fbpx
Таг: активни случаи

таг: активни случаи

Пријавени 300 нови случаи на ковид-19, во изминатово деноноќие оздравени се 197 лица

Денес се регистрирани 300 нови позитивни случаи на ковид-19, а од нив 59 се реинфекции, информираат од Министерството за здравство. Во изминатово деноноќие пријавено е едно починато лице од Битола (71г), починато во болнички услови. Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 197 оздравени пациенти, при што најмногу во Скопје – 129, Битола – 16 и Кавадарци – 10. Досега во...

Откриени уште 172 случаи на ковид-19 во последните 24 часа, девет лица починале

Министерството за здравство (МЗ) соопшти дека во последните 24 часа во земјава се направени 1.483 тестирања, а регистрирани се 172 нови случаи на ковид-19: Скопје – 107, Охрид – 11, Битола – 8, Кавадарци и Штип – по 6, Велес и Струга – по 5, Струмица – 4, Свети Николе и Кратово – по 3, Прилеп, Крива Паланка, Делчево...

Нови 677 случаи на ковид-19, бројката на активни случаи надмина 8.000

Во последниве 24 часа во земјава се направени се 3.317 лабораториски тестирања, а регистрирани се 677 нови случаи на ковид-19. Во истиот период починале 13 пациенти, покажуваат статистиките на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), според кои што сега во Северна Македонија има над 8.000 активни случаи на ковид-19, информираат од Министерството за здравство. Од новите 677 случаи, најголемиот број се...

Комисијата за заразни болести бара да се забранат свадби, прослави и настани на затворено во Тетово и регионот

Министерот за здравство Венко Филипче и Комисијата за заразни болести бараат воведување на рестриктивни мерки во Тетово и регионот поради алармантниот пораст на бројот на активни случаи на ковид-19. На утринската координација денеска се разговараше за епидемиолошката состојба во Тетово и се договорија до Главниот координативен кризен штаб на Владата да предложат нови мерки за овој регион, како би се...

Нови 62 случаи со корона вирус од 572 тестирања, починаа 25 лица

Во изминатото деноноќие направени се 572 тестирања, од кои регистрирани се 62 нови случаи на ковид-19. Новозаразените лица се од: Скопје – 32, Прилеп и Штип – по 7, Куманово – 5, Струмица – 4, Кавадарци – 3, Велес, Кочани, Кичево и Виница - по 1, соопшти Министерството за здравство. Пријавени се 24 починати пациенти во болнички услови и еден...

Новозаразени 1.299 лица со ковид-19, бројот на активни случаи надмина 15.000

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа се направени 5.057 тестирања, од кои регистрирани се 1.299 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје – 672, Прилеп - 70, Куманово – 62, Битола – 47, Велес – 44, Охрид – 43, Кавадарци – 38, Неготино – 36, Гостивар – 34, Тетово – 32, Струмица – 30, Кочани...

Нови 234 случаи со ковид-19 од 1.208 тестирања, починаа седум лица

Во последните 24 часа се направени 1.208 тестирања, а регистрирани се 234 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 99, Прилеп – 26, Кавадарци – 19, Куманово – 17, Струмица – 15, Неготино – 9, Тетово и Кочани – по 7, Гостивар – 6, Штип и Велес – по 5, Охрид и Гевгелија – по 4, Струга – 3,...

Регистрирани 305 нови случаи со корона вирус од 2.533 тестирања, починаа 11 лица

Во последните 24 часа се направени 2.533 тестирања од кои регистрирани се 305 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 153, Кавадарци – 30, Куманово –22, Прилеп – 21, Тетово – 18, Неготино – 14, Охрид – 11, Гостивар и Гевгелија – по 6, Струга – 5, Штип и Битола – по 4, Ресен – 3, Велес и Делчево...

