fbpx
Таг: вакцинирани

таг: вакцинирани

Невистинито се прикажува дека вакцинираните во Германија развиваат СИДА

Вистиномер го пронајде оригиналниот напис кој се споделува во постот што го рецензираме и во него нема никакви докази дека германската влада признала оти алармантен број на вакцинирани развиваат СИДА. Но, дури и кога ковид вакцините, хипотетички гледано би станале минус 100 проценти ефективни и ефикасни, тоа не значи дека вакцинираните луѓе ќе добијат СИДА или дека нема да...

МЗ: 78 отсто од починатите од ковид-19 не биле вакцинирани

Во периодот од 6 август лани до 13 јануари на територија на државата позитивни на ковид-19 биле 85.593 граѓани, а од нив 37% односно 32.079 лица биле целосно вакцинирани, соопшти Министерството за здравство. Според анализата на Министерството, невакцинирани биле останатите 53.514 граѓани. Во болниците низ државата моментално се хоспитализирани 340 лица, a од нив 19% се вакцинирани, а 81% не...

Филипче: Не гледам потреба од заострување на мерките против ковид-19

Сегашните рестриктивни мерки во пресрет на новогодишните празници се доволни со оглед на тоа дека такви собири на јавни места има насекаде, изјави денеска министерот здравство во заминување, Венко Филипче при посетата на Клиниката за ортопедија. Според него, кулминација ќе се достигне за време на новогодишните празници и после сето тоа ќе спласне. „Не гледам зошто специфично и само за...

МЗ: 76 отсто од новите случаи и 81 отсто од хоспитализираните со ковид-19, се невакцинирани

Во период од 6 август до 7 октомври на територија на државата 38.019 граѓанин, се позитивни од тестирани на ковид-19, од нив 24 проценти биле целосно вакцинирани, односно 9.163 лица, се вели во анализата на Министерство за здравство. „Голем е бројот на невакцинирани граѓани кои се заразиле со ковид-19. Според статистика за изминативе два месеци, 28.856, граѓани, односно 76 проценти...

МЗ: 77 отсто од новите случаи и 79 отсто од хоспитализираните со ковид-19, се невакцинирани

Во период од 6 август до 30 септември на територија на државата 35.531 граѓанин, се позитивни од тестирани на ковид-19, од нив 23 проценти биле целосно вакцинирани, односно 8.233 лица, се вели во анализата на Министерство за здравство. „Голем е бројот на невакцинирани граѓани кои се заразиле со ковид-19. Според статистика за изминативе недели, 27.298, граѓани, односно 77 проценти од...

ДЗС: Досега се попишани 711.418 граѓани во земјата и 193.054 од дијаспората

До 20 часот вчера, во рамки на пописот се попишани вкупно 711.418 лица, 221.268 домаќинства и 297.085 станови, информираше Државниот завод за статистика (ДЗС). Истовремено, 193.054 македонски државјани кои живеат во странство или таму имаат времен престој се самопопишале преку интернет апликацијата почнувајќи од април годинава па заклучно со вчера. Пописот на населението, домаќинствата и становите во земјава почна на 5...

Во Бугарија нови построги мерки за спречување на ширењето на ковид-19

Од денеска, на целата територија на Бугарија на сила се построги мерки за намалување на ширењето на ковид-19, извести бугарски „Медиапул“. Според податоците од Единствениот информативен портал, бројот на случаи на ковид-19 во Бугарија од почетокот на пандемијата е 562.710, а бројот на починати е 19.149. Во моментов во земјата има 34.507 активни случаи. Хоспитализирани се 4.284 пациенти, а вчера...

Здравковиќ: Околу 40 отсто од пациентите имаат „продолжен“ ковид, кај вакцинираните нема тешки форми

Очигледно е дека непридржувањето до мерките и слабиот одѕив на реакцијата донесоа лоши последици поради кои сега страдаат сите, вели др. Марија Здравковиќ, директор на Клиничко-болнички центар (КБЦ) „Бежанијска коса“ во Белград за српската државна телевизија РТС. Таа вели дека ниту еден од вакцинираните што се разболел од ковид-19 немал потешка форма на болеста. Здравковиќ за РТС појаснува дека бројот...

