fbpx

Во Охрид за една недела регистрирани се 42 лица со ковид-19

-

Во периодот од 10 до 16 октомври, земени се материјали (брис од грло и нос) за тестирање на присуство на ковид-19 од вкупно 147 лица во општините Охрид, Дебрца, Струга, Вевчани, Дебар и Центар Жупа и анализирани се во лабораториите на Институтот за јавно здравје Скопје, информираат од Центар за јавно здравје Охрид.

„Од вкупно земените материјали, 84 се земени по епидемиолошки индикации (лица кои исполнуваат критериуми за дефиниција на случај), а 63 материјали се земени при тестирањето со упат од матичен лекар – Мој термин. Од вкупно тестираните лица во сите лаборатории во овој период, лабораториски е дијагностицирано присуство на ковид-19 кај вкупно 79 лица и тоа кај 42 лица од општина Охрид, кај 27 лица од општина Струга и кај 10 лица од општина Дебар“ појаснуваат ЦЈЗ Охрид.

Оттаму дополнуваат дека во овој период оздравени се 6 лица од Охрид, 6 од Струга и 1 лице од Дебар. Додека пак, починати се 3 лица од Струга.

Во моментов активни случаи во Охрид се 78, во Струга 69, а во Дебар 43.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Портокаловата фаза ги препоти граѓаните

Летото во државава започнува со прогласена портокалова фаза, температури над 30 степени Целзиусови и топла воздушна маса од југ која предизвикува сончево и натпросечно топло време за овој период...