fbpx
Таг: тестирања

таг: тестирања

Откриени 135 нови случаи на ковид-19

Според Министерството за здравство, во последниве 24 часа во земјава биле направени 1.661 тестови за ковид-19, со што биле откриени 135 нови случаи. Од вкупниот број позитивни (135), регистрирани се 13 реинфекции. Регистрирани сe 85 оздравени пациенти, а во последниве 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза „ковид-19“ од „Мој Термин“ дополнително регистрирано...

Денеска 133 нови случаи на ковид-19, пријавено е едно починато лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.833 тестови, а регистрирани се 133 нови случаи на ковид-19, и тоа најмногу во: Скопје – 78, Битола – 16 и Велес – 14. Од вкупниот број позитивни случаи (133), регистрирани се 20 реинфекции на ковид-19. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза Kовид-19 од Мој Термин, дополнително, на 8...

Откриени 163 нови случаи на ковид-19, од нив 24 се реинфекции

Министерството за здравство соопшти дека во земјава во последните 24 часа се направени 2.020 тестови, а регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19: Скопје – 102, Битола – 18, Куманово – 8, Прилеп и Ресен – по 5, Кавадарци, Велес и Кичево – по 3, Тетово, Охрид, Струмица, Гевгелија и Делчево – по 2, Гостивар, Радовиш, Валандово, Виница, Кратово...

Пријавени 300 нови случаи на ковид-19, во изминатово деноноќие оздравени се 197 лица

Денес се регистрирани 300 нови позитивни случаи на ковид-19, а од нив 59 се реинфекции, информираат од Министерството за здравство. Во изминатово деноноќие пријавено е едно починато лице од Битола (71г), починато во болнички услови. Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 197 оздравени пациенти, при што најмногу во Скопје – 129, Битола – 16 и Кавадарци – 10. Досега во...

Денеска 201 нов случај на ковид-19, пријавени се пет починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.986 тестови, а регистриран е 201 нов случај на ковид-19, при што најголем број од новозаболените се од: Скопје – 111, Битола – 27 и Кавадарци – 19. Од вкупниот број на позитивни случаи (201), регистрирани се 37 реинфекции. Во текот на изминатите 24 часа, се регистрирани две починати...

Денеска 1.117 нови случаи на ковид-19, од кои 154 се реинфекции

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа, направени се 3.513 тестови, а регистрирани се 1.117 нови случаи на ковид-19, при што најголем број нови случаи има во Скопје – 575, Велес – 63 и Куманово – 56. Од вкупниот број на позитивни лица, регистрирани се 154 реинфекции. Во текот на изминатите...

Денеска 1.908 нови случаи на ковид-19, пријавени се 26 починати лица

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа направени се  5.834 тестови, а регистрирани се 1.908 нови случаи на ковид-19. Најмногу нови случаи се забележани во: Скопје – 972, Кавадарци – 112 и Куманово – 111. Од вкупниот број на позитивни случаи, регистрирани се 254 реинфекции. Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 22 починати лица: 5 починати...

Денеска 2.019 нови случаи на ковид-19, пријавени се 19 починати лица

Од 6.119 направени тестови денеска, регистрирани се 2.019 нови случаи на ковид-19, информираат од Министерството за здравство. Најголем број од новорегистрираните случаи се од Скопје – 968, Битола – 150 и Кавадарци – 104. Од вкупниот број на новозаболени, регистрирани се 254 реинфекции, а двајца од регистрираните лица во текот на денешниот ден се заразиле со ковид-19 по трет пат. Во...

Денеска 12 починати од ковид-19, нови 1.172 заболени лица, од кои 145 се реинфекции

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа, направени се 4.021 тестови, а регистрирани се 1.172 нови случаи на ковид-19, и тоа најмногу во Скопје – 629, Битола – 109 и Куманово – 64. Од вкупниот број на позитивни случаи (1.172), регистрирани се 145 реинфекции односно лица што повторно го прележуваат ковид-19. Во...

Денеска 1.348 нови случаи на ковид-19, пријавени се 145 реинфекции и 8 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.141 тестови, а регистрирани се 1.348 нови случаи на ковид-19, и тоа најмногу во Скопје – 677, Битола – 125 и Куманово – 82. Притоа, од вкупниот број на позитивни случаи денеска, регистрирани се 145 реинфекции, односно пациенти коишто претходно прележале ковид-19. Во текот на изминатите 24 часа регистрирани...

Денеска 1.865 нови случаи на ковид-19, речиси секој трет тестиран бил позитивен

Бројот на заболени лица од ковид-19 продолжува да расте во земјава. Денеска биле направени 6.173 тестови, при што биле регистрирани 1.865 нови случаи на ковид-19, информираат од Министерството за здравство. Најголем број од новозаболените лица се од Скопје - 871, а по главниот град следат Битола со 177, Прилеп со 119 и Куманово со 86 регистрирани случаи на ковид-19. Во текот...

