fbpx
Таг: Визер

таг: Визер

„Визер“ со нов лет Скопје-Салцбург од април 2024 година

Авиокомпанијата Визер (Wizz Air) денеска објави дека ќе отвори нова линија од Скопје до Салцбург, Австрија. Планирано e да започне во април 2024 година, преку целата година. Летови ќе има три пати неделно, во понеделник, среда и во петок. Билетите се веќе достапни на wizzair.com или на мобилната апликација на компанијата. „Со задоволство воведуваме нова рута до Салцбург од Скопје. Северна...

„Визер“ со зголемен број летови, нови линии и шести авион стациониран во Скопје

Авиопревозникот „Визер“ соопшти дека ќе додели уште еден авион на Меѓународниот аеродром Скопје, со кој управува ТАВ Македонија, односно на овој аеродром своја „домашна“ база од декември годинава ќе имаат вкупно шест авиони на Визер.  Истовремено, компанијата најави дека ќе ја зголеми својата мрежа авиолинии со уште две нови авиолинии и зголемена фреквенција на девет постоечки рути од Северна...

Македонците за онлајн купување лани потрошиле 156 милиони евра

Mакедонците за купување производи и услуги со платежни картички кон странски трговци кои вршат продажба онлајн, во 2022 година потрошиле над 156 милиони евра, што е за 46,31 отсто повеќе во однос на 2021 година, покажува анализата на Асоцијацијата за е-трговија на Македонија (АЕТМ), од објавените податоци од Народната банка на Република Северна Македонија. Се купувало на Али Експрес, Гугл,...

Визер и Луфтханза ќе воведат летови кон Франкфурт, Штутгарт, Љубљана, Луксембург и Салцбург

Владата склучи договор со авиокомпаниите Визер и Луфтханза за финансиска поддршка за воведување на нови авионски линии од македонските аеродроми, кои се пријавија на мартовскиот јавен повик за доделување субвенции. Германската авиокомпанија ќе започне да сообраќа меѓу Скопје и Франкфурт од 23 април, и тоа 10 пати неделно, за што ќе добие субвенции од државата. Визер ќе добие финансиска поддршка...

Само „Визер“ и „Луфтханза“ побарале субвенции за нови авионски линии од Скопје и Охрид

Авиокомпаниите „Визер“ и „Луфтханза“ се единствените што се јавиле на повикот на македонското Министерство за транспорт и врски за финансиска поддршка за воведување нови авиолинии, соопшти министерството. Отворањето на барањата за финансиска поддршка за воведување нови авиолинии од двата аеродроми, Меѓународниот аеродром Скопје и аеродромот Св. Апостол Павле во Охрид се случило денеска во просториите на министерството. Јавниот повик траеше...

Луфтханза по една деценија повторно ќе лета до Скопје

Германската авиокомпанија Луфтханза, една од најголемите компании во бизнисот во европски и во светски рамки, кон крајот на април следната година повторно ќе лета до Скопје, соопшти компанијата на својот вебсајт. Компанијата имаше летови до Скопје во минатото, но не лета на оваа дестинација повеќе од една деценија. Луфтханза вчера го објави својот нов распоред за следното лето, којшто во однос...

Ќе се распише повик за субвенции за авиокомпаниите што сакаат да воведат летови од земјава

Владата планира да додели финансиска поддршка за авиокомпаниите кои планираат да воведат нови летови од македонските аеродроми кон странство за периодот 2023-2025 година. Владата на денешната седница ја разгледа и усвои Информацијата во врска со потребата за донесување Програма за определување средства потребни за поттикнување и развој на воздушниот сообраќај на домашни и странски превозници и ја донесе Програмата. „Донесена...

Владата ќе продолжи да го субвенционира „Визер“ по реактивирање на авио линиите

Владата на РСМ ќе продолжи со исплата на средствата за финансиска поддршка на „Визер“ за воведувањето нови летови од двата македонски аеродрома откако нискобуџетната авиокомпанија ќе ги реактивира авио линиите согласно уредбите и условите предвидени во Договорот склучен за периодот од 2019 до 2022 година, информираат за „Мета.мк“ од Министерството за транспорт и врски. „Сакаме да потенцираме дека Министерството за...

„Визер“ суспендира 50 авио летови од земјите на поранешна Југославија

Унгарската нискобуџетна авиокомпанија „Визер“ планира привремено да укине 50 авио летови од земјите на поранешна Југославија, пишува специјализираниот портал „Екс-Ју Авиејшн“. Најголем број на суспендирани летови има од скопскиот аеродром, а по него следуваат леталиштата во Тузла, Охрид, Подгорица, Белград, Ниш, Приштина, Љубљана, Сплит и Сараево. Авиокомпанијата во ноември нема да лета од аеродромот во Подгорица, одложено е отпочнувањето со...

Австрија од четврток ги забранува сите летови од Виена и Салцбург кон Македонија и 9 други земји

Министерството за здравство на Австрија ја прошири листата на земји од кои е забрането да пристигнуваат летови на австриските аеродроми. Од четврток, 16 јули, Австрија ги стопира сите летови од и кон сите земји од Западен Балкан, вклучувајќи ја и Македонија, а на листата се вклучени и Бугарија, Романија, Молдавија и Египет. На проширената листа од 18 земји веќе...

