fbpx
Таг: ГУП

таг: ГУП

Истражување: застарени ГУП-ови, често менување ДУП-ови и голем број дивоградби

Доминантен дел од општините во Македонија немаат генерални урбанистички планови (ГУП)- чија формална важност е истечена. Од друга страна, во општините, за пет години се донесени многу детални урбанистички планови (ДУП) за кои се направени и многу измени, открива истражувањето што денеска го објави Центарот за граѓански комуникации. Наспроти законски предвидениот плански период од 10 години, во дел од општините...

Два протести против изградбата на висококатниците кај „Алумина“

Денес излегоа граѓани да протестираат против планираната изградба на 17-катница во близина на болницата „8-ми септември“. Всушност, станува збор за два протеста - едниот се одржа на платото пред СРЦ „Борис Трајковски“ во организација на иницијативата  „Независни за Карпош – За заштита на Карпош“, со поддршка на голем дел граѓански организации и здруженија, а другиот се одржа во близина...

Во Тетово се случува урбанистичко насилство, реагираат од иницијативата „Тетово сака парк“

Општина Тетово повторно суспендираше дел од ДУП за УБ 57а (ШИК „Јелак“) и почнува постапка за нов, наводно хуман ДУП на истиот опфат, чиј нацрт е веќе објавен на општинската веб-страница. Суспендираниот ДУП е криминален и штетен, па не треба многу за било кој нареден предлог да биде подобар од него, реагираа денеска од граѓанската иницијатива, „Тетово сака парк“. „Триумфализмот...

Уставен суд ја отфрли иницијативата за „Треска“, од „Шанса за Центар“ предупредуваат за преизграденост

Откако вчера Уставниот суд ја отфрли иницијативата на адвокатката Сузана Јошевска и Граѓанската иницијатива „Шанса за Центар“ да се оцени уставноста на одлуката со која е изменет ДУП Буњаковец 2, од „Шанса за Центар“ на нивната Фејсбук страница реагираат дека тоа е пат кон огромна пренатрупаност на згради и население на просторот на поранешната фабрика „Треска“. „По спроведената уставно-судска анализа...

Шанса за Центар и општина Центар во костец за земјиштето кај фабриката Треска

Од граѓанската иницијатива „Шанса за Центар“ денеска укажаа дека градоначалникот на Центар, Горан Герасимовски ги крши одлуките и прописите и работи спротивно од сопствените предизборни ветувања во однос на комплексот Треска во центарот на Скопје. Од општината реагираа дека станува збор за лаги и манипулации. Од „Шанса за Центар“ изјавија дека не добиле информација на Совет на општина Центар кој...

Културно ехо Скопје во среда организира едукативен настан за ГУП во „Јадро“

Меѓународното Здружение на граѓани Културно Ехо Скопје, ќе реализира културно-едукативен настан во културно-социјалниот центар Јадро во среда во 20 часот, информираат оттаму. Тема на проектот „Создаваме град, градиме иднина!“ е новиот генералeн урбанистички план за Скопје (ГУП за период од 2023 до 2032 година) кој е најважниот документ за планирањето на иднината на градот. Проектот има за цел да...

Јана Белчева – Андреевска ќе ја предводи независната листа на советници во Центар

Јана Белчева-Андреевска, актуелен член на Советот на општина Центар ќе ја предводи листата на независната граѓанска иницијатива „Шанса за Центар“ на локалните избори во октомври. Таа денеска заедно со кандидатите за советници проф. д-р Дивна Пенчиќ и Јане Димески ја претставија својата платформа, за која од утре ќе собираат потписи. „Во 2017 ни ветија работа на средување на урбаниот хаос...

За локацијата спроти „Холидеј Ин“, Асоцијација на архитекти бара да се почитува ГУП-от и јавниот интерес

Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ) и Академијата на архитекти како дел од Асоцијацијата, се произнесоа во врска со парцелите спроти хотелот „Холидеј Ин“ во центарот на Скопје, на кој треба да се градат висококатници. Тие укажуваат дека просторот е необновлив ресурс и треба со него да се ракува внимателно и со почит. „ААМ е за доследно почитување на целите,...

Георгиевски: Во Гази Баба површините за загадувачка индустрија не се зголемени, туку намалени

Општина Гази Баба носи Детални урбанистички планови (ДУП-ови) согласно Генералниот урбанистички план (ГУП) и согласно законите и површините наменети за загадувачка индустрија, наспроти шпекулациите, не се зголемени, туку се намалени, порача градоначалникот на Гази Баба, Борис Георгиевски на денешната прес-конференција. „Не, сосема спротивно. ДУП-от предвидува намалување на Г1 индустријата за 30 проценти, или, ако сакате, за околу 100 хектари се...

Во ДУП-от спроти Холидеј Ин на три парцели е дозволена изградба на 60-катници

Инвеститорот МГ Фешн на вчерашната презентација на станбено-деловниот комплекс „Гранд Скопје“ информираше дека на парцелата 1.1 на паркингот спроти Холидеј Ин ќе градат три висококатници од 16, 20 и 22 ката, иако ДУП-от Голем Ринг јужен дел-исток им овозможува да изградат кула висока и до 60 ката. Актуелниот ДУП за оваа локација, која што опфаќа и дел од Ново...

