!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Заев од Њујорк: Подготвени сме да ги слушаме нашите граѓани


Њујорк, 20 септември, 2017 - 15:32 (META) 

Воспоставувањето доверба меѓу владите, граѓаните и организациите од различни видови е од клучно значење за воспоставувањето транспарентни и енергични демократии, порача премиерот Зоран Заев во своето обраќање на панел-сесијата „Отворено владино партнерство – Враќање на довербата во владата“, во рамките на дебатите на 72. Генерално собрание на Обединетите Нации во Њујорк.

Тој се осврна на искуствата на Македонија, кои, како што рече, покажаа дека кризата може да се надмине само низ заедничка соработка со сите граѓани, организации и политички субјекти и со силна политичка волја да се одделат институциите од партиските влијанија, за тие да бидат независни и да работат исклучиво за граѓанските интереси.

– Како новоизбрана влада, еден од нашите највисоки приоритети е да покажеме подготвеност да слушаме. Ние сакаме да ги слушаме нашите граѓани. Работиме во насока на воспоставување механизми за континуирана консултација со Владата, нашите министерства и агенции. Сакаме да ја смениме културата на комуникација во Македонија – рече Заев.

Премиерот потсети дека Македонија во 2011 година стана 35. членка на Партнерството за отворена влада и соопшти дека досега има направено три акциски планови. Тој истакна дека особено внимание се посветува на транспаретноста околу буџетот и одговорноста на владините институции, стандардизираните информации за јавните набавки и извештаите за здравствените програми.

– Исто така, сметаме дека е важно целите на партнерството за отворени влади да се комплементарни со целите на одржливиот развој, што се однесуваат на сиромаштијата, родовата еднаквост, целно партнерство, климатски активности, мирот, правдата и силни институции – рече Заев, нагласувајќи дека ова е во согласност и со планот на Владата за демократски реформи, односно планот „3-6-9“.

Заев оцени дека собирот на оваа тема на светско ниво, покажува колку државите и раководствата се свесни за значењето на отвореноста на владите.

– Мојата порака денеска е да дадеме живот на транспарентноста и на граѓанското учество. Да ја изградиме довербата во владата и демократијата. Кога сите имаат еднакви шанси слободно да ги искажат своите грижи и кога тие се сфаќаат сериозно, тогаш ние сме во заедничка и одржлива конекција со нашите граѓани за повторно градење и преиспитување на демократијата заедно – рече премиерот.


Османи – Атебери: Поддршката од УСАИД има големо влијание за развојот на Македонија


Скопје, 16 септември, 2017 - 11:09 (META) 

Поддршката од УСАИД има големо влијание за развојот на Македонија, истакнал вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, на средбата со новиот постојан претставник на УСАИД во земјава, Дејвид Атебери.

Османи, како што соопштија од неговиот кабинет, на Атебери му ги презентирал надлежностите и политичката агенда на Секретаријататот за европски прашања (СЕП), посочувајќи дека моменталниот фокус на Владата и на СЕП е во поддршката на реформскиот процес преку планот „3-6-9“ и мастер-планот за ИПА.

Атебери пред Османи го презентирал портфолиото на УСАИД со сите области и конкретни проекти што се спроведуваат во Македонија и нагласил дека УСАИД „целосно ја поддржува македонската влада за унапредување на процесите за евроатлантска интеграција“.

„Атебери истакна дека УСАИД е партнер на Република Македонија во последните 25 години, а главните три области во кои дејствува УСАИД се демократија и владеење, економски пораст и образование, за кои се во тек повеќе проекти“, стои во соопштението за средбата.

Двајцата соговорници на крајот на средбата го истакнале интересот на двете страни за интензивна соработка околу развојната стратегија на УСАИД за Македонија, која треба да се доврши до крајот на 2017 година, а се договориле и за редовна координација и размена на искуства во области каде УСАИД може да ја даде потребната поддршка на земјава.


Извештајот на Прибе е реален и ќе го користиме за надградба на планот „3-6-9“, велат од Владата


Скопје, 15 септември, 2017 - 15:12 (META) 

Извештајот на Прибе објавен денеска дава реална слика за системските и долгогодишни предизвици кои оваа Влада ги наследи по преземањето на власта во јуни 2017 година, затекнувајќи заробена држава, се вели во реакцијата на Владата на новиот извештај на експертската група на Европската комисија, предводена од Рајнхард Прибе.

