fbpx

108 new COVID-19 cases registered in North Macedonia, total number of infected surpasses 13.000

-

The Health Ministry informs that in the past 24 hours, 1.902 tests were conducted, and 108 new COVID-19 cases were registered. The Public Health Institute has registered today 112 recovered patients and in the last 24 hours two patients from Kumanovo have passed away at a hospital (aged 64 and 72).

The total number of COVID-19 diagnosed in North Macedonia since the outbreak of the pandemic is 13.076, the number of recovered patients is 9.625, and the death toll is 551. At the moment, the number of active cases in the country is 2.900.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.