводно нуркање наречен „ребридер“.

– Подводната пештера Врело е извонредна, со кристално чиста вода и огромни галерии. Сакам да изразам голема благодарност до мојот како и до македонскиот тим од нуркачи, со кои успеавме да направиме истражување на пештерата до 240 метри во длабочина и над 800 метри во должина. Она што е најважно е што утврдивме дека постојат уште многу можности за понатамошно истражување во следна експедиција. Јас како човек и нуркач сум во потрага по најдлабоката истражена пештера во светот, а Врело има голем потенцијал да стане токму тоа – кажа Старнавски.

Минатата година Старнавски стигна до 230 метри длабочина со што го сруши рекордот на нуркачот Луиџи Касати кој во 2010 година стигна до 212 метри длабочина.

Пештерата Врело на Матка неколкупати досега е истражувана од страна на домашни и странски нуркачки експедиции и истражен е само дел од нејзината внатрешност.Не се знае точно до каде се простира и на колку метри е нејзиното дно.

Со 200.000 денари, Градот Скопје финансиски ги поддржа сите истражувања на подводната пештера Врело преку здружението „Акватек“.


Припадници на Армијата се вклучија во гаснење на пожарот кај Македонски Брод


Македонски Брод, 26 јули, 2017 - 18:31 (META) 

Армијата на Република Македонија се вклучи во гаснење на пожарот во атарот на селото Требовље, општина Македонски Брод, каде беше зафатена шумска површина од околу 200 хектари, информираат од таму.

„Два хеликоптери од воздухопловната бригада на АРМ почнаа со интервенција веднаш по барањето за вклучување во акцијата за гаснење и извршените потребни подготовки. Во текот на изминатите неколку часа пилотите на АРМ исфрлија 28 тони вода, кои според известувањата веќе придонесуваат за намалување на интензитетот на пожарот и за запирање на понатамошното ширење“, се вели во соопштението на АРМ.


Хелсиншки: Бегалците во кампот „Табановце“ дневно добиваат половина литар вода за пиење


Гевгелија/Куманово, 14 јуни, 2017 - 14:57 (META) 

Состојбата со бегалците во прифатно-транзитните кампови „Винојуг“ и „Табановце“ во текот на минатиот месец останала непроменета и во овие кампови вкупниот број на бегалци изнесувал 29 лица, се наведува во последниот месечен извештај на Хелсиншкиот комитет за човекови права.

Од Хелсиншки информираат дека бројот на бегалци во кампот „Винојуг“ кај Гевгелија е мал, а намалена е и фреквенцијата на движење на бегалци кои се фатени по илегални патишта надвор од кампот.

„Бројот на бегалци во кампот константно изнесува девет лица, меѓу кои со потекло од Авганистан, Ирак и од Сирија. Неколку од бегалците имаат почнато постапки за семејно обединување. Кујната која функционираше во кампот е официјално затворена. Должноста за делење храна е преземена од Црвениот крст. Инфраструктурни промени во кампот не се забележани. Хигиената е на задоволително ниво“, стои во извештајот.

Оттаму додаваат дека продолжува практиката на нелегално „депортирање“ на бегалци кои се фатени по илегални патишта низ Македонија назад во Грција. Во текот на мај 2017 година, вкупно 24 бегалци со потекло од различни земји, во шест одделни случаи биле фатени од полицијата по илегални патишта и „депортирани“ во Грција.

Состојбата во кампот „Табановце“ на северната граница, според извештајот на Хелсиншкиот комитет е полоша, особено во однос на условите за престој на бегалците, кои се вкупно 20 лица.

„Во текот на мај е забележано значително влошување на квалитетот на храната. Поплаките на бегалците се дека храната е недоволна и со лош квалитет. Истовремено, воспоставено е и ограничување на пристапот до вода за пиење, односно бегалците имаат право да добијат едно шише вода од половина литар на ден. Лошиот квалитет и недостигот од храна не се променети и покрај почнувањето на рамазанските пости“, стои во извештајот на Хелсиншкиот комитет, кој апелира да се подобри квалитетот на храна, која ќе ги задоволи сите нутриционистички стандарди, како и да се обезбеди пристап до неограничено количество вода.


