fbpx

Тајван: Бројот на загинатите во земјотресот се искачи на 113

-

Бројот на загинатите во минатонеделниот земјотрес на југот на Тајван порасна на 113, соопштија денеска локалните власти.

Министерството за внатрешни работи на Тајван издаде соопштение во кое се наведува дека вчера и денеска, спасувачите извлекле поголем број тела од урнатините на станбениот комплекс „Златен змеј“ во Тајнан, најстариот град во Тајван.

Четири лица и понатаму се водат за исчезнати, јавува „Раша тудеј“.

Во земјотресот со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала, кој минатата недела го погоди Тајван, се урнаа повеќе од 10 објекти.

Од урнатините на зградите се извлечени 327 лица.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Пожарникари кои го гаснеа пожарот на Серта, спасија куче од огнената стихија

Работат по 12 часови во денот, борејќи се со пожарите кои ја зафатија планината Серта, а притоа успеваат и да направат хумани дела кои уште повеќе ја враќаат довербата...