Регистрирани уште 582 заболени од ковид-19, бројот на активни случаи достигна 7.418

Во последните 24 часа се направени 2.972 тестирања, од кои се регистрирани 582 нови случаи на ковид-19, информира Министерството за здравство. Најголем дел од новорегистрираните случаи се во Скопје – 274, а потоа во Прилеп – 55, Кавадарци – 40, Куманово – 24, Гевгелија – 23, Неготино – 20, Тетово и Велес – по 18, Охрид – 13, Струмица –...

Нови 449 случаи на ковид-19 во земјава, 10 лица починале во изминативе 24 часа

Според најновите бројки што попладнево ги соопшти Министерството за здравство, во земјава во последниве 24 часа се направени 3.283 тестирања, а регистрирани се 449 нови случаи на ковид-19. Распределено по градови, бројките се следниве: Скопје – 170 нови случаи, Прилеп – 55, Кавадарци - 35, Гевгелија – 23, Тетово – 19, Охрид и Куманово – по 17, Битола и Неготино...

Нови 180 случаи со ковид-19 од направени 1.814 тестирања

Во последните 24 часа се направени 1.814 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 78, Прилеп – 18, Кавадарци – 15, Тетово – 12, Охрид и Струмица – по 10, Куманово, Велес и Струга – по 6, Дојран – 3, Гостивар, Гевгелија и Неготино – по 2, Штип, Битола, Кичево, Свети Николе, Ресен, Крива...

Нови 100 случаи со ковид-19, починаа 11 лица, а оздравени се 551 пациент

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-47, Куманово-3, Дебар-12, Штип-1, Прилеп-4, Тетово-10, Велес-3, Охрид-4, Кавадарци-8, Гостивар-3, Крива Паланка-1, Радовиш-1, Кочани-2,  Кичево-1, соопшти Министерството за здравство. Оттаму информираат дека починати се 11 лица, тројца пациенти од Скопје (67, 72 и 67г), еден од Тетово (68г), еден од Гостивар (78г), еден...

Нови 237 случаи со корона вирус, починаа 8 лица, а оздравени се 460 пациенти

Во последните 24 часа се направени 1.525 тестирања, а регистрирани се 237 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-123, Куманово-15,  Дебар-1, Штип-4, Прилеп-8, Тетово-7, Струга-11, Велес-5, Битола-5, Охрид-13, Кавадарци-11, Гевгелија-6, Струмица-5, Крива Паланка-3, Радовиш-2, Кочани-3, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Берово-2, Виница-1, Свети Николе-1,Кичево-2, Ресен-1, Неготино-6, соопшти Министерството за здравство. Оттаму информираат дека починати се 8 лица, еден пациент од Скопје (75г), двајца...

Нови 129 случаи со ковид-19, починаа 22 лица

Во последните 24 часа направенo е 591 тестирање, а регистрирани се 129 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4, Штип-4, Прилеп-14, Тетово-7, Велес-4, Битола-1, Охрид-2, Кавадарци-12, Гостивар-2, Гевгелија-4, Струмица-1, Крива Паланка-1, Радовиш-1, Кочани-1, Пехчево-1, Берово-1, Виница-1, Делчево-1, Кичево-3, Неготино-1, соопшти Министерството за здравство. Во болнички услови починати се 22 лица, три пациенти од Скопје (44, 61 и 67г.), еден од...

Регистрирани 659 нови случаи со ковид-19, починаа 23 лица, а оздравени се 774 пациенти

Во последните 24 часа се направени 1.715 тестирања, а регистрирани се 659 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-248, Куманово-18, Дебар-1, Штип-8, Прилеп-33, Тетово-40, Струга-39, Велес-33, Битола-46, Охрид-47, Кавадарци-14, Гостивар-21, Гевгелија-1, Струмица-2, Крива Паланка-4, Радовиш-3, Кочани-14, Демир Хисар-3, Македонски Брод-1, Пехчево-1, Берово-11, Валандово-1, Виница-11, Делчево-5, Свети Николе-17, Кичево-4, Ресен-12, Неготино-21, информираат од Министерството за здравство. Оттаму соопштија дека починати...

