fbpx

Уште 108 нови случаи на ковид-19, вкупната бројка надмина 13.000

-

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.902 тестирања, а регистрирани се 108 нови случаи на ковид-19. Институтот за јавно здравје денеска регистрира 112 оздравени пациенти, а во изминатото деноноќие починале двајца пациенти од Куманово (64г и 72г), во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13.076, бројката на оздравени пациенти е 9.625, на починати е 551. Во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.900.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се шестмина пациенти. Вкупно се хоспитализирани 76 пациенти. На кислородна поддршка се 40 пациенти.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 19 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, шест деца позитивни и две мајки и две деца суспектни на вирусот. Во „8 Септември“ примени се осум нови, вкупно хоспитализирани се 73 пациенти. На респираторна машина се три пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 20, а во болницата во Штип се хоспитализирани 42 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 113 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...
Free Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Best WordPress Themes Free Download
free online course
download redmi firmware
Download Premium WordPress Themes Free
free online course