fbpx
Таг: мобилизација

таг: мобилизација

Граѓани, институции, градоначалници од земјава праќаат помош за настраданите во Турција и Сирија

Додека Светската здравствена организација прогнозира дека дури 23 милиони луѓе може да бидат погодени од разорните земјотреси во Сирија и во Турција, светот се мобилизира и веќе започна да испраќа помош за тамошното настрадано население. Во силните вчерашни земјотреси загинаа повеќе од 5.000 лица, а илјадници се повредени. На социјалните мрежи постојано се објавуваат видеа од луѓе кои бараат...

Платформа за родова еднаквост: Бараме системска поддршка за сите жени и девојки кои преживеале насилство

„Дечкото ја претепал и пукал во неа“, „19 годишна кичевчанка пријавила скопски таксист дека ја допирал по телото додека ја превезувал“, „14 годишно девојче на Инстаграм запознала момче, ја снимил, па ја принудувал на секс со пијани и дрогирани мажи“... Oва се само дел од насловите во медиумите, поврзани со различни форми на родово базирано насилство, а за жртвите...

Русија ќе се обиде догодина да изврши нова копнена офанзива, тврди Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски и водечки официјални лица на земјата предупредуваат дека Русија се подготвува за нова копнена офанзива што би ја спровела догодина, пишува Би-би-си. Југот на Украина, Донбас на исток и главниот град Кијив повторно би можеле да бидат мета на руската офанзива, и тоа веќе на почетокот на 2023 година. Властите во Украина тврдат дека не треба...

Не е точно дека министерката Петровска прави список за мобилизација на војници во Украина

Вистиномер праша во Министерството за одбрана дали е точно дека министерката Петровска подготвува список за мобилизација на војници во Украина, како што тврди постот,  оттаму ги демантираа ваквите информации. „Неточно е тврдењето дека Министерството за одбрана или министерката подготвуваат списоци за мобилизација“, велат од МО.  Министерката за одбрана досега во неколку наврати изјави дека Македонија ќе праќа воена опрема...

Нема „мобилизација” на НАТО

Во насловот на текстот споделен во постот се содржи зборот „мобилизација” што асоцира на тоа дека во НАТО се случува она што се случува во Русија по одлуката на претседателот Путин, да се мобилизираат 300 илјади лица за да се борат во Украина. Наспроти тоа во содржинскиот дел на текстот од написот се пренесува дека генералниот секретар на НАТО, Јенс...

Русите ги објавија „резултатите од референдумот“, новомобилизираните пристигнуваат во Украина

Руската пропаганда ги објави „резултатите од референдумот“ во окупираните четири региони на Украина, според кои 97 отсто од оние што гласале се определиле за „приклучување“ кон Русија, јави украинската државна новинска агенција ukrinform.net, повикувајќи се на украинската телевизија „Ченел 24“. Според соопштените резултати, во самопрогласената „Донецка Народна Република“ 99,23 отсто гласале за спојување со Русија. Во „Луганска Народна Република“ 98,42...

Русинот се криел во фрижидер од судски извршители во 2015 година, а не бегал од мобилизацијата на Путин

Видеото прикажано во постот не е  сегашно и воопшто не се однесува на  мобилизирање на руски војници за да учествуваат во воената инвазија на Русија врз Украина. Клипот е од 2015 година и прикажува судски извршители кои бараат престапник кој не се појавувал на суд.Тој бил баран за кривично дело кражба, одбегнувал да се појави на судско рочиште и...

Приведени над 1.300 учесници во антивоените протести во Русија

Повеќе од 1.300 луѓе беа приведени вчеравечер во Русија поради антивоените протести што се одржуваа низ целата земја, јави Си-Ен-Ен. Дел од демонстрантите беа резервисти што треба да бидат мобилизирани. Рускиот претседател Владимир Путин вчера претпладне објави делумна мобилизација. Look at these young strong men in uniform. Look how well they can fight the protesting youth. Why are they still not on...