Денеска 1.822 нови случаи на ковид-19 од 7.123 тестови, пријавени тројца починати

Бројот на новозаболени лица од ковид-19 со несмалено темпо расте. Во изминативе 24 часа биле направени 7.123 тестови, при што регистрирани се 1.822 нови случаи на ковид-19 во земјава, информираат од Министерството за здравство. Идентично како и во текот на минатите денови, најголем дел од регистрираните случаи се од Скопје - 918, по што следуваат Битола со 198 и Прилеп...

Откриени 813 нови случаи на ковид-19, регистрирани уште 6 починати лица

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа се направени 5.165 тестови, а регистрирани се 813 нови случаи на ковид-19: Скопје – 549, Битола – 49, Куманово – 40, Кавадарци – 25, Охрид – 20, Струмица – 17, Прилеп – 16, Штип – 11, Струга – 10, Гостивар и Велес – по 9, Гевгелија – 7, Кочани –...

Денеска 14 починати од ковид-19 и четири лица пријавени од претходно

Нови 14 лица од земјава починаа од ковид-19 во текот на денешниот ден, а дополнителни четири лица се регистрирани како починати во периодот од 17 до 25 декември, информираат од Министерството за здравство. Со ова, бројката на граѓани што ја изгубија битката со корона вирусот се искачи на 7.935 лица. „Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 14 починати...

Едногодишно дете починало од ковид-19 на крајот од ноември, денеска шест починати лица

Едногодишно дете починало од ковид-19 на 29 ноември, информираа од Институтот за јавно здравје. Според податоците добиени од Клиниката за детски болести, станува збор за дете кое престојувало во дом за деца без родители во Битола и истото повеќекратно наназад било хоспитализирано поради компликации во склоп на основните заболувања: Остеохондродисплазија, Епилепсија, Хидроцефалус, Малнутриција и Дилатациона кардиомиопатија. „До денот на последната...

Денеска 269 нови случаи на ковид-19 од 3.449 тестирања, седум лица починаа

Министерството за здравство информира дека во изминативе 24 часа направени се 3.449 тестирања, а регистрирани се 269 нови случаи на ковид-19, и тоа најмногу во Скопје – 142, Битола – 17 и Охрид –16. Во текот на изминатово деноноќие регистрирани се 7 починати лица: 2 починати лица од Скопје (73г и 84г) и по едно починато лице од Велес (71г),...

Денеска осум починати лица од ковид-19, вклучувајќи и 29-годишно лице од Кавадарци

Министерството за здравство информира дека 29-годишно лице од Кавадарци се наоѓа меѓу осумте лица што починаа од ковид-19 во земјава. Во текот на изминатите 24 часа регистрирани 3 починати лица од Скопје (56г, 64г и 80г), две починати лица од Кавадарци (29г и 59г) и по едно починато лице од Велес (77г), Охрид (72г) и Ресен (72г). Воедно, согласно Регистарот...

Регистрирани 335 нови случаи на ковид-19, пријавени се 8 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.543 тестирања, а регистрирани се 335 нови случаи на ковид-19, при што најголем дел од нив се од Скопје - 179, Прилеп - 31 и Битола - 16. Во текот на изминатото деноноќие регистрирани се 8 починати лица: 3 починати лица од Скопје (68г, 72г и 74г) и по...

Денеска 12 починати од ковид-19, како и четири лица пријавено од претходно

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле регистрирани 12 починати лица од ковид-19, и тоа шест починати лица се од Скопје (57г, 64г, 72г, 76г, 85г и 86г), две починати лица се од Прилеп (40г и 82г) и по едно починато лице е од Битола (67г), Кавадарци  (73г), Кочани (72г) и Македонски Брод (70г). Дополнително, во Регистарот...

Денеска 298 нови случаи на ковид-19 од 2.831 тестирања, пријавени се 6 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.831 тестирања, а регистрирани се 298 нови случаи на ковид-19, и тоа најмногу во Скопје – 145, Кавадарци – 23 и Прилеп – 17. Во текот на изминатово деноноќие регистрирани се шест починати лица: по едно починато лице од Прилеп (60г), Велес (68г) , Скопје (69г), Кратово (55г), Демир Хисар...

Вистиномер: Не е точно дека во 2021 година смртноста во американската армија се зголемила за 1.100 проценти

Откако во 2021 година се појави ненадеен раст на смртноста и медицински состојби како канцер, Питер Грејвс, портпарол на одделот за набљудување во Агенцијата за здравје на армиските припадници...