fbpx
Таг: стадион

таг: стадион

Мета факт: Во тек е изградбата на стадион со трибини во Илинден

Градоначалникот на Општина Илинден, Александар Георгиевски, во својата предизборна програма насловена „За Илинден гарантираме“, вети дека ќе изгради стадион со трибини во општина Илинден. Според одговорите што ги добивме од општинита, изградбата за овој проект е веќе започната, па оттаму да заклучиме дека ова ветување е во тек на реализација, иако во програмата беше наведено дека стадионот ќе биде...

Касами прво бара мислење од Владата за стадионот, а потоа го плука

Градоначалникот на Тетово Биљал Касами прво најави дека ќе бара дополнителни консултации од Владата дали Oпштината некаде потфрлила околу правната процедура за градскиот стадион во Тетово. Oткако таквото мислење од Владата стигна, тој го отфрла во целост и најавува продолжување на градбата, пишува Вистиномер.  Текстот го пренесуваме во целост:   Градоначалникот на Општина Тетово, Биљал Касами, во врска со заклучоците од Владата околу Градскиот...

Касами: Тендер за реконструкција на стадионот во Тетово ќе има во септември или во октомври

Во септември или во октомври се очекува да биде објавен тендерот за реконструкција на стадионот во Тетово. Вака неодамна најави градоначалникот на општина Тетово Билал Касами, кој рече дека реконструкцијата ќе ја направи општината и дека инвестицијата е околу 10 милиони евра, пишува Порталб.мк   Касами, на седницата за прашања на општинските советници прашан за оваа голема желба на голем број...

Бугарските медиуми протоколарно го најавуваат вечерашниот фудбалски дуел во Скопје

Вечерашниот фудбалски меч од Лигата на нациите меѓу Северна Македонија и Бугарија (машки) во главните бугарски медиуми за вечерва се најавува главно протоколарно, без разлика на проблемите меѓу двете држави актуелизирани во последниве 4 години поради придвижување на проширувањето на ЕУ и почетокот на преговорите. Според јавниот радиодифузен сервис Бугарска национална телевизија, потоа според бТВ, главната приватна телевизија со национална...

ВАР Систем: со минимум влијание до максимум бенефит

На 8 октомври во 20:45 часот, на Националната арена „Тодор Проески“, Македонската А репрезентација, против Косово, ќе го одигра натпреварот од полуфиналето во Лига на нации за пласман на Европското првенство. „На еден од најважните натпревари за нашата селекција, на Националната арена, ќе се имплементира ВАР систем, видео технологија за помош при судиските одлуки“ – најавуваат од Фудбалската федерација на...

Владата пресече: Арена „Филип Втори“ се преименува во Арена „Тоше Проески“

На денешната 129. седница, Владата донесе Одлука за преименување на мултифункционалната национална арена „Филип Втори“ во Национална арена „Тоше Проески“. Од останатиот дневен ред, донесена е одлука да се ослободат од плаќање партиципација за лекување повредените патници од автобуската несреќа кај Ласкарци на 13 февруари годинава, а исто така била отфрлена предлог-Регулаторната стратегија за развој на аудио и аудиовизуелната дејност...

Бочварски најави стадион во Штип според стандардите на ФИФА

Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски понуди нов проект за граѓаните, на отчетот за неговата едногодишна работа. Станува збор за проектот за стадион со хотелски комплекс и две трибини со капацитет за 5.900 гледачи според стандардите на ФИФА, каде би можела да игра и репрезентацијата. Стадионот не беше во позначајните проекти од неговата програма, но синоќа, на отчетот, градоначалникот рече дека...

Груевски се шетал низ Скопје и се радувал оти го овозможил Супер купот

Поранешниот премиер, преку статус на својот фејсбук-профил, заслугите за Супер купот, кој се одржува денеска во Скопје, си ги припиша себеси и на ВМРО-ДПМНЕ и ја обвини сегашната власт дека сакала да го саботира тоа. Во по малку „поетскиот“ статус, лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, објаснува како тоа се случило „...Вчеравечер испешачив низ центарот на градот... Десетици илјади туристи, навивачи се забавуваат,...

Осум лица загинаа кога се урна ѕид при стампедо на фудбалски стадион во Сенегал

Осум лица загинаа, а околу 40 се сериозно повредени вчера, кога се урна ѕид на фудбалскиот стадион „Демпа диоп“ во главниот град на Сенегал, Дакар. На уривањето на ѕидот му претходела тепачка, а потоа стампедо предизвикано од фрлениот солзавец од полицијата, при што бил урнат и ѕидот. На финалето во кое играа клубовите „УС Оукам“ и „Стаде де Мбоур“, навивачите...

ВМРО-ДПМНЕ: Од подготовките на арената „Филип Втори“, остана уште паркиралиштето за репортажни возила

ВМРО-ДПМНЕ денеска порача дека ако не се одржи Суперкупот на УЕФА на Национална арена „Филип Втори“, виновна за тоа ќе биде власта на СДСМ. - До последниот извештај на УЕФА, Владата на ВМРО-ДПМНЕ редовно добиваше позитивни извештаи. Сè што беше побарано од стручните лица на УЕФА беше реализирано од наша страна. Единствените обврски што остануваат да се реализираат пред да дојде...