По објавата на мобилизација во Русија, за многу кратко распродадени авионските билети за Истанбул, Ереван, Белград

По најавената мобилизација во Русија на околу 300.000 луѓе, која почнува денеска, експресно почнало купување за авионски билети од Москва за земји во кои Русите можат да влезат без виза, како Турција, Ерменија, Грузија и Србија. Билетите за Истанбул и за Ереван се распродале во многу кус период, пишува „Бизнис Инсајдер“. Рускиот претседател Владимир Путин денеска објави делумна воена мобилизација,...

Русија ќе мобилизира уште 300.000 војници, Украина вели тоа е очекуван потег

Околу 300.000 луѓе ќе бидат опфатени со делумната воена мобилизација, најави рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу. Тој претходно изјави дека ќе бидат повикани само оние лица кои имаат претходно армиско искуство. Според Шојгу, Русија не се борела против Украина, туку против целиот запад. Министерот соопшти дека 5.937 руски војници загинале во конфликтот со Украина, што е многу помалку од...

Вистиномер: Регрутација и евиденција во воен регистар, не е исто

Жените во Украина  од 1 октомври 2022 година ќе бидат запишани во воениот регистар, но тоа не значи дека ќе бидат регрутирани – запишани во воениот рок, како што тврди постот. Запишувањето во регистарот не е еквивалентно на отслужување на воен рок. Исто така, при запишувањето во регистарот, според Законот на Украина за мобилизациска обука и мобилизација, ќе има ...

Украина прогласи 30-дневна вонредна состојба и започна мобилизација на резервистите

Украина денеска прогласи 30-дневна вонредна состојба на нејзината територија поради воените тензии на источната граница со Русија, јавува Би-би-си. Украинскиот парламент денеска во прво читање „го помина“ законот што на Украинците им дозволува да носат оружје во самоодбрана. Олексеј Данилов, секретарот на Државниот совет за национална безбедност изјави дека прогласувањето на вонредна состојба може да значи дека на Украинците ќе им...

Доколку има потреба, МВР е подготвено да го брани Собранието

Министерството за внатрешни работи (МВР) ја следи ситуацијата и доколку има нарушување на јавниот ред и мир, подготвено е да реагира, велат за „Мета“ од МВР, во врска со најавите за можно насилно влегување во Собранието. - Министерството за внатрешни работи има формирано оперативен штаб и ја следи ситуацијата на терен. Доколку дојде до нарушување на јавниот ред и мир,...

Провмровските медиуми и здруженија заплашуваат со „народни бригади“

Медиумите кои отворено ја поддржуваат ВМРО-ДПМНЕ, почнаа да објавуваат текстови во кои провејува воена реторика. Така, „Република“ „дознава дека граѓани самоиницијативно веќе се организираат и се прават списоци за итна мобилизација“. Во текстот се тврди дека „граѓаните самоиницијативно формираат групи кои во таква ситуација за многу кратко време би се собрале и би реагирале на секаков можен начин со сите средства“....

Сепаратистите во Донецк ќе мобилизираат 100.000 војници

Лидерот на сепаратистичката република Донецк, Источна Украина, денеска соопшти дека во следните неколку дена ќе се мобилизираат 100.000 луѓе за да се борат со украинските сили, јавува официјалната сепаратистичка агенција ДАН. - За десет дена во Народна Република Донецк ќе се случи општа мобилизација. Предвидена е мобилизација на околу 100.000 луѓе - рече Александар Закарченко. Бунтовниците минатата недела се заканија дека ќе...

Франција мобилизира 10.000 војници

Франција мобилизира дополнителни 10.000 војници за да ја зајакне безбедноста по минатонеделните напади, а повеќе од илјада полицајци ќе бидат распоредени за заштита на еврејските училиште. Министерот за одбрана на Франција, Жан - Ив ле Дриан, соопшти дека војниците од вторник ќе бидат распоредени по најчувствителните места. Изјавата доаѓа по денешната средбата на францускиот кабинет, посветена на безбедноста. Седумнаесет лица минатата недела загинаа...

Безбедноста на Интернет зависи од нас, заштитете ги вашите лични податоци

Интернетот ни дава брз пристап до информации од секој агол на светот, ни овозможува да останеме информирани за глобалните настани, обезбедувајќи подобро разбирање на светот и поврзувајќи нѐ на...