Турските власти привеле уште двајца градоначалници од редовите на прокурдската партија под обвинение за тероризам, јавуваат турските медиуми.

На југозападот на земјата се приведени Ахмет Турк, градоначалник на Мардин, и Емин Ирмак, градоначалник на Арткуку.

Турк е поранешен лидер на прокурдската партија, која е згасната во 2009 година поради обвиненијата дека е вмешана во тероризам. Тој минатата недела беше сменет од функцијата со одлука на Министерството за внатрешни работи.

Турското МВР смени или отпушти уште неколку градоначалници во југоисточните провинции Ван, Сирт и Тунчели, а подоцна тие беа и уапсени.