Падна пресудата од милион евра отштета за ЗК „Пелагонија“


Битола, 22 мај, 2017 - 16:02 (META) 

Апелацискиот суд во Битола ја укина пресудата од еден милион евра отштета што јавното претпријатие „Стрежево“ – Битола требаше да му ја исплати на земјоделскиот комбинат „Пелагонија“ од Битола, заради договорена, а неиспорачана вода за наводнување на земјоделските парцели на комбинатот во летото 2015 година, кога хидросистемот имаше хаварија на цевководот.

Апелацискиот суд во Битола расправајќи речиси седум месеци по жалбата на јавното претпријатие „Стрежево“, одлучи пресудата за овој случај донесена од судијата Злата Маџароска, од Основиот суд-Битола, да ја укине и да ја врати на повторно одлучување.

-Укината е првостепената одлука и е вратена повторно во Основниот суд. Апелација дала и упатство вештите лица кои вршеле проценка на штетата да го надополнат вештиот наод со нови вештачења- потврди за „Мета“, портпаролот на Основниот суд во Битола, истражната судијка, Милка Бизевска.

За овој случај кој со особено внимание се следи во Битола, директорот на туженото јавно претпријатие, Марјан Ѓероски, најави дека незадоволни од првостепената пресуда поднеле претставка до надлежниот судски совет со барање да се утврди пристрасност кај судијата Маџароска.

Во првостепената пресудата стои дека во 2015 година двете страни склучиле договор за наводнување на земјоделските површини на комбинатот, насадени претежно со хибридна пченка, но дека поради дефект на главниот доводен канал на системот на „Стрежево“, во одредени периоди имало прекини во наводнувањето или, пак, воопшто немало вода до засеаните ниви, што предизвикало намалени приноси кај парцелите на ЗК „Пелагонија“.


Геологот Боев тврди дека сушата нема да ја остави Македонија без вода за пиење


Штип, 16 мај, 2017 - 16:37 (META) 

Сушата нема да влијае врз питката вода со која се снабдуваат македонските градови, бидејќи водата е длабоко складирана во карстните резервоари. Ова го тврди ректорот на Универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип, геологот Блажо Боев. Според него, овие води се едни од поквалитетните природни питки води во Европа.

– Безмалку сите населени места во земјава се снабдуваат од вакви природни резервоари. Што се однесува до заканата од суша на Македонија, како резултат од глобалниот феномен, наречен климатски промени, засега со овој природен потенцијал на складирани води во македонските карстни резервоари, градовите ќе го немаат тој проблем, во однос на другите делови на Балканот и на Европа – вели Боев.

Според неговата колешка, геологот Билјана Гичевска, 40 отсто од градовите се снабдуваат од пештерски извори или, стручно, од природни карстни врела.

– Дел од македонските населби се снабдуваат со исправна вода за пиење од карстни извори и тоа доволно говори за тоа колку Македонија е високо на листата на еко-земји во Европа, во поглед на чистотата на својата околина – вели Гичевска.


„Арсена“: И гевгелиските села Моин и Богородица пијат вода со арсен


Гевгелија, 4 мај, 2017 - 15:16 (META) 

Лабораторијата во Солун утврдила дека гевгелиските села Моин и Богородица, кои се приклучени на градската водоводна мрежа, добиваат вода со висока концентрација на арсен, информираат од граѓанската иницијатива „Арсена“.

„Со анализа на примерок вода од домаќинства во овие населени места, констатирано е присуство на 17,7 микрограми арсен на еден литар вода во потпланинското село Моин и 16,9 микрограми арсен во еден литар вода во пограничното село Богородица. Дозволената граница на арсен во водата за пиење, според Правилникот за квалитет на води на РМ од април 2008 година и стандардите на Светската здравствена организација, изнесува 10 микрограми на еден литар вода. Секое количество што ја надминува оваа граница ја прави водата здравствено небезбедна“, велат од „Арсена“.

Оттаму додаваат дека референдумот не ги реши сите еколошки проблеми во Општината, при што и понатаму останува горливиот проблем – присуството на отровниот арсен во водата, која ја користат жителите на Гевгелија и уште шест населени места од општината.


