!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Израел ја затвори границата кон Египет поради страв од напади


Тел Авив, 10 април, 2017 - 12:59 (META) 

Израелските власти денеска одлучија да им забранат на Израелците да одат во Египет преку преминот Таба поради можни напади.

Израелците нема да можат да влегуваат на Синајскиот Полуостров, но ќе им биде дозволено преку овој премин да се вратат во Израел, јавуваат израелските медиуми.

Од граѓаните кои се на Синај е побарано да се вратат.

На странските државјани и понатаму им е дозволено да ја преминуваат границата.

Одлуката за затворање на граничниот премин за Израелците е донесена поради конкретните информации за планирани напади на израелски мети во подрачјето на Синај.

Јужниот граничен премин кај градот Ејлат е израелска капија кон Синајскиот Полуостров.


Во Египет прогласена тримесечна вонредна состојба


Каиро, 10 април, 2017 - 9:45 (META) 

Египетскиот претседател Абдула Фатах ал Сиси прогласи тримесечна вонредна состојба по нападот на две коптски цркви, во кои загинаа 44 лица.

Мерката им овозможува на властите апсење и претрес без налог. Пред самите мерки, беше потребно одобрение од парламентот.

Исламска држава ја презеде одговорноста за нападите во Танта и во Александрија, кои се случија за време на христијанскиот празник Цветници.

Сиси по состанокот на Националниот совет за одбрана рече дека војната против милитантите на ИД ќе биде „долга и болна“.

Египетскиот претседател претходно нареди распоредување на војската по целата земја за заштита на „инфраструктурата од витално значење“.


Серија напади врз цркви во Египет, патријархот неповреден


Каиро, 9 април, 2017 - 15:13 (META) 

Во серија бомбашки напади што денеска го потресоа Египет, беа нападнати коптски православни цркви при што загинаа 36 луѓе, а во еден од нападите патријархот на Коптската православна црква служел литургија во текот на нападот, но е неповреден.Денеска Коптската црква, како и другите православни цркви го празнуваа Цветници.

Одговорноста за нападите ја превзеде теорористичката организација Исламска држава.

Првиот напад со бомба беше во коптската православна црква градот Танта близу Каиро, каде загинаа најмалку 25 луѓе, а повеќе од 70 се повредени. Потоа уследи уште една експлозија во градот кај полициската станица, но нема информации за жртви или ранети.

Неколку часа подоцна силна експлозија го потресе милионскиот град Александрија на брегот на Средоземното Море, предизвикана најверојатно од бомбаш-самоубиец што експлозивот го детонирал блиску влезот на црквата во која литургија служел коптскиот патријарх Тавадрос Втори. Во тој напад загинаа 11 луѓе, а околу 40 се повредени.

Потоа, според египетските медиуми, во Александрија избувнала уште една експлозија.

Египетската државна телевизија „Ал Арабија“ потсетува дека коптските христијани, сочинуваат 10 отсто од 85 милионското население на Египет.

Египетските исламисти во последните години честопати вршат терористички напади врз христијаните.

Во напад извршен од Исламска држава во декември, загинаа 30 луѓе, кога бомба експлодираше во Соборната црква во Каиро.


Најмалку 15 лица загинаа а повеќе од 40 се повредени во црква во Египет


Каиро, 9 април, 2017 - 11:31 (META) 

Најмалку 15 луѓе ги загубиле животите а над 40 се тешко повредени во експлозија во Коптската православна црква „Свети Ѓорѓи“ во Танта, Египет.

Гратчето е близу Каиро, а коптските правослани христијани сочинуваат околу 10 отсто од 85 милионското население на Египет, потсетува египетската телевизија „Ал Арабија“. Телевизијата известува дека уште не се знае причината за експлозијата и потсетува дека Коптите со векови живеат мирно покрај своите соседи муслимани.


Во Египет осудени 56 лица поради бродска несреќа во која загинаа 200 мигранти


Каиро, 27 март, 2017 - 10:20 (META) 

Египетскиот суд осуди 56 лица на затворска казна поради поврзаност со превртувањето на бродот со мигранти минатата година во септември, кога загинаа 200 лица.

Осудениците добија казна до 14 години затвор, а меѓу делата за кои се осудени се убиство, убиство без предумисла и небрежност, пренесува „Би-би-си“.

Исто така, има осудени и за загрозување животи, земање пари од жртвите, некористење на спасувачка опрема, криење на осомничените.

Бродот со мигранти пловел кон Италија кога се превртел на 12 километри од египетското пристаниште Розета.

Се проценува дека на бродот имало околу 450 мигранти, вклучувајќи и 100 лица заробени во трупот на бродот.

Несреќата ја преживеаја 163 патници, повеќето Египќани. На бродот имало и државјани на Сирија, Судан, Еритреја и Сомалија.


Во Египет уапсени 22 лица на протестите против смртни казни


Каиро, 28 февруари, 2017 - 16:13 (META) 

Египетската полиција уапсила 22 лица поради предизвикување немири за време на протестите организирани поради изрекување смртна казна за 10 лица, обвинети за убиства и за други прекршоци за време на фудбалскиот натпревар во 2012 година.

Протестите беа организирани вчера поради одлуката на египетскиот апелациски суд да ја потврди пресудата за смртна казна, а некои од учесниците палеле гуми, запалиле две полициски возила и ја каменувале полицијата.