Регистрирани нови 1.288 случаи со ковид-19, досега починаа 1.600 лица

Во последните 24 часа се направени 3.349 тестирања, а регистрирани се 1.288 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-570, Куманово-57,  Дебар-8, Штип-44, Прилеп-78, Тетово-56, Струга-28, Велес-32, Битола-53, Охрид-30, Кавадарци-30, Гостивар-85, Гевгелија-21, Струмица-34, Крива Паланка-5, Радовиш-13, Крушево-1, Кочани-28, Пробиштип-10, Демир Хисар-7, Македонски Брод -3, Берово-3,  Валандово-2, Виница-11, Делчево-9, Кратово-3, Свети Николе-12, Кичево-22, Ресен-11, Неготино-22, соопшти Министерството за здравство. Оттаму информираат дека починати...

Регистрирани нови 1.182 случаи со ковид-19, починаа 25 лица, а оздравени се 707 пациенти

Во последните 24 часа се направени 3.109 тестирања, а регистрирани се 1.182 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-544, Куманово-48,  Штип-31, Прилеп-50, Тетово-75, Струга-27, Велес-41, Битола-28, Охрид-38, Кавадарци-30, Гостивар-66, Гевгелија-17, Струмица-22, Крива Паланка-8, Радовиш-8, Крушево-7, Кочани-13, Пробиштип-9, Демир Хисар-3, Македонски Брод-6, Берово-4,  Валандово-12, Виница-8, Делчево-4, Свети Николе-6, Кичево-55, Ресен-4, Неготино-18, соопшти Министерството за здравство. Оттаму соопштија дека починати се...

Регистрирани 1.064 нови случаи со ковид-19 и 25 починати лица

Во последните 24 часа се направени 3.096 тестирања, а регистрирани се 1.064 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-541, Куманово-57, Дебар-4, Штип-46, Прилеп-24, Тетово-57, Струга-23, Велес-44, Битола-43, Охрид-33, Кавадарци-25, Гостивар-12, Гевгелија-11, Струмица-23, Крива Паланка-8, Радовиш-12, Крушево-2, Кочани-10, Пробиштип-4, Демир Хисар-2, Македонски Брод- 4, Пехчево-7, Берово-3, Валандово-3, Виница-3, Делчево-3, Кратово-2, Свети Николе-17, Кичево-25, Ресен-6, Неготино-10, соопшти Министерството за здравство. Оттаму информираат дека...

Вкупниот број на активни случаи на ковид-19 надмина 10.000 лица, а над 1.000 починаа; денеска нови 865 случаи

Продолжуваат црните статистики за состојбата со пандемијата на ковид-19 во земјава. Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.449 тестирања, а се регистрирани нови 865 случаи на ковид-19 во: Скопје-397, Куманово-22, Дебар-2, Штип-34, Прилеп-29, Тетово-95, Струга-7, Велес-44, Битола-31, Охрид-21, Кавадарци-26, Гостивар-30, Гевгелија-4, Струмица-37, Крива Паланка-5, Радовиш-6, Кочани-17, Пробиштип-7, Демир Хисар-2, Македонски Брод-1, Берово-4, Виница-6, Делчево-6,...

Во последното деноноќие регистрирани се 1.085 нови случаи на заразени од корона вирусот

Во последното деноноќие регистрирани се досега најголем број на потврдени случаи на заразени со новиот корона вирус во едно деноноќие – 1.085. Вкупниот број на тестови во претходните 24 часа е 3.294, што значи дека процентот на заразени е околу 33 отсто. Како што соопшти Министерството за здравство, наголем дел од регистрираните нови случаи се во Скопје - 447, Куманово-69,...

Условни казни за инцидентите пред Собрание во јули добија уште шестмина обвинети

На денешното рочиште во Основниот кривичен суд во Скопје уште шестмина обвинети за инцидентите, кои на 5 јули се случија пред Собранието за време на протестите против францускиот предлог,...