„Токму во првите 100 дена од работењето, новата влада успеа да ги согледа овие проблеми и загрижена за досегашното загубено време и шанси, изработи реформски план „3-6-9“ кој веќе опфаќа дел од проблемите утврдени во новиот Извештај на експертската група на Прибе и отвора пат за нивно решавање. Истакнуваме дека Извештајот на Прибе објавен денеска ќе го искористиме како насока за надградување и за подобрување на планот „3-6-9“, како и за определување на приоритетните мерки за наредниот период. Плановите на Владата ќе се прават врз основа на соодветни анализи и во отворен и инклузивен процес со Собранието, опозицијата и со граѓанското општество“, се вели во соопштението од владината прес-служба.

Од таму нагласуваат дека Владата има сериозен пристап кон суштинските промени кои треба да се направат, не само во плановите и стратегиските документи туку и на дело во практиката, без повторување на грешките од минатото.

Во извештајот на експертската група се вели дека важни сектори, како судството, бараат системски реформи базирани на инклузивен и на транспарентен процес. Од таму препорачуваат дека подготовката треба да почне веднаш, но дека реформите не треба да се брзаат.

„Довербата треба да се обнови. Постои широко распространета перцепција во земјата дека во последните години одлуките беа политизирани, дека партиите ја презедоа сопственоста врз државата, дека носителите на функции имале судир на интереси и дека ја „помешале“ нивната официјална функција со нивната партиска/лична агенда. Скандалот со прислушувањето претставува масовно прекршување на фундаменталните права“, пишува во извештајот.

Според експертската група, од суштинско значење е реформите во безбедносниот сектор, особено во однос на следењето на комуникациите, да се спроведуваат како итни. Тие нагласуваат дека е имплементирана само една од дванаесетте препораки од 2015 година во областа на судството и на обвинителството.


Брисел: Владата да ги разгледа препораките на Венецијанската комисија за законот за јазиците


Брисел, 14 септември, 2017 - 16:57 (META) 

Европската Унија е информирана дека Владата го усвои предлог-законот за употреба на јазиците и дека планира да го достави до Собранието, изјави за „Мета“ Маја Коцојанчич, портпаролка на Европската Унија.

Коцијанчич, сепак, не одговори како Брисел го коментира ставањето европско знаменце, односно означувањето на законот како дел од европската легислатива.

На прашање дали Европската Унија инсистира да се усвои и да се имплементира ваквиот закон, Коцијанчич вели дека законското решение треба да биде во согласност со препораките на Венецијанската комисија.

– Го поздравуваме фактот што Владата во својот план „3-6-9“се обврза да се консултира со Венецијанската комисија за нацрт-законот и очекуваме дека ќе се разгледаат препораките на таа комисија – вели Коцијанчич.


Брглез: По Црна Гора, време е Македонија да влезе во НАТО


Скопје, 12 септември, 2017 - 16:23 (META) 

Фокусот од Црна Гора го префрламе на Македонија, сега е време Република Македонија да влезе во НАТО, порачал претседателот на словенечкиот парлемент, Милан Брглез, на средбата со премиерот Зоран Заев.

„Ви честитам за сè што постигнавте по политичката криза и за успешните позитивни промени што се случуваат во државата, во односите со соседите и на меѓународен план. Добро е да се види некој со визија, кој сака и може да ги движи процесите напред“, рекол Брглез, стои во соопштението на владината прес-служба.

Заев на средбата се заблагодарил на пријателската и конструктивна поддршка и го информирал претседателот на Државниот збор на Словенија за спроведувањето на реформите од планот „3-6-9“.

– Го заокружуваме успешно првиот дел од реформскиот план „3-6-9“. Владата и институциите, во соработка со граѓанското општество и со пријателите на Македонија од ЕУ и од НАТО, работат посветено за да осигураат квалитетен живот на граѓаните и заедно со добрососедската и регионална соработка да ги реализираат стратешките евроатлантски цели – рекол Заев.

Премиерот ги повикал словенечките бизнисмени да се охрабрат и да инвестираат во Македонија, бидејќи има заедничка согласност за интензивирање на економската соработка меѓу двете земји.

Брглез, кој денеска е во посета на земјава, имаше средба и со вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи.

– Република Македонија се наоѓа во еден специфичен момент на откочување на евроинтегративните процеси и поддршката која доаѓа од нашите пријатели во Унијата е од исклучително големо значење – истакнал Османи на средбата.


„Социетас цивилис“ и „Конрад Аденауер“ ќе го следат спроведувањето на планот „3-6-9“


Скопје, 6 септември, 2017 - 13:04 (META) 

Во реформскиот процес треба да бидат вклучени сите што носат политички одлуки, без разлика на извештаите кои доаѓаат од ЕУ, изјави претставникот на Фондацијата „Конрад Аденауер“, Јоханес Раи, на денешната прес-конференција посветена на почетокот на проектот за следење на спроведувањето на планот „3-6-9“.

– Перформансите на земјата не се доволни за да се премине во следната фаза во ЕУ-интеграциите. Потребно е да се спроведат реформите за земјата да се врати на патот кон ЕУ – рече Раи.