Во немирите на фудбалскиот натпревар во 2012 година меѓу два локални клуба беа убиени најмалку 70 лица.


Иванов: Армиите на Македонија и на Египет се во слична позиција и мора да соработуваат


Каиро, 16 јануари, 2017 - 12:44 (META) 

Неопходна е соработка на нашите безбедносни и армиски сили со Египет, која и досега е извонредна, оценува претседателот на државата, Ѓорге Иванов, кој е во работна посета на Египет, каде учествува на меѓународниот форум посветен на безбедноста во време на екстремизам и на насилство.

Според Иванов, армиите на двете држави се во слична позиција и ја имаат клучната улога во справувањето со илегалната миграција

– Досега имаме навистина исклучителна соработка во сферата на безбедноста, затоа што разменуваме информации и искуства во врска со заканите што ги имаме и Египет и ние. Египет, во неговото опкружување, има закани од илегална миграција, нивната армија е на нивната јужна граница, каде ја чува долината на Нил од Рогот на Африка, каде милиони луѓе се поттикнати да одат кон Европа. Нивната армија има улога каква што има и нашата армија. Како што нашата армија е на нашата јужна граница и го чува коридорот низ долината на реката Вардар, така и нивната армија е во слична позиција – вели Иванов.

Македонскиот претседател вели дека според извештаите на ОН, бројот на жители во Африка постојано ќе се зголемува и дека со заканите од миграција ќе се соочуваме и во идните години и децении.

– Состојбите во Африка сè уште не се стабилизираат и тоа ќе поттикне многу млади луѓе да одат во потрага по среќа, односно ќе се упатуваат кон Европа. Македонија како земја ќе продолжи да учествува на вакви форуми и да дава свој придонес, со тоа што ние го имаме како искуство во справувањето со илегалната миграција и со заканите од екстремни и терористички групи – порачува Иванов.


Иванов и Ал Сиси се договориле за меѓуармиска соработка


Каиро, 15 јануари, 2017 - 11:17 (META) 

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска во Каиро се сретна со претседателот на Арапската Република Египет, Абдел Фатах ал Сиси, со кој разговарал за воспоставената соработка меѓу разузнавањето и безбедносните служби на двете држави со потреба од градење на заеднички капацитети за одговор во борбата против тероризмот, намалување на ризиците од илегалната миграција, електронското војување и сајбер-одбраната.

„Во тој контекст, претседателите се согласија и за почнување на меѓуармиска соработка за размена на искуства и трансфер на знаење во меѓународни мировни мисии, користење на логистички капацитети и едукација на кадар за примена на напредни технологии. Македонскиот претседател изрази благодарност до египетскиот претседател за поддршката и за помошта што Македонија ја добива од Египет во областа на разузнавањето, истакнувајќи дека Египет како земја лидер и гарант на стабилноста во регионот на Северна Африка е важен пријател и партнер на Македонија, и дека тоа пријателство и партнерство ќе продолжи и во иднина“, информираат од кабинетот на Иванов.

Двајцата претседатели разговарале и за унапредување на правната рамка на двете држави, економско-трговската размена и за соработката во областа на културата и на туризмот.


Иванов: Тероризмот е резултат на погрешното толкување на религијата


Каиро, 14 јануари, 2017 - 15:54 (META) 

Борбата против тероризмот не смее да ги ограничи човековите права, порача претседателот Ѓорге Иванов, на форумот што денеска се одржа во Каиро на тема „Демократската безбедност во време на екстремизам и насилство“, во организација Александриската библиотека и на Меѓународниот центар „Низами Ганџави“.

Иванов истакна дека борејќи се против тероризмот и екстремизмот, современата држава ги проширува своите овластувања и надлежности, и со тоа го стеснува просторот на човековите права и слободи.

Тој посочи дека Република Македонија беше првата држава во Европа што прогласи кризна состојба поради заканата од илегалната миграција и ја распореди армијата на границата.

– Но, ние никогаш не ја употребивме кризната состојба за проширување на ингеренциите на државата и за ограничување на човековите права, вклучително и правата на мигрантите – додаде македонскиот претседател.

Тој оцени дека борбата против тероризмот не е доволно да се води само со воени технологии, туку и со идеи и со програми за контрарадикализација.

-Убиството и теророт не се резултат на религијата, туку на погрешното толкување на религијата, на неморалноста на поединците со стврднати срца, арогантни души и со искривена логика. На радикализацијата да се спротивставиме со програми за контрарадикализација – рече Иванов.

За време на работната посета на Арапската Република Египет, предвидено е претседателот Иванов да оствари средба со египетскиот претседател, Абдел Фатах ал Сиси.


Претседателот Иванов во работна посета на Египет


Каиро, 14 јануари, 2017 - 11:40 (META) 

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, од денеска до 16 јануари ќе престојува во работна посета на Арапската Република Египет, каде што ќе учествува на Форум на високо ниво во организација на Александриската библиотека и на Меѓународниот центар „Низами Ганџави“, што се одржува во Каиро.

Иванов ќе се обрати на воведната сесија на форумот, насловена „Демократска безбедност во време на екстремизам и насилство“.

За време на работната посета на Арапската Република Египет, предвидено е претседателот Иванов да оствари средба со египетскиот претседател Абдел Фатах ал Сиси.