Вистиномер: Не е точно дека невакцинираните не се опасни за ширењето на делта варијантата

Во продолжение ја пренесуваме во целост новата анализа на „Вистиномер“, во која се раскринкува дезинформација пласирана на Фејсбук: Рецензираме пост на Фејсбук во кој се тврди дека невакцинираните не се опасни во контекст на тоа дека не го шират вирусот (новите варијанти на вирусот, а од нив најдоминантна на светско ниво е делта варијантата). Во постот се додава дека невакцинираните...

МЗ: 85 отсто од новите случаи на ковид-19 и 91 отсто од хоспитализираните се невакцинирани

Министерството за здравство (МЗ) ја објави двонеделната анализа за вакцинираните меѓу новите позитивни случаи на ковид-19. За вакцинирани се сметаат лицата кои се вакцинирани со две дози и поминале најмалку 14 дена од примање на втора доза вакцина. Во периодот од 06.08 до 19.08.2021 на територијата на земјава 9.881 граѓанин биле регистрирани како позитивни на ковид-19. Од нив само 15 отсто...

Даниловски: Потврдата за примени две дози не е гаранција дека лицето не е заразено

Откако Владата завчеравечер ги објави новите мерки за сузбивање на бранот нa ковид-19, имаше многу реакции во јавноста. Епидемиологот проф. д-р Драган Даниловски, дава свое видување за потврдата за извршена имунизација, која ќе се бара во простории и објекти со повеќе од 30 лица. „Од 16 август се воведува задолжителна потврда за извршена имунизација, најмалку прва доза, со задолжителна редарска...

Вацинирани или ревакцинирани вчера биле 11.857 граѓани

Прва доза вакцина вчера примиле 10.845 граѓани, а ревакцинирани биле 1.012, односно вкупната бројка на луѓето граѓани што вчера примиле доза од вакцините против ковид-19 изнесува 11.857 граѓани. На вакциналните пунктови во земјава заклучно со вчера, вакцинирани се вкупно 107.978 граѓани, а ревакцинирани се 22.900 граѓани, односно вкупно се дадени 130.878 дози вакцини. Со последните бројки околу 30 отсто од...

За една недела, 30 отсто повеќе заболени – вкупнo 2.943 нови лица со грип

Во текот на седмата недела од 2019 година во Македонија пријавени се 2.943 случаи со симптоми на грип или заболувања слични на грип, што е зголемување за 31 отсто во споредба со минатата недела. Ова го покажуваат денешните последни информации на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). - Оваа недела, во вирусолошката лабораторија на ИЈЗ пристигнати се 112 материјали за тестирање...

Ставридис: Итно да се вакцинираат сите невакцинирани против морбили

Родителите да ги проверат вакциналните картони на децата и ако имаат пропуштено вакцинација - да ја направат. Во исто време, ако кај децата се појави осип проследен со температура, родителите веднаш да се јават кај матичните педијатри, апелира д-р Катерина Ставридис, епидемиолог во Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). Деновиве, епидемиолозите се подготвуваат за работа на терен, ќе ги едуцираат родителите...

Микиќ: Едно од илјада деца ќе почине поради компликации од морбили

Никој не може со сила да ги натера родителите да ги вакцинираат своите деца, но тие треба да знаат вакцината против морбили е единствен начин на заштита, вели за „Мета“ Владимир Микиќ, директор на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). - Во Скопје 15.000 деца на возраст до 14 години се невакцинирани со оваа вакцина. Никој не може да ги натера...

Претседателот Стево Пендаровски на инаугурацијата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, денеска на покана на турските власти, во Анкара присуствуваше на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган. Претседателот Стево Пендаровски честитајќи...