Најмалку пет лица загинаа, а 11 се повредени во пожар во една станбена зграда во близина на стадионот „Франција“ во Сен Дени, предградие на Париз, соопшти денеска францускиот министер за внатрешни работи, Бернар Казнев.

– Се истражува причината за пожарот кој избувна синоќа во Сен Дени – изјави Казнев.

Пожарот избувна неколку дена пред Европското првенство во фудбал, кое почнува в петок, на 10 јуни, на стадионот „Франција“ во Сен Дени.