fbpx
Таг: Египет

таг: Египет

Израел ја контролира целата копнена граница на Газа по преземањето на коридорот Филаделфи

На телевизиски брифинг во средата, главниот воен портпарол на Израел, Даниел Хагари, рече дека израелските сили добиле „оперативна“ контрола над коридорот Филаделфи. „Филаделфи“ е кодното име која израелската војска го користи за границата меѓу Газа и Египет, која е долга 14 километри, пренесува Гардијан. Хагари тврди дека коридорот Филаделфи служел како пат за шверц на оружје за Хамас. Границата со Египет...

Стара невистинита вест дека пијан Србин убил ајкула во Египет, преку руски медиуми стаса и кај нас

Уште во 2010 година Дејли Мејл пишува за лажниот настан на српски турист, кој убил ајкула која ги плашела туристите во египетскиот туристички центар Шарм ел Шеик. Приказната станала интернет сензација и веднаш биле покренати многу прашања за нејзината автентичност, а според некои од коментарите, таа потекнува од сатиричен сајт. Проверката на Вистиномер покажа дека оваа дезинформација првично била објавена...

Израел ги интензивира нападите врз бегалскиот камп Џабалија

Египет ќе го поддржи случајот на Јужна Африка пред Меѓународниот суд на правдата (МСП), кој го обвинува Израел за геноцид во војната во Газа, пишува Гардијан. Во соопштение на Министерството за надворешни работи на Египет, се вели дека поддршката на случајот доаѓа откако израелските напади врз палестинските цивили во Појасот Газа се влошиле. Понатаму, укажуваат на израелското систематско „таргетирање на цивили...

Лидерот на Хамас пристигна на преговори во Египет

Лидерот на Хамас, Исмаил Ханијех пристигна во Египет за да се сретне со египетски посредници во преговорите со Израел. Се смета оти ќе се преговара околу воведување примирје во Газа, известува Би-би-си. Ханијех, инаку, живее во Катар. Според Гардијан, средби меѓу премиерот на Катар и високо рангирани членови на ЦИА поминале „позитивно“. Сепак, еден од присутните на средбите рекол дека...

Видео од 2013 година од болница во Египет, претставено дека е од болницата Ал Шифа во Газа

Видеоматеријалот што се споделува на Фејсбук не е направен сега – ноември 2023 година, во болницата во Газа, туку е снимен пред 10 години во болница во Каиро. Видеоматеријалот е погрешно означен поради што во објавата се пропушта контекстот, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме објава на социјалната мрежа Фејсбук во која се споделува напис...

Со старо видео погрешно се прикажува дека Макрон бил погоден со јајце во Египет

Видео од 2017 година снимено во Париз, на кое се гледа дека францускиот претседател Макрон бил погоден со јајце, погрешно се претставува дека е наводно од Египет. Неодамна Макрон го посети Египет во контекст на проблемите во Газа, меѓутоа средбата со египетскиот претседател помина во процедурален ред без никакви инциденти, наспроти наведеното во објавата што ја рецензираме, пишува „Вистиномер“...

Израел без престан бомбардира во Газа, УНИЦЕФ регистрира трауми кај палестинските деца

Откако израелските одбранбени сили им наредија на жителите на Појасот Газа во северниот дел од Појасот Газа да се евакуираат во јужниот дел на Газа, забележани се најмалку четири инстанци на бомбардирање кои биле назначени како „безбедни“ од Израел, известува Би-би-си во нивната анализа. По бомбардирањето во југот на Газа, Обединетите нации и други хуманитарни организации предупредуваат дека веќе...

Шолц вети германска помош во египетските напори кон ослободување на заложниците на Хамас

Германскиот канцелар Олаф Шолц му ја вети германската помош на египетскиот лидер Абдел Фатах ал-Сиси во напорите да се обезбеди ослободување на израелските граѓани кои се заложници на исламистичката милитантна група Хамас, пренесува германската агенција ДПА. „Вложуваме максимални напори да го обезбедиме нивното ослободување“, рече Шолц на прес-конференција со Фатах ал-Сиси вчера во Каиро. Шолц рече дека „трогателните разговори“ со роднините...

Египет го предупредил Израел за нападот на Хамас три дена претходно, потврдува американски политичар

Директорот на Американскиот конгресен комитет за надворешни работи Мајкл Мекол потврди дека Израел добил предупредување од Египет за нападот на Хамас три дена пред истиот да се случи, известува Гардијан. „Не сакам да навлегувам премногу во класифицирани детали, но беше пренесено предупредување“, изјави Мекол. Тој рече дека нападот можеби бил планиран уште пред една година. „Не сме сосема сигурни како го пропуштивме....

Дезинформација е дека тештата на Зеленски поседува вила во Египет

Самиот сопственик на фирмата која го поседува луксузниот комплекс во Египет, Наџиб Сауирис на Твитер објави дека е дезинформација оти Зеленски или кој било од неговата фамилија купил имот во неговиот комплекс (комплексот што го управува неговата фирма), туку дека вилата е во сопственост на египетско семејство, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме објава на...

