fbpx
Таг: зелени површини

таг: зелени површини

Љубљана за Форбс е најзелениот европски град, 70 отсто од отпадот се селектира и има бесплатни велосипеди

Списанието Форбс направи рангирање на 20-те европски градови кои се најдобри зелени престолнини за 2022 година. Како и во изминатиов период, словенечкиот главен град Љубљана се наоѓа на врвот од оваа европска листа, поради серија на позитивни зафати кои придонесуваат за зачувување на животната средина. Иако е еден од најмалите европски престолнини, Љубљана има над 200 километри велосипедски патеки, кои...

Шилегов: Сега ми се потсмеваат, но „зелените“ мерки ќе донесат резултати

Свесен сум дека сум предмет на потсмев поради поднесената кандидатура на Скопје за Европска зелена престолнина, но уверен сум дека мерките кои ги предвидовме и на кои посветено ќе работиме, ќе донесат резултати. Самото прифаќање на кандидатурата на Град Скопје, која ја ветив во мојата изборна програма, е признание дека нашата стратегија е добра, порача градоначалникот на Скопје, Петре...

Во Софија забранети градби повисоки од 75 метри

Бугарскиот парламент вчера ги прифати конечните промени во Законот за градење и урбанизам на Софија, со кои се ограничува височината на новите градби во Софија на 75 метри, а во центарот на најмногу 50 метри. Законот беше на иницијатива на софиската градоначалничка Софија Фандкова, и според него, во центарот на главниот град на Бугарија максималната височина ќе изнесува 50 метри,...

Повеќе од 4 милиони евра за мерки против загадувањето на воздухот во 2017 година

За 2017 година, предвидени се повеќе од 4 милиони евра за конкретни мерки и активности што ќе придонесат за намалување на загаденоста на амбиенталниот воздух во Скопје, се вели во соопштението на Град Скопје. Оттаму информираат дека за подигнување на нови зелени површини и за посадување нови дрвја предвидени се 80 милиони денари, за изработка и за реализација на програми, планови и стратегии...

„Паркот нема да падне“ порачуваат жителите на Тафталиџе кои цел ден ќе се дружат за таа цел

Жителите на улица Букурешка, во скопската населба Тафталиџе денеска во 12 часот ќе се соберат на целодневно дружење. Во нивниот повик на социјалните мрежи се вели дека, „дружењето со граѓаните е со цел да му се даде до знаење на узурпаторот на овој простор, дека „Паркот нема да падне“.“ - Зачестеното присуство на багерите и градежните работници се јасен индикатор за намерата...

Студентите што користат стипендии од утре ќе можат да ги продолжат истите

Министерството за образование и наука (МОН) извести дека сите корисници на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за...