fbpx

Започна интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“

-

Дванаесеттото издание на интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“ започна синоќа во центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица. Мотото на годинешното издание е „Мали приказни – голем ум“.

Во петте фестивалски денови ќе бидат прикажани 21 краток игран, документарен и анимиран филм во главниот натпреварувачки дел, 12 во ревијалната програма, како и четири долгометражни филмови.

Фестивалот го отвори градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев, кој рече дека, продукциската филмска разноликост по форма и жанровска содржина, го прави овој фестивал респектабилна филмска манифестација, не само во Македонија, туку и во регионот и пошироко.

 

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Поставена биста на Томас Транстромер во седиштето на Струшките вечери на поезијата

Во спомен-домот на браќата Миладиновци во Струга и седиштето на меѓународниот поетски фестивал Струшките вечери на поезијата е откриена биста на Томас Транстромер, добитник на Златниот венец на Струшките...