ВМРО-ДПМНЕ го обвинува Заев за плакатот со „голема Албанија“ во Чаир

Откако медиумите пренесоа дека на мечот помеѓу фудбалските клубови „Шкупи“ и „Вардар“ на стадионот во Чаир со дрон беше развејуван плакат со карта на „голема Албанија“, ВМРО-ДПМНЕ вината за тоа, како поттикнувач, ја префрли на претседателот на СДСМ, Зоран Заев. „Изјавите и дејствата на Заев со кои ги храни големоалбанските апетити, од ден на ден го зголемуваат албанскиот иредентизам во регионот....

Дваесет лица се повредени во две силни експлозии во Истанбул

Две силни експлозии се случија вечерва во Истанбул, во близина на стадионот на клубот „Бешикташ“, јавуваат светските медиуми. Според првичните информации, една од експлозиите се случила во трговски центар, а другата во близина на место каде што се наоѓал полициски автобус. Потврдено е дека најмалку 20 лица се повредени, а полицијата го сопрела сообраќајот околу стадионот. Турските медиуми наведуваат дека експлозијата била...

Посебен сообраќаен режим ќе биде воведен попладне во Скопје поради фудбалски натпревар

Сообраќајната полиција денеска од 16 часот ќе воведе посебен сообраќаен режим во Скопје поради меѓународниот фудбалски натпревар помеѓу репрезентациите на Македонија и на Израел. Натпреварот треба да почне во 20.45 часот на Националната арена „Филип Втори Македонски“, во рамки на квалификациите за Европско првенство во фудбал. СВР- Скопје информира дека од 16 часот ќе биде затворен за сообраќај дел од улицата...

Фирмата „Еколог“ ќе управува со два стадиони во Тетово

Советниците на Општина Тетово на денешната седница, со мнозинство гласови ја изгласаа одлуката со новиот и со стариот градски стадион во Тетово да управува фирмата „Еколог“, сопственик на фудбалскиот клуб „Шкендија“. - Фирмата „Еколог“ во наредните две години треба да инвестира 7 милиони евра во двата стадиони. Ваквата реконструкција на стадионите многу ќе придонесе за развој на спортот во Тетово,...

Британски новинар незабележан ја поминал сигурносната зона на стадионот во Марсеј

Репортер на британскиот таблоид „Сан“ успеал да се инфилтрира во сигурносната зона на стадионот „Велодром“ во Марсеј без никој да го запре. Рос Кембел успеал незабележан да пројде до местото на стадионот каде никој не смее да има пристап без акредитација, наведувајќи дека на својот пат не наишол на ниту една проверка, иако француските власти уверуваат дека се преземени сите мерки...

Во пожар во Париз загинаа пет лица

Најмалку пет лица загинаа, а 11 се повредени во пожар во една станбена зграда во близина на стадионот „Франција“ во Сен Дени, предградие на Париз, соопшти денеска францускиот министер за внатрешни работи, Бернар Казнев. - Се истражува причината за пожарот кој избувна синоќа во Сен Дени – изјави Казнев. Пожарот избувна неколку дена пред Европското првенство во фудбал, кое почнува в...

Тетовци бараат Oпштината да го реконструира Спортскиот центар

Млади граѓани поведоа инцијатива под името „Ултиматум до Општина Тетово за Спортскиот центар“. Тие попладнево од терените на спортскиот центар, кој е запуштен со децении, побараа што поскоро надлежните да преземат мерки за негова реконструкција. Во спротивно, најавија дека сами ќе почнат со обнова на единствената слободна површина во градот, наменета за спорт одмор и за рекреација. - Ние го користиме...

Салата „Борис Трајковски“ и стадионот „Филип Втори“ добија нови имиња

Најголемиот македонски стадион, Националната арена „Филип Втори“, и Спортскиот центар „Борис Трајковски“ ќе добијат нови брендирани имиња и тоа „Телеком арена“ и „Вип арена“. Договорот помеѓу Спортскиот центар „Борис Трајковски“ и „Оне Вип“ е веќе потпишан, а деновиве се очекува параф да стават и првите луѓе на скопскиот стадион и на „Телеком“. Спортскиот центар кој го носеше името на поранешниот претседател на Република Македонија, Борис...

Градскиот стадион во Тетово со обновен фудбалски терен

Првата фаза од реконструкцијата на градскиот стадион во Тетово, која опфаќа нова трева и дренажен ситем, е при крај. Градоначалничката на Општина Тетово, Теута Арифи, која денеска беше на самото место да направи увид на реконструкцијата на стадионот, изјави дека првите фудбалски натпревари на новиот терен ќе можат да се одиграат кон крајот на ноември годинава. - Во согласност со стандардите на...

Пронајдена бомба на стадионот „Грбавица“ во Сараево

Сараевската полиција денеска, околу 14 часот, пронашла експлозивна направа на стадионот „Грбавица“. Како што јавуваат босанските медиуми, полициските екипи излегле на терен и безбедно ја отстраниле бомбата која била поставена на северната трибина на стадионот. Полицијата засега не открива повеќе детали и продолжува да работи на расветлување на случајот.

Отворена оперативна акција „Пожар 2024“: Целосна мобилизација на МВР во спречување и справување со пожарите

Во Mинистерството за внатрешни работи се одржа координативен состанок на министерот за внатрешни работи Панче Тошковски, директорот на Бирото за јавна безбедност Александар Јанев и началниците на секторите за...