fbpx

Провмровските медиуми и здруженија заплашуваат со „народни бригади“

-

Медиумите кои отворено ја поддржуваат ВМРО-ДПМНЕ, почнаа да објавуваат текстови во кои провејува воена реторика.

Така, „Република“ „дознава дека граѓани самоиницијативно веќе се организираат и се прават списоци за итна мобилизација“.

Во текстот се тврди дека „граѓаните самоиницијативно формираат групи кои во таква ситуација за многу кратко време би се собрале и би реагирале на секаков можен начин со сите средства“. Според написот, „практично тие ќе бидат чуварите на државата и на институциите во случај СДСМ да сака да го искористи предвелигденскиот период на насилен пат да ги узурпира институциите“.

Истовремено, иницијативата „За заедничка Македонија“ на својот фејсбук-профил објави „вонреден проглас“ и ги повика граѓаните: „Бидете на готовс, доаѓа времето за финалната победа “, а на пратениците им порача „Народот ве седна во пратеничките клупи, народот ќе ве извади“.

Ова се случува во момент кога СДСМ, на денешното продолжение на собраниската седница, побара поддршка од десет пратеници за да се премине на точката за избор на претседател на Собранието.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Второто издание на настанот „Клинци“ в петок во Europe House Skopje

Неформалната организација за афирмација на младинската култура „Култура Бета“ в петок, на први март, по вторпат го организира настанот за млади „Клинци“, на кој ќе се претстават четворица млади...