fbpx

Тројца мртви во експлозија на југоистокот на Турција

-

Двајца полицајци и еден цивил загинаа, а неколку лица се ранети во експлозијата која се случи во близина на Дијарбакир, најголемиот град на југоистокот на Турција, соопштија турски безбедносни извори.

На лице место пристигнале и екипи на итната помош.

Подрачјето во кое се случила експлозијата се наоѓа на патот меѓу Дијарбакир и округот Бисмил.

Истокот на Турција, каде живеат и мнозинството Курди, од минатата година е зафатен со бран на насилство, откако пропадна прекинот на огнот меѓу државата и забранетата Работничка партија на Курдистан.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Повредена млада мечка на патот Тетово-Непроштено по удар од автомобил

Доцна вечерва на локалниот пат Тетово - с. Непроштено патничко моторно возило удрило во млада мечка која го минувала патот заедно со мајката и уште две помали мечиња, соопшти...