fbpx
Таг: згради

таг: згради

Само 2,5 отсто од зградите во државата имаат пристап за лица со посебни потреби

Од вкупно 533.659 згради во С. Македонија, само 13.142 или 2,5 отсто имат пристап за лица со посебни потреби, пишува во четвртиот сет податоци од Пописот на населението, домаќинствата и становите 2021 година. Овој изненадувачки мал процент покажува дека речиси никој од градежниците не се грижи за лицата со посебни потреби и не гради пристапни патеки до објектите. Според податоците,...

Вистиномер: Фотографија објавена на полски и руски сајтови прикажана како да е снимена во Скопје

Зградите на фотографијата што се споделува во овој пост на Фејсбук  не се во Скопје. „Вистиномер“ ја побара фотографијата на Интернет и ја најде на повеќе сајтови кои споделуваат хумористични содржини. Според информациите кои ги најдовме на „Tin eye“ – сајт за пребарување и препознавање фотографии, оваа фотографија е објавена на 25.10.2019 година на полскиот сајт kwejk.pl. Но, според...

Тепачка помеѓу групи граѓани на јавната расправа за ДУП-от за Трнодол, Жданец и Козле (видео)

Пропадна и вториот обид за одржување на јавна расправа по предлог-ДУП-от за Трнодол, Жданец и Козле организиран од Општина Карпош кој беше закажан за денес, откако во преполната сала на месната заедница во Козле дојде до тепачка помеѓу групи на граѓани. Дел од присутните видно револтирано изразија незадоволство што Општина Карпош го форсира донесувањето на овој ДУП со кој се...

Дрвјата во Расадник родија згради (герила-акција)

Во интересна герила акција група граѓански активисти денеска искажаа протест против градењето без контрола во општина Кисела Вода, односно најавата за изградба на згради на просторот на Расадникот. „Дрвјата во Расадник родија згради. Македонија е земја на чудата, чуда се случуваат секој ден насекаде околу нас, а нам ни останува само да се чудиме. Најчудно од сè е како во...

Пробниот попис откри 1.400 празни станови, опозицијата се противи на предлог-законот за попис

Во текот на пробниот попис, кој се одржа минатиот месец, во 13 општини биле попишани 3.839 згради, 4.572 станови, 3.184 домаќинства и 10.267 лица. При попишувањето 1.400 станови биле пронајдени празни, додека 30 лица одбиле да бидат попишани. Ова се првични податоци од пробниот попис, кој се спроведе без да биде усвоен предлог-законот за попис на населението, чија што содржина...

ССК бара да не се укинуваат веќе донесените ДУП-ови, бидејќи компаниите трпат штети

Да не се укинуваат веќе донесените детални урбанистички планови (ДУП), бидејќи на тој начин се доведува во прашање правната сигурност на инвеститорите во градежниот сектор кои трпат големи финансиски штети. Ова денеска на прес-конференција го истакна претседателот на Градежната комора на Македонија при Сојузот на стопански комори (ССК), Ивица Јаќимовски. Тој додаде дека „самиот процес на прекин на градба значи финански...

Проектот „Ист гејт“ на локацијата на Скопскиот саем, ќе чини 350 милиони евра

Групацијата „Балфин“ синоќа го презентираше проектот „Ист гејт“ (East Gate), кој треба да се гради на местото на поранешен Скопски саем. Инвестицијата ќе чини 350 милиони евра и ќе се отворат над 2.000 работни места. - „Балфин“ е компанија чиј бизнис е фокусиран не само на создавање економски, туку и на општествени вредности на пазарите на кои што работи. Искрено сакаме...

Инсталирање на калориметри ќе биде задолжително за новите згради

Задолжителното инсталирање на мерни уреди (калориметри) на парно-греењето е предвидено за секој нов објект за кој е започната постапка за одобрение за градење, информираат од кабинетот на вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев. Во соопштението се додава дека, ова ќе важи откако новиот закон за енергетика ќе стапи во сила. За објектите кои веќе се приклучени на дистрибутивната мрежа, поставувањето на...

Ревидирана бројката на загинати во земјотресот во Мексико

Мексиканската служба за цивилна заштита ја ревидираше бројката загинати во вчерашниот катастрофален земјотрес од најмалку 248 на 216 жртви. Земјотресот со интензитет од 7,1 степен по Рихтеровата скала урна десетици згради и зароби многу луѓе под урнатините. Според најновите податоци, најмалку 216 луѓе загинале во главниот град Мексико Сити и во државите Пуебла, Мексико и Морелос, велат властите. Епицентарот на земјотресот...

Силниот земјотрес во Мексико уривал згради и уби речиси 250 луѓе

Силниот земјотрес што вчера го погоди централниот дел на Мексико уби најмалку 248 луѓе и урна десетици згради во главниот град Мексико Сити. Во вчерашниот потрес што се случи во 13.14 минути по локално време, најмалку 21 дете загинаа, а други триесетина, како и осум возрасни, се водат како исчезнати откако нивно училиште се урна. – Во основното училиште „Енрике Ребсамен“...