„Стрежево“ треба да му плати милион евра на ЗК „Пелагонија“ за неиспорачана вода


Битола, 12 април, 2017 - 10:00 (META) 

Еден милион евра е сумата што јавното претпријатие „Стрежево“ – Битола треба да му ја исплати на земјоделскиот комбинат „Пелагонија“ од Битола, заради договорена, а неиспорачана вода за наводнување на земјоделските парцели на комбинатот во летото 2015 година, кога хидросистемот имаше хаварија на цевководот. Ваква пресуда донесе Основниот суд во Битола по тужбата на „Пелагонија“ против „Стрежево“ за надомест на штета.

За предметот одлучуваше судијата Злата Маџароска, а за оваа пресуда ќе треба да се изјасни и Апелацискиот суд во Битола. ЈП „Стрежево“ поднело претставка до надлежниот судски совет со барање да се утврди пристрасност кај судијата Маџароска.

Во пресудата стои дека во 2015 година двете страни склучиле договор за наводнување на земјоделските површини на комбинатот, насадени претежно со хибридна пченка, но дека поради дефект на главниот доводен канал на системот на „Стрежево“, во одредени периоди имало прекини во наводнувањето или, пак, воопшто немало вода до засеаните ниви. Тоа предизвикало намалени приноси на парцелите на комбинатот.

Според вештачењето, штетата изнесува 61.378.963 денари или повеќе од еден милион евра. Комбинатот пред судот побарал отштета од сто милиони денари, односно околу 1,6 милиони евра.

Сослушаните сведоци кажале дека исклучувањето на целиот систем на ЈП „Стрежево“ се случило на 27 јули 2015 година заради активно свлечиште, по што водата во системот за наводнување била пуштена дури на 6 август.

Она што е интересно, а стои во пресудата, е што ЈП „Стрежево“ уште во март 2015 година, значи пред хаваријата, имало известување од страна на Владата за две свлечишта, долж каналската мрежа, настанати во февруари истата година.

Вработени во ЈП „Стрежево“ неофицијално пресметуваат дека ако Апелација ја потврди пресудата, тоа би се одразило значително врз ликвидноста на претпријатието. Штета од еден милион евра велат дека е рамна на седум плати на 250 вработените во „Стрежево“.
Директорот на ЈП „Стрежево“, Марјан Ѓероски, вели дека овој спор ќе потрае и веројатно ќе заврши на Врховен суд.

– Пресудата е неправедна и е крајно пристрасна. При нејзиното носење не се земени предвид фактите и затоа судиите и правниците што ги консултиравме ја квалификуваат и со поостри зборови и убедени сме дека нема да помине на повисокиот суд. Во меѓусебниот договор уредени се ситуациите за неиспорака на вода заради свлечишта и други непогоди, каде корисникот нема право на надомест. Против судијата од Основниот суд ќе поведовме постапка пред надлежните органи- стои во писмениот одговор од директорот Ѓероски.

Коментар за пресудата писмено побаравме и од ЗК „Пелагонија“, но добивме усно одговор дека не коментираат судски одлуки.

Адвокат во пензија од Битола, вели дека досега во неговата практика не се сеќава Основниот суд во Битола да изрекува отштети во толку голем износ, но и дека во принцип не е толку важна висината на износот, колку основата врз која е пресудено.

За потсетување, во летото 2015 година свлечиште во непосредна близина на битолското село Драгарино целосно урна дел од главниот цевковод кој со вода од акумулацијата „Стрежево“ ги снабдува ЈП „Водовод“, земјоделците, индустрискиот дел на градот и РЕК – Битола , како најголем корисник.


Во некои тетовски населби нема капка вода, таму каде што ја има е заматена


Тетово, 24 март, 2017 - 14:44 (META) 

Граѓаните што живеат во горниот дел на Тетово, втор ден се соочуваат со целодневни рестрикции во водоснабдувањето. Во другиот дел на градот вода има по неколку часа, но таа според последните анализи на Центарот за јавно здравје Тетово, е заматена.