Италија забрани влез на македонски граѓани, летовите кон Скопје откажани

Поради ризик од ширење на корона вирусот, Италија одлучи да го забрани влезот на македонски граѓани на нејзината територија. Во групата ризични земји од кои може да се прошири ковид-19 во Италија, влегуваат 13 земји во светот, меѓу кои се : Македонија, Босна и Херцеговина, Бразил, Перу, Чиле, Кувајт, Молдавија, Ерменија, Бахреин, Оман, Панама, Доминиканската Република и Бангладеш. Образложението дадено...

Тестиран уште еден сомнителен за корона вирусот – резултатот е негативен

Министерството за здравство соопшти дека вчера попладнето биле тестиран уште еден пациент за кој имало сомнение дека е заразен со новиот корона вирус Covid-19, но резултатите од испитувањето се негативни, односно пациентот не бил заразен со овој вирус. Тестирањето е направено на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје. Со ова, случајот на заразени со овој вирус во земјава...

Сугарески и „Визер“ денеска ќе потпишат договор за субвенции

Министерот за транспорт Горан Сугарески и претставници на нискобуџетната авиокомпанија „Визер" денеска ќе потпишат Договор за финансиска поддршка за евтини авиолинии. Тоа е трет Договор за субвенции за авиолинии меѓу македонската Влада и „Визер“. Во наредните три години на авиокомпанијата треба да ѝ бидат исплатени пет милиони евра. Субвенционираните летови од аеродромите во Скопје и во Охрид треба да ги опслужува...

Владата ќе ги олесни критериумите во третиот јавен повик за нискобуџетна авиокомпанија

Владата на вчерашната седница одлучила да биде објавен трет јавен повик за субвенции за нискобуџетни авиокомпании со олеснети критериуми, по неуспешните два огласи. -Да, ова е трет јавен повик за избор на авиокомпанија која ќе добие финансиска поддршка. Овој пат ги олеснивме условите, така што авиокомпанијата треба да воспостави две нови авиолинии од Скопскиот и две од Охридскиот аеродром до...

„Визер”: Летови до Барселона, Ваксјо и Лондон само во летната сезона

Авиокомпанијата „Визер“ попладнево соопшти дека авиолиниите од Скопје до Ваксјо и Барселона и од Охрид до Лондон се оптимизирани според барањата на пазарот и ќе бидат функционални само во летната сезона. „Наскоро, авиокомпанијата ќе го објави летниот распоред за 2019 година и патниците ќе можат веќе да ги планираат своите патувања и да ги резервираат своите карти на Wizz рутите...

Сугарески најави нов тендер за субвенционирање на нискобуџетни авиокомпании

Новиот јавен повик за субвенционирање на нискобуџетски авиокомпании ќе биде објавен деновиве, најави денеска министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, одговарајќи во Велес на новинарско прашање поврзано со укинувањето на неколку авиолинии од страна на унгарската „Визер“, која беше единствено пријавена компанија на тендерот што Владата го поништи минатата седмица. – Минатата недела беше поништена постапката во делот на...

Владата планира да го зголеми капацитетот на охридскиот аеродром за нискобуџетни летови

Зголемување на капацитетите на охридскиот аеродром и негово промовирање во аеродром за нискобуџетни компании кои ќе нудат летови за поголем број дестинации, е една од заложбите на Владата за развој на воздушниот сообраќај во земјава. Ова прашање денеска го отворил министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, на средбата со претставници од нискобуџетната авиокомпанија „Виз ер“, на која било разговарано...

В недела ќе се одржи Скопскиот маратон

Дванаесеттото издание на „Ви зер - Скопски маратон“ ќе се одржи в недела, со почекот во 8.45 часот, кај Порта „Македонија“. На маратонот ќе учествуваат 7.000 маратонци и рекреативци од 46 земји. Пријавените учесници можат да ги подигнат своите стартни пакети денеска и утре од 10 до 19 часот во холот на Конгресниот центар „Александар Македонски“, поранешната Универзална сала. Град Скопје за маратонот...

„Виз ер“ го промовира Охрид на сите летови во светот

Во тиражниот магазин на „Виз ер“ за јуни и за јули 2015 година, кој се дистрибуира во сите авиони на „Виз ер“ на летовите во светот, објавена е репортажа за Охрид. Ова следува по воведувањето на двете нови линии од Охрид кон Лондон и Базел, со кои обврска на авиопревозникот е да го промовира и рекламира градот. Репортажата за Охрид во магазинот на „Виз ер“...

„Виз ер“ ќе лета на релацијата Охрид – Лондон двапати неделно

Новите летови меѓу охридскиот „Свети Апостол Павле“ и лондонскиот аеродром „Лутон“ ќе почнат вечерва. Авиокомпанијата „Виз ер“ ќе лета на релацијата Охрид - Лондон двапати неделно во текот на летната сезона. Охридскиот аеродром „Св. Апостол Павле“ денеска ќе го пречека првиот првиот лет од Лондон, со авиокомпанијата „Виз ер“. Слетувајќи рано вечерва, на 10 јуни, авионот што ќе дојде од лондонскиот аеродром „Лутон“,...

В понеделник ќе има лидерска средба, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во расправија во колку часот да се одржи

Лидерска средба ќе се одржи в понеделник напладне, а на истата ќе биде повикан и претседателот на Собранието, Талат Џафери. Тема на разговор на лидерската средба ќе бидат изборите...