Не може да се потврди дека Египет го повлекол признавањето на Косово

Веста што на својот ФБ профил ја објави лидерот на Левица, Димитар Апасиев, дека Египет го повлекол признавањето на Косово, со некаква алузија дека тоа се случува додека е тој во Египет на одмор и дека од тој аспект е поуспешен од министерот Бујар Османи, коj лобираше за признавање на Косово од Шпанија – е невистина. Темата за можно...

Утре почнува КОП 27, светот мора да преземе посилна акција за климатските предизвици

Лидери на држави, министри, активисти и претставници на граѓанските организации ќе бидат дел од Меѓународната климатска конференција COP 27, која започнува утре во Шарм Ел-Шеик во Египет и ќе трае до 18 ноември. Најголемиот собир во светот посветен на климатските активности ќе треба да биде надоврзување на резултатите од COP 26 и да поттикне акција за низа прашања од...

Светот паѓа на тестот за емисиите на штетни гасови

Во 2018 година, научниците на Обединетите нации (ОН) од областа на климата и климатските промени, предупредија дека ако светот сака да го спречи зголемувањето на глобалните просечни температури за повеќе од 1,5 степени целзиусови, ќе мора да исполни една од целите на Парискиот климатски договор - човештвото да ги намали емисиите на штетни гасови на половина, до 2030 година,...

Ал Сиси ќе се кандидира за втор мандат

Египетскиот претседател Абдел Фатах ал-Сиси објави дека ќе се кандидира за втор мандат на претседателските избори во март оваа година. -Искрено и отворено ја објавувам својата кандидатура за должноста претседател на Републиката и се надевам дека ќе ја прифатите – рече Сиси. Тој ова го изјави во говорот кој го одржа на конференцијата посветена на резултатите на својот мандат. Ал-Сиси на функцијата...

Претседателски избори во Египет од 26 до 28 март

Претседателските избори во Египет ќе бидат одржани од 26 до 28 март, а евентуалниот втор круг во април, соопшти египетската изборна комисија. Претседателот на Египет, Абдел Фатах Ел-Сиси се уште не објави дали ќе се кандидира за втор четиригодишен мандат, но се очекува неговото учество и победа на изборите. Ако ниту еден кандидат не освои повеќе од 50 отсто од гласовите...

Заев испрати писмо со сочувство до египетскиот претседател за нападот на Синај

Премиерот Зоран Заев, во име на Владата и на граѓаните на Република Македонија, испрати писмо со сочувство до претседателот на Египет, Абдул Фатах ал-Сиси, за нападот во џамијата во Бир ал-Абед на Синај, во кој загинаа повеќе од 300 лица, меѓу кои и деца. „Прифатете го моето најдлабоко сочувство за трагичниот настан и за загубените животи. Овој ужасен настан предизвика длабока...

Се зголемува бројот на загинати во нападот на Синај

Бројот на загинати во нападот на џамија во северниот дел на египетскиот Синајски Полуостров се зголеми на 305 лица, додека најмалку 126 лица се повредени, соопшти денеска египетското државно обвинителство. Главниот државен обвинител, Набил Садек, соопштил дека нападот го извршиле меѓу 25 и 30 милитанти и дека меѓу загинатите 27 се деца, пренесуваат светските медиумите. Милитантите биле стационирани на главната врата на...

Египетската војска гаѓала и уништила возила користени во нападот на Синај

Египетската војска денеска соопшти дека нејзини авиони извршиле напади во кои биле погодени повеќе возила користени во нападот во Северен Синај, во кој беа убиени 235 лица, јавуваат светските агенции. Војската соопштила дека возилата се уништени, а лицата кои биле во нив се убиени. Возилата, според соопштението, се наоѓале во близина на џамијата каде вчера беше извршен нападот, во градот Бир...

Бројот на загинати во Египет се зголеми на 235 лица, претседателот најави „брутален“ одговор

Египетскиот претседател Абдел Фатах ал-Сиси денеска најави „брутален“ одговор по нападот врз џамијата во Синај, во кој, според новите сознанија, животите ги загубиле 235 луѓе. - Вооружените сили и полицијата ќе ги одмаздат нашите маченици и набргу со сила ќе ги вратат безбедноста и стабилноста - рече Сиси во телевизиското обраќање. Египетската војска почна со воздушни напади на подрачјето на Синај, концентрирајќи...

Бројот на загинатите во Синај се зголеми на 184 лица

Бројот на загинатите во експлозијата и во нападот на џамијата на Синај се зголеми на 184 лица, а на повредените на 120 лица, јавуваат светските медиуми. Вооружените напаѓачи упаднале во џамијата за време на молитвата на локалните безбедносни припадници. Засега никој не ја презема одговорноста за нападот, а Египет веќе со години се бори со екстремистите, чии напади се радикализираа по смената...

АНАЛИЗА: Ако не се вложуваат во стратешки проекти, новите заеми само ќе го „билдаат“ долгот

Јавниот долг се „спушти“ под 60 отсто - во првиот изборен квартал од годинава, јавниот долг изнесувал 58,6 проценти од БДП. Идната Влада планира нов заем од 1 милијарда...