– Немаме капка вода цел ден. Ова е ужас, ама сме се навикнале. Купуваме вода, полниме резерви во буриња – вели една жителка на Тетово, која живее во горниот дел на градот.

Од Јавното комунално претпријатие Тетово велат дека рестрикции на вода за пиење има поради намалениот водостој на изворите, од кои Тетово се снабдува со вода за пиење, но и поради постојаните дефекти на градската водоводна мрежа, која е стара и дотраена.

Оттаму очекуваат деновиве да се стабилизира водоснабдувањето во градот, со зголемувањето на количествата вода за пиење вообичаена за пролетниот период. Заматеноста на водата, според претпријатието, се појавила поради градежни активности околу филтер-станицата од новиот тетовски водовод.

– Се вршеа некои градежни активности на филтер-станицата, односно таа се поврзуваше со една од хидроцентралите на новиот тетовски водовод, кој очекуваме да се пушти во употреба во догледно време, со што конечно ќе се реши дводеценискиот проблем со водоснабдувањето во градот – изјави Борче Бојовски од Јавното комунално претпријатие Тетово.

Изградбата на новиот тетовски водовод никако да заврши. Локалната власт неколкупати вети дека водоводот ќе биде готов во 2016 година, но реализацијата на овој проект стар две децении, сè уште тапка во место.


На Меѓународниот ден на водите, „Арсена“ потсети на загадената вода во Гевгелија


Гевгелија, 22 март, 2017 - 18:09 (META) 

Граѓанската иницијатива „Арсена“ подели пакувања чиста вода на штанд поставен на градското шеталиште во центарот на Гевгелија, по повод Меѓународниот ден на водите.

Мотото на оваа акција беше „Здрава вода за здрав живот“, а целта беше да се актуелизира долгогодишниот проблем на гевгеличани со потребата од чиста вода за пиење, поради присуството на енормно високи концентрации на отровниот металоид арсен во водите од градскиот водовод.

„Ова што се случува со водата во Гевгелија е трагично и неодговорно. Сите сакаме чиста вода и сите заслужуваме да ја имаме дома како корисници на јавниот водоводен систем. Но, работите се надвор од секаква контрола на локалните власти. Изгледа, сиве овие години, поважан им беше мирниот мандат и бенефициите од мандатот, наместо задоволување на потребите на граѓаните за чиста вода“, изјавија од „Арсена“.

Од оваа иницијатива најавуваат формирање на правен тим кој ќе се занимава со правните консеквенци на одговорните за долгогодишното труење на гевгеличани со арсенот во гевгелиската вода.


Жители на Волковија протестираа поради загадувањето на селските извори


Тетово, 26 февруари, 2017 - 16:35 (META) 

Со мирен протест, жителите од тетовското село Волковија го искажаа своето незадоволство поради, како што рекоа, загадувањето на селските извори од кои се снабдуваат со вода за пиење.

Тие посочијa дека изворите се загадуваат поради градежни работи кои ги врши приватна фирма, ангажирана за изградба на воспитно-поправен дом, кој се гради во близина на изворите и во атарот на нивното село.

Според нив, фирмата врши нестручни ископи околу изворите за водоводниот систем на домот да се приклучи и да се снабдува со вода за пиење од селските извори.

– Деновиве почнаа да копаат околу изворите. Отворија пат и, како што гледате, тој пат се спушти до самите извори. Земјениот материјал од дупките кои ги ископаа, се спушта директно во изворите кои веќе се заматени, а и вреќи од цемент има тука. Ова од чист селски извор стана депонија – вели Русе Михајловски, жител на Волковија.

Жителите велат дека случајот го пријавиле во полиција и бараат негово целосно расветлување. Тие не се согласуваат водоводниот систем од воспитно-поправниот дом да се приклучи на селските извори, затоа што ќе се доведе во прашање снабдувањето со вода за пиење за селото.

Веќе неколку години мештаните од Волковија протестираат поради изградбата домот, кој, според нив, ќе доведе до појава на криминални дејства во нивното село, со оглед на тоа каква категорија на луѓе треба да престојуваат во оваа установа.

Домот сè уште се гради, а според најавите на надлежните, требаше да профункционира минатата година.