fbpx

Торнадо ја погоди Луизијана

-

Илјадници лица останаа без струја, а повеќе куќи се оштетени од силното торнадо што го погоди источниот дел од американскиот град Њу Орлеанс.

Националната метеоролошка служба соопшти дека најмалку три торнада го погодиле југот на американската држава Луизијана.

Невремето се случило синоќа, а властите се обидуваат да ја проценат штета.

Локалните медиуми јавуваат дека има повредени, но властите сè уште не го потврдиле точниот број.
Второ торнадо го погоди подрачјето кај градовите Доналдсонвил и Килијан. Невремето оштетило куќи, превртувало автомобили и корнело дрвја, јавува „Би-би-си“.

Во Њу Орлеанс оштетена е зградата на НАСА, а повеќе од 9.300 лица останале без струја.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Повредена млада мечка на патот Тетово-Непроштено по удар од автомобил

Доцна вечерва на локалниот пат Тетово - с. Непроштено патничко моторно возило удрило во млада мечка која го минувала патот заедно со мајката и уште две помали мечиња, соопшти...