Шербеџија: И како актер и како режисер, секогаш се чувствувам убаво во Битола


       
Битола, 10 септември, 2016 - 21:08 (META) 

Во Битола вечерва свечено беше отворен Интернационалиот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“.

На црвениот ќилим пред Цетарот за култура во Битола продефилираа личности од културниот, општествениот и од политичкиот живот и филмаџии и гости од странство.

На него помина и актерот Раде Шербеџија, кој е режисер на филмот „Ослободувањето на Скопје“, со кој ќе биде отворено годинешното 37. издание на фестивалот „Браќа Манаки“.

– Секогаш се чувствувам убаво кога сум во Битола, и сега како режисер, но и како гостин на фестивалот. Ова е фестивал кој ги вреднува кинематографите – изјави Шербеџија на црвениот ќилим.

Наградата за животно дело „Златна камера 300“ му беше доделена на славниот австралиски директор на фотографија, Џон Сил.

Активистите на „Битолско движење“ со герила-акција и со транспаренти ги дочекаа претседателот на држвата, Ѓорге Иванов, и министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, додека чекореа по црвениот ќилим.