Богоев ветува ревидирање на урбанистички планови во Карпош

Претседателот на Социјалдемократската младина на Македонија, Стефан Богоев, денеска вети дека ќе се ревидираат сите урбанистички планови во општина Карпош. Тој не кажа дека ќе се прави ревизија на досегашнтие. - Вчера со граѓаните на Карпош 3 и Карпош 4 се договоривме веднаш по преземањето на локалната власт во Општина Карпош, целосно и темелно да го ревидираме носењето на детални...

Милошоски: Има повеќе од 850 пријавени штети во општините погодени од земјотресите

Би сакал, во име на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и на Коалицијата за подобра Македонија, да искажам едно разочарување, не толку од пратениците од ДУИ или од Алијансата на Албанците, колку од пратениците од Охрид, Томислав Тунтев и Жаклина Лазаревска, што не прифатија еден интервентен амандман од 2 милиони евра, кој би можел да биде на располагање на граѓаните што...

Повеќе од 60 згради во Велика Британија не ги задоволуваат противпожарните стандарди

Британската влада вчеравечер соопшти дека досегашната истрага утврдила дека најмалку 60 згради во Британија не ги исполнуваат и се во спротивност со безбедносните стандарди против пожари. Локалните власти во земјата се на готовс во случај на нови евакуации на станари по неодамнешниот пожар во зграда во Лондон, во кој загинаа 79 лица. „Сите надлежни служби, станари и пожарникари ги добија...

Непал го погоди земјотрес со јачина од 5,6 степени

Непал утринава го погоди земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, чијшто епицентар бил во близина на Монт Еверест, околу 150 километри североисточно од Катманду, соопшти Американскиот сеизмолошки центар. Извештај за евентуални жртви и за штети сè уште нема. Mногумина од жителите на Катманду истрчале од своите домови на улиците, но нема прекин во снабдувањето со електрична енергија или...

Дваесет и двајца загинати при уривање на четири згради во Кина

Најмалку 22 лица загинаа откако четири петкатници вчера се урнаа во Венжу, Источна Кина. Полицијата соопшти дека шест лица се извлечени живи од под урнатините, меѓу кои е едно 12-годишно девојче. - Детето преживеало само благодарение на тоа што нејзиниот татко со своето тело ѝ создал простор за живот - изјавил еден од спасувачите. Како што јавуваат кинеските медиуми, објектите, кои биле изградени од...

Три жртви и голема материјална штета од силното невреме во Грција

Тројца грчки граѓани го изгубија животот на Пелопонез, а една жена од Солун се води за исчезната во невремето и по обилните дождови што вчера ја зафатија Грција. Во невремето се поплавени огромен број места низ целата земја, причинети се катастрофални материјални штети, а дел од градовите, селата и од автопатите се блокирани и привремено отсечени. Во Солун ситуацијата беше особено лоша...

Најмалку 14 лица загинаа во силен земјотрес во Централна Италија

Најмалку 14 лица загинаа во силниот земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала, што го погоди централниот дел на Италија, јави италијанската телевизија РАИ, додека другите извори наведуваат дека бројот на потврдени загинати е над 20. Бројките на загинатите се менуваат од момент на момент, бидејќи во настраданите подрачја тешката механизација допрва ги расчистува урнатините. Земјотресот најпрво разурна десетина села во Пескара...

Две згради се срушија во Истанбул

Две згради се срушија во центарот на Истанбул. Властите засега немаат информации дека под урнатините се наоѓаат луѓе, пренесуваат турските медиуми. Првичните информации укажуваат дека една од зградите во моментот на уривањето била празна, но урнатините ги затрупале околните дуќани, во кои во тој момент имало луѓе. Властите веруваат дека нема жртви ниту повредени во несреќата.

Најмалку седум загинати во земјотрес во Тајван

Во силниот земјотрес што синоќа го погоди јужниот дел на Тајван, загинаа најмалку седум луѓе, меѓу кои две деца. Земјотресот предизвика уривање на најмалкуи четири згради, од кои една од 17 ката. Околу 230 луѓе се спасени од урнатините, додека 380 лица се повредени во земјотресот. Сè уште се трага по 26 луѓе. Силниот земјотрес бил со интензитет од 6,4 степени според...

„Студентски пленум“: Има најмалку три други локации за изградба на барокните факултети

Изградбата на објектите за Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство и за Факултетот за физичка култура е неопходна затоа што студентите студираат во нечовечки услови. Но, сепак, се поставува прашањето дали овие факултети мораше да се изградат баш на оваа локација, сметаат претставниците на „Студентски пленум“. - Освен тоа што се исекоа 47 дрвја, има и други нелогичности околу изградбата...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...