Зоран Нечев од Институтот за демократија „Социетас цивилис“ рече дека е потребно вклучување на сите капацитети на земјата, а не само на администрацијата, во спроведувањето на реформите.

Тој најави дека покрај планот „3-6-9“, „Социетас цивилис“ и „Конрад Аденауер“ ќе ги следат и другите процеси што се важни за евроатлантската интеграција на земјата.

Во рамките на проектот ќе бидат подготвени три извештаи, кои ќе ги следат извештаите на Владата за реализација на планот „3-6-9“, ќе предлагаат како да се подобри имплементацијата и ќе нудат алтернативни мерки за реализација.

Во однос на првиот извештај на Владата, кој се однесува на тримесечниот период, од институтот даваат три препораки до власта, а тоа се транспаретност, целовитост и прецизност.

Вицепремиерот Бујар Османи рече дека планот ги рефлектира приоритетите на Владата да ја врати Република Македонија на евроатлантскиот пат.

– Минавме низ тешка криза која остави последици, како што се поларизираност на општеството, но и негативно влијаеше на меѓународниот углед на земјата – рече Османи, додавајќи дека Владата работи на отстранување на условената препорака од Европската комисија за почнување преговори за членство во ЕУ, но и на градење држава во која ќе се живее според европски вредности. Тој истакна дека планот „3-6-9“ не е само на Владата, туку на целото општество.

На новинарско прашање за вклученоста и за ангажираноста на ВМРО-ДПМНЕ во планот „3-6-9“, Османи рече дека побарал средба со претседателот на Националниот комитет за евроинтеграции, Никола Попоски, но дека сè уште нема добиено одговор.


Османи: Законот за јазиците има европско знаменце затоа што е дел од евроинтеграцијата


Скопје, 5 септември, 2017 - 16:11 (META) 

Владата одлучи да му додели статус на европско знаменце на предлог-законот за употреба на јазиците затоа што тој е дел од Рамковниот договор, кој, пак, е дел од процесот на европската интеграција на земјата, соопштија денеска од кабинетот на вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи.

„Имплементацијата на Рамковниот договор е нераскинливо поврзана со процесот на европската интеграција на земјата, за што говорат и низата заклучоци на Советот на ЕУ изминативе години, кои укажуваат на потребата од целосна имплементација на истиот како камен-темелник за понатамошно градење на демократско општество со мултиетнички карактер, како рамка за обезбедување на иднината на демократијата во Македонија и овозможување на развојот на поблиски и поинтегрирани односи помеѓу Република Македонија и Евроатлантската заедница“, се вели во соопштението од СЕП.

Од таму додаваат дека Владата го имала предвид Процесот за стабилизација и асоцијација, преземените обврски со Спогодбата за стабилизација и асоцијација, како и обврските од Пристапниот дијалог на високо ниво и реформските приоритети, преку кои подготвувањето на предлог-законот за употреба на јазиците стана и дел од планот „3-6-9“.

Премерот Зоран Заев на денешната прес-конфернеција, на која даваше отчет за првите 100 дена од новата Влада, рече дека Законот за употреба на јазиците е последното отворено прашање од Охридскиот рамковен договор.

Тој рече дека очекува низ дебата, без криење и во отворен процес да се затвори ова прашање.


МВР: Ги исполнуваме обврските од планот „3-6-9“, законот за заштита на сведоци е подготвен


Скопје, 31 август, 2017 - 18:37 (META) 

Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека ги исполнува обврските од реформскиот план „3-6-9“ на Владата и дека дел од нив се целосно реализирани, а останатиот дел ќе бидат исполнети во предвидените рокови.

Оттаму информираат дека МВР е носител на активностите кои се однесуваат на реформите во разузнавачките служби, борбата против организираниот криминал и миграционата политика, а министерството учествува и во работните групи за подготoвка на предлог-законот за зашитита на сведоци и на законот за заштита на приватност, кои се во надлежност на Министерството за правда. Текстот на предлог-законот за заштита на сведоци, велат од МВР, е подготвен.

Во врска со реформите во разузнавачките служби, од МВР велат дека од предвидените шест мерки, три се целосно исполнети, а три се во напредна фаза и ќе бидат завршени во предвидениот рок.

Инаку, вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, вчера на прес-конференција соопшти дека од вкупно предвидени 73 мерки, во првиот дел од планот „3-6-9“, досега се реализирани 34 мерки, повеќе од 30 мерки се во тек, а за неколку Владата констатирала дека доцнат.

