fbpx
Таг: За заедничка Македонија

таг: За заедничка Македонија

Пет години од „крвавиот четврток“: наместо мирен трансфер на власта, обид да се воспостави целосна диктатура

Денеска се навршуваат пет години од „крвавиот четврток“ или упадот во Собранието на 27 април 2017 година кога група на луѓе вклучувајќи и членови на безбедносните структури го нападнаа законодавниот дом во организација на раководството на тогаш сè уште владејачката ВМРО-ДПМНЕ сакајќи да спречат мирен трансфер на власта. Тоа беше обид за воспоставување на целосна диктатура во државата во која...

Хелсиншки комитет: Политиката е главен генератор на говорот на омраза

Политичките случувања во Република Македонија се главниот провокатор и производител на говор на омраза во текот на април, посочува Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија во својот извештај за април. Хелсиншки напоменува дека говорот на омраза и повиците за насилство, го користат политичари и јавни личности, дел од демонстрантите на протестите на иницијативата „За заедничка Македонија“, а исто...

Дурловски поднесе оставка во МОБ и на ФМУ

Директорот на Македонската опера и балет и оперски пејач Игор Дурловски денеска на својот фејсбук-профил објави дека поднесува оставка од местото директор на МОБ и од позицијата професор на Факултетот за музичка уметност. „Жалам што сите овие општествени превирања се случуваат во година кога одбележуваме два значајни јубилеи и со кои требаше да создадеме нова страница со врвни уметнички достигнувања....

Иванов на Дурловски му го врачи орденот за заслуги на МОБ

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска, по повод 9 Мај - Денот на Европа и на победата над фашизмот, со одрен за заслуги ја одликуваше Македонската опера и балет. Доделувањето на орденот се одржа во резиденцијата на претседателот на Водно, а одликувањето го прими директорот на МОБ, Игор Дурловски. - Овој орден е признание за улогата што Македонската опера и балет...

Игор Дурловски се повлече од организацијата на протестите „За заедничка Македонија“

Директорот на МОБ, Игор Дурловски, денеска на својот фејсбук-профил соопшти дека се повлекува од организацијата на протестите на т.н. иницијатива „За заедничка Македонија“, но порача дека и понатаму ќе ја дава својата поддршка. Во образложението вели дека „го скршило“ тоа што дел од граѓаните брутално го напаѓале поради неговите ставови за иднината на Македонија. Изрази и жалење што „индиректно бил...

Манчевски: Ниту еден живот, ниту една гребнатинка не е вредна за Никола Груевски

Времето и моментот од стратегијата за деблокирање на Собранието и за избор на спикер, ќе го зачуваме за себе за да избегнеме каква било шанса за каков било конфликт помеѓу граѓаните, изјави денеска пратеникот на СДСМ, Дамјан Манчевски, одговарајќи на новинарски прашања. - Ниту еден живот, ниту една гребнатинка не е вредна за Никола Груевски - рече Манчевски. Прашан за коментар на...

Доколку има потреба, МВР е подготвено да го брани Собранието

Министерството за внатрешни работи (МВР) ја следи ситуацијата и доколку има нарушување на јавниот ред и мир, подготвено е да реагира, велат за „Мета“ од МВР, во врска со најавите за можно насилно влегување во Собранието. - Министерството за внатрешни работи има формирано оперативен штаб и ја следи ситуацијата на терен. Доколку дојде до нарушување на јавниот ред и мир,...

Провмровските медиуми и здруженија заплашуваат со „народни бригади“

Медиумите кои отворено ја поддржуваат ВМРО-ДПМНЕ, почнаа да објавуваат текстови во кои провејува воена реторика. Така, „Република“ „дознава дека граѓани самоиницијативно веќе се организираат и се прават списоци за итна мобилизација“. Во текстот се тврди дека „граѓаните самоиницијативно формираат групи кои во таква ситуација за многу кратко време би се собрале и би реагирале на секаков можен начин со сите средства“....

Вработените од „Трансмет“ протестираа додека Хан беше во ЕУ-инфоцентарот

Околу стотина луѓе попладнево се собраа на протест пред седиштето на Делегацијата на Европската Унија во Скопје, додека во просториите се наоѓаше еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, кој денеска треба да одржи средби со лидерите и со претставниците на парламентарните партии. Пред ЕУ-инфоцентарот протестираат работници на компанијата „Трансмет“ и на телевизија „Нова“, како и поддржувачи на граѓанската иницијатива „За...

Иванов нема да се сретне со Хан, терминот ѝ го препушта на „За заедничка Македонија“

Претседателот Ѓорге Иванов нема да се сретне со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, и со тројцата европратеници Едвард Кукан, Иво Вајгл и Кнут Флекенштајн, бидејќи сè уште е на работна посета во Унгарија. Како што соопштија од кабинетот на претседателот, Иванов дури доцна вечерва ќе се врати во Македонија и тој уште во петокот го информирал амбасадорот Самуел...

