fbpx

Уставен суд ја отфрли иницијативата за „Треска“, од „Шанса за Центар“ предупредуваат за преизграденост

Оспорената одлука е донесена во согласност со тогаш важечкиот Закон за просторно и урбанистичко планирање, се вели, меѓу другото, во заклучокот на Уставниот суд

-

Откако вчера Уставниот суд ја отфрли иницијативата на адвокатката Сузана Јошевска и Граѓанската иницијатива „Шанса за Центар“ да се оцени уставноста на одлуката со која е изменет ДУП Буњаковец 2, од „Шанса за Центар“ на нивната Фејсбук страница реагираат дека тоа е пат кон огромна пренатрупаност на згради и население на просторот на поранешната фабрика „Треска“.

„По спроведената уставно-судска анализа и прибавената документација за овој предмет Судот оцени дека наводите во иницијативата се неосновани. Оспорената одлука е донесена во согласност со тогаш важечкиот Закон за просторно и урбанистичко планирање“, се вели, меѓу другото, во заклучокот на Уставен суд.

„Шанса за Центар“ реагира дека одлуката на Уставен суд е донесена без расправа и повикување експерти, а спроведувањето на Деталниот урбанистички план (ДУП) што ја опфаќа и поранешна „Треска“ ќе донесе многу повеќе изградена површина отколку што е предвидено во Генералниот урбанистички план (ГУП), речиси трипати повеќе жители отколку предвидените во ГУП-от, и само еден квадратен метар зеленило на тројца жители.

Од „Шанса за Центар“ пишуваат:

„За жал се потврди правилото „Устав може да се смени, ама ДУП никако“.
На здравје нека се во Буњаковец:
-над 1 милион м2 бруто изградена површина за домување наместо 400.000 што ги дозволува ГУП-от.
-над 60% изграденост за домување наместо 22% колку што дозволува ГУП-от
-над 33.000 жители наместо 12.500 колку што дозволува ГУП-от.
-над 9.300 просечен број на семејства наместо 3.400 колку што дозволува ГУП-от.
– 0.36 м2 зеленило по жител или ич“, порачува граѓанската иницијатива.

Дополнително, предвидената густина на изграденост и планираните висини на објектите не се обезбедува минимален стандард за нормално хумано живеење или доволна аерација и минимални 2 часа осонченост, предупредува „Шанса за Центар“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Тренчевска: Децата ни се безбедни, да не се создава паника

Децата се безбедени, не треба да се создава паника. Убиството на Вања Ѓорчевска е изолиран случај, вели министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска, во врска со двете...