Прво нов ГУП, потоа изведба на Park & Ride терминали за решавање на паркирањето во Скопје

Изградбата на патничките транспортни терминали во Скопје ќе ја чека изработката на новиот Генерален урбанистички план за периодот 2022-2032 година. Популарните Park & Ride терминали во македонскиот главен град се ветија пред една деценија, но до денешен ден не се изградија на влезовите во Скопје, каде би можело да се паркира возилото и од таа точка да се продолжи...

Почна процесот за подготовка на новиот Генерален урбанистички план на Град Скопје

Со потпишувањето на денешниот договор помеѓу Град Скопје, Министерството за транспорт и врски и Агенцијата за просторно планирање и официјално почнува процесот за подготвување на новиот Генерален урбанистички план на Град Скопје, информираат од градските власти. – Бидејќи станува збор за еден сложен и сеопфатен процес новиот ГУП на Град Скопје 2022-2032 ќе биде изработен со финансиска поддршка на Министерството...

Доцни изработката на урбанистичките планови за руралните општини од југозападот

Без урбанистичко планирање ќе нема планирање на економски развој на руралните општини. Користењето на средства од ИПАРД програмите или каква било друга инвестиција без урбанистички планови (УП) е невозможно, информираат градоначалниците на општините Вевчани и Дебрца. Изработката на урбанистичките планови во руралните населени места од југозападниот дел на земјава најчесто е заглавена во бирократските лавиринти. - Постапките за носење на урбанистички...

Со новиот ГУП за Скопје до 2032 година ќе се развива северниот дел на градот

Акцент при изработката на новиот Генерален урбанистички план (ГУП) на град Скопје за периодот 2022 - 2032 година ќе биде ставен на развојот на северните делови на градот. Ваквата најава ја даде скопскиот градоначалник Петре Шилегов во пресрет на отпочнувањето на процесот на подготовка на новиот ГУП. На денешната средба со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, Шилегов посочи...

Новиот закон за урбанизам нема да ги излечи лошите навики во градењето

И со новиот Закон за урбанистичко планирање, кој веќе е влезен во собраниска процедура за негово изгласување, нема да се променат лошите навики за градење. Претседателот на Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ), Мартин Пановски за „Мета“ вели дека постојат големи недоречености во предложениот закон, кој владата веќе го усвои и го испрати до Собранието. Освен првичен состанок инициран од...

„О2“: Новиот закон за просторно планирање скроен по мерка на бизнисот, а не на граѓаните

Новиот Предлог-Закон за просторно и урбанистичко планирање не нуди решенија за постојниот урбанистички хаос, туку токму спротивното, сметаат од Иницијативата „О2“. „Во ситуација кога Уставниот суд го укина членот 50 од сегашниот закон за просторно и урбанистичко планирање со кој се утврдуваше кои се градбите од државен интерес и како ќе се градат, подалеку од очите на јавноста и кога...

Ревизори: Како се продавало и отуѓувало државното градежно земјиште

Стотици илјади евра отштета треба да платат општини поради еднострано раскинување на договори за купопродажба на градежно земјиште, продажба на парцели во изборна капмања, тужби, често менување на ДУП, ова се дел од наодите во ревизорскиот извештај со наслов „Ефективност на политиките и мерките при управување со градежно земјиште“ со цел да се даде одговор на прашањето дали постоечките...

ДУИ: Таравари и негов роднина градат куќа на простор предвиден за спортски терен

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, кој од една страна симулира акции за рушење на дивоизградени објекти, додека во реалноста го стимулира урбанистичкиот криминал и градбата на бесправни објекти, и тој и негов роднина на место предвидено за спортски терен градат куќа кршејќи ги прописите, обвини ДУИ. Како што рече Башким Хасани, потпретседател на огранокот на ДУИ во Гостивар на прес-конференција,...

Богоев ветува ревидирање на урбанистички планови во Карпош

Претседателот на Социјалдемократската младина на Македонија, Стефан Богоев, денеска вети дека ќе се ревидираат сите урбанистички планови во општина Карпош. Тој не кажа дека ќе се прави ревизија на досегашнтие. - Вчера со граѓаните на Карпош 3 и Карпош 4 се договоривме веднаш по преземањето на локалната власт во Општина Карпош, целосно и темелно да го ревидираме носењето на детални...

Осумте чекори на Груевски до плацот на Водно

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на вчерашната прес-конференција објави нови прислушувани разговори, со кои, како што рече, се открива вистинското лице на премиерот Никола Груевски. Според Заев, Груевски договарал купување на плац на Водно, а тоа се потврдувало со најновите разговори меѓу него и министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески. Прв чекор, 21 март 2013 година: Проблемите на Груевски со сопственоста на плацот...

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...