Хан нема да се сретне со „За заедничка Македонија“, нема потврда ни за Иванов

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, нема да се сретне со претставниците на „За заедничка Македонија“, соопшти денеска портпаролката Маја Коцијанчич. - Како што реков во петокот, комесарот Хан ќе се сретне со политичките претставници. Точно е дека имаше барање за средби и со други. Честопати кога патува во одредени земји, се обидуваме да се сретне со...

„За заедничка Македонија“ бара средба со еврокомесарот Хан

Претставници од иницијативата „За заедничка Македонија“ бараат средба со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, кој во вторник доаѓа во Македонија. Ова денеска го соопшти членот на иницијативата и директор на Македонската опера и балет (МОБ), Игор Дурловски, кој рече дека никој „не смее, не треба и не може да ги игнорира 200.000 граѓани кои секојдневно протестираат“. - Бараме...

Повторно нападната новинарската екипа на ТВ24 на протестот „За заедничка Македонија“

Екипата на „Телевизија 24“ вечерва повторно била нападната на протестот „За заедничка Македонија“. Како што соопштија од телевизијата, нивниот новинар и снимател биле туркани и влечени додека професионално си ја извршувале работата. Новинарот Христијан Баневски, кој секојдневно ги следи протестите, вели дека режисерот Борис Дамовски, кој е еден од организаторите на протестот „За заедничка Македонија“, пред да почне туркањето саркастично...

„Цивил“: МВР да ги спречи нападите врз новинари, активисти и врз јавни личности

„Цивил“ – Центар за слобода го осуди физичкиот напад врз новинарот на Телевизија 24 во текот на протестите вчеравечер. „Ова не е изолиран инцидент и станува очигледно дека насилството е дел од имиџот на протестите од самиот почеток. Се тепаат новинари кои ја вршат својата работа, да ја информираат јавноста за настаните. Се напаѓаат активисти за човекови права и јавни...

Амбасада на САД: Да нема притисоци, закани и заплашувања на новинари

Слободното и мирно изразување мислење е витален дел од секоја демократија, како што се и независните медиуми, ослободени од заплашување, одговараат од Амбасадата на САД на прашањето на „Мета“, „Како ги коментирате зачестените меѓуетнички инциденти, како и нападот на новинарската екипа на ’А1он’ за време на протестот на ’За заедничка Македонија?’“. Од Амбасадата потсетуваат на вчерашната изјава на американскиот Стејт департмент...

Снимателот и новинарот на „А1он“ добиле потрес на мозокот, пуштени се од болница

Потреси на мозок и други повреди добиле снимателот и новинарот на „А1он“, Влатко Желчески и Александар Тодески, кои вчера на крајот на протестот организиран од иницијативата „За заедничка Македонија“ беа брутално претепани од петмина насилници, потврди Тодески за „Мета“. И обајцата се пуштени на домашно лекување откако ја минаа ноќта во Ургентен центар. - Во моментов наодите од болница се носат...

„Цивил“: Омразата и насилството се кукавички акти на предавство!

„Цивил“ – Центар за слобода изрази најостра осуда на актите на насилство во Скопје и во другите градови во Република Македонија и повика итно да престане тепањето новинари и други медиумски работници што професионално ги извршуваат задачите. Невладината организација тоа го нарече тежок криминал и крајно неморален и кукавички чин, а како виновници и за овој инцидент, но и...

„A1он“ ќе ги тужи организаторите на протестот „За заедничка Македонија“ и ќе бара отштета

Порталот „А1он“, чии новинар и снимател вчера беа дивјачки претепани на протестот во Скопје што го организираше граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, ќе го тужи организаторот и ќе бара надомест на штетата. Министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, го информирал Здружението на новинари на Македонија дека приведени се лица за нападот на новинарската екипа на „А1он“. Министерот истакнал дека се...

МВР приведе неколку лица за нападот врз новинарската екипа на „А1он“

Министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, го информирал Здружението на новинари на Македонија дека приведени се лица за нападот на новинарската екипа на „А1он“ за време на протестот „За заедничка Македонија“. Учесници на протестот ги нападнале снимателот Владимир Желчески и новинарот Александар Тодевски, нанесувајќи им повреди поради кои и двајцата завршија во Ургентниот центар во Скопје. Министерот истакнал дека се работи...

ССНМ бара да се казнат напаѓачите на новинарската екипа од „А1он“

ССНМ го осуди вечерашниот вандалски напад врз новинарската екипа на порталот „А1он“ за време на протестот „За заедничка Македонија“ и побара полицијата да ги пронајде напаѓачите. „Синдикатот бара полицијата во најкраток можен рок да ги пронајде напаѓачите и да го расчисти инцидентот, бидејќи ова не е првпат да се претепуваат новинари и она што најмногу загрижува е што најчесто напаѓачите...

ЦУК: Спасен овчар и стотина негови овци, биле заглавени на остров на надојдената Црна Река

Центарот за управување со кризи соопшти дека е спасен овчар кој, заедно со неговите овци, ненадејно се нашол на речен остров, откако реката Црна надошла. „На Единствениот број за итни...