Тој посочи дека има доцнење во Министерството за внатрешни работи, кое, како што рече, сè уште не почнало со подготовката на новиот предлог-закон за заштита на сведоци и сè уште нема точно поделени ингеренции со Министерството за правда, како и кај институциите кои се надвор од ингеренциите на Владата. Доцнење, рече Османи, има и кај институциите кои се надвор од ингеренциите на Владата, односно Собранието, каде сè уште не е почната т.н. инклузивна дискусија за избор на модел за реформа на системот за следење на комуникациите.


Османи ќе му го претстави планот „3-6-9“ на Коѕиас


Скопје, 30 август, 2017 - 20:44 (META) 

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас, утре ќе биде во официјална посета на Македонија на покана на министерот за надворешни работи, Никола Димитров.

Од МНР велат дека посетата на Коѕиас е продолжение на дијалогот помеѓу двајцата министри, во рамки на кој се опфатени перспективите на билатералната соработка помеѓу двете земји, како и други прашања од заемен интерес.

Димитров денеска не сакаше да прецизира за што конкретно ќе се разговара на утрешната средба со неговиот грчки колега, додавајќи дека е некоректно да се каже дека ќе зборуваат само за мерките за доверба, имајќи предвид дека довербата е клучна за добрите односи. Димитров ќе го пречека Коѕиас во 10.20 часот, во фоајето на зградата на МНР.

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, исто така ќе се сретне со Коѕиас, во просториите на Секретаријатот за европски прашања, утре во 14.40 часот.

На средбата, како што информираат од Секертаријатот, ќе се разговара за односите помеѓу двете земји, особено за новите можности за унапредување на билатералните односи кои се отвораат во согласност со новата позитивна клима во регионот.

„Вицепремиерот Османи, на министерот Коѕиас ќе му го претстави планот „3-6-9“, процесот на неговата имплементација, како дел од обврските со кои Македонија ја враќа европската агенда како врвен приоритет. Тема на средбата ќе биде и продолжувањето на успешната соработка во искористувањето на ИПА-фондовите наменети за прекугранична соработка, како успешен модел кој треба да претставува пример за изградба на мерки на доверба помеѓу две соседни држави“, се вели во соопштението на Секретаријатот.


Османи: МВР и Собранието доцнат со мерките од првиот дел од планот „3-6-9“


Скопје, 30 август, 2017 - 14:44 (META) 

Од вкупно предвидени 73 мерки, во првиот дел од планот „3-6-9“, досега се реализирани 34 мерки, повеќе од 30 мерки се во тек, а за неколку Владата констатирала дека доцнат. Ова денеска го изјави вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, пред почетокот на 36. состанок на Работниот комитет за европски интеграции (РКЕИ), кој се одржа по неколкугодишна пауза, а со кој претседава вицепремиерот задолжен за европски прашања.

Османи истакна дека бројката на реализирани мерки и „не е така лоша“ ако се има предвид дека Владата и институциите надлежни за нивно спроведување се наоѓаат на половина од потребното време за нивна имплементација. Но, како што додаде, ова треба да биде и предупредување за поголем фокус на Владата и на администрацијата кон мерките од планот „3-6-9“.

– Ние како Влада имаме реализирано повеќе од десет мерки, како што е одлуката за стопирање со владините реклами во медиумите, како и одлуката за формирање Совет за спроведување на реформите во правосудството. Сепак, доцниме со мерките за спречување на користењето на државните ресурси за време на изборниот период, нешто што, според планот, досега требаше да биде реализирано, а секако и изборите се ближат – рече Османи.

Тој посочи дека има доцнење и во другите ресори, како што е Министерството за внатрешни работи, кое сè уште не почнало со подготовката на новиот предлог-закон за заштита на сведоци и сè уште нема точно поделени ингеренции со Министерството за правда.

Доцнење, според Османи, има и кај институциите кои се надвор од ингеренциите на Владата, односно Собранието, каде сè уште не е почната т.н. инклузивна дискусија за избор на модел за реформа на системот за следење на комуникациите, а се доцни и со изборот на член на Уставниот суд кому му престанува мандатот.

Одговарајќи на новинарско прашање, Османи изјави дека очекува Законот за употребата на јазиците, кој е доставен до Собранието, да се најде на дневен ред пред пратениците на 13 септември и да добие поддршка од сите политички партии.

– Нашите информации се дека ќе биде ставен на дневен ред некаде на 13 септември и очекуваме брзо да се усвои бидејќи законот е со европско знаменце. Тука процедурите се дефинирани. Очекуваме и повикуваме сите политички партии да гласаат позитивно за овој закон бидејќи сметам дека така на најдобар начин ќе направиме големо унапредување во имплементацијата на Рамковниот договор, кој е одобрен и потпишан од сите политички партии, меѓутоа и ќе покажеме волја за соживот и за прифаќање на различностите – изјави вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи.