fbpx
Таг: цени на мало

таг: цени на мало

Цените на храната не го ништат профитот на прехранбената индустрија [инфографик]

Холандски кашкавал во супермаркетите е поевтин од домашниот, исто како што увозното пиво е поевтино од македонските. Граѓаните кои секојдневно купуваат храна се прашуваат како е ова можно, а апсурдната ситуација продолжува и откако владата утврди „гарантирана цена“ за дел од прехранбените производи до крајот на 2023 година. Податоците кои ги анализираше Мета.мк покажуваат дека најголемиот дел од прехранбените...

АНАЛИЗА: Цените на млечните производи и на маслото со најголем пад на светскиот пазар – дома инфлацијата преполовена

Десетти месец по ред Светската организација за храна на месечно и на годишно ниво регистрира пад на цените на храната, кој на годишно ниво е најголем кај млечните производи и маслото за јадење, пишува Порталб.мк. Дома октомвриската инфлација на годишно ниво изнесува 3,5 отсто и е една од најниските стапки во изминатиот период. Што очекуваат економистите, дали ценовниот притисок ќе...

ДЗС: Инфлацијата во јули намалена на 8,4 проценти

Забавување на годишната стапка на инфлацијата бележи Државниот завод за статистика во текот на јули 2023 година. Индексот на трошоците на животот во јули 2023 година, во однос на идентичниот месец од минатата година, бележи зголемување од 8,4 отсто, додека индексот на цените на мало бележи зголемување од 4,9 отсто. На годишно ниво, најголем раст на инфлацијата е регистрирана кај...

ДЗС: Годишната инфлација во мај е 11,3 отсто

Трошоците на живот во мај 2023 година се зголемиле за 11,3 отсто во споредба со истиот месец лани, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Во мај 2023 година, споредено со април годинава, трошоците на живот се зголемиле за 0,4 отсто, додека цените на мало се намалиле за 0,9 отсто. На годишно ниво, статистичките податоци за мај 2023 година покажуваат...

Опаѓа притисокот, во април годишната стапка на инфлација се намалила на 13 отсто

Годишната стапка на инфлација во април 2023 година, во споредба со истиот месец лани бележи зголемување од 13 отсто, a индексот на цените на мало, бележи зголемување од 10,1 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. И покрај постепеното стишување на инфлацијата, статистичките податоци покажуваат дека таа во април била најголема кај храната и безалкохолните пијалоци, и тоа...

Намалени трошоците за живот во однос на февруари, инфлацијата во март 14,7 отсто

Трошоците за живот и цените на мало во март се намалиле за 0,1 отсто во споредба со февруари, објави денеска Државниот завод за статистика (ДЗС). Според ДЗС, намалување на индексите на трошоците на животот во март, во споредба со февруари, е забележано кај лебот и житата за 4,7 отсто, кај млекото за 4,6 отсто, маслото и маснотиите за 2,4 отсто,...

Храната за една година поскапела 26 отсто, инфлацијата во февруари е 16,7 отсто

За период од една година, храната и безалкохолните пијалоци поскапеле за 25,3 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Индексот на трошоците на животот во февруари 2023, во споредба со истиот месец лани, бележи зголемување од 16,7 отсто, а индексот на цените на мало е зголемен за 12,4 отсто. Ако се погледнат статистичките податоци за индексот на трошоците за...

Цените во јануари за 17,1 отсто повисоки отколку пред една година, поскапени повеќе производи и услуги

Индексот на трошоците на животот во јануари годинава, во однос на истиот месец минатата, 2022 година, бележи зголемување од 17,1 отсто, додека индексот на цените на мало, исто така, е зголемен и тоа за 13,3 отсто, информираше Државниот завод за статистика (ДЗС). Од друга страна, пораст на цените во изминатиот месец во споредба со декември 2022 година, е забележан кај...

Годишната инфлација лани достигнала 14,2 отсто, трошоците за храна повисоки за над 20 отсто

Инфлацијата во 2022 година во Македонија изнесувала 14,2 отсто, додека индексот на цените на мало бил зголемен за 12,6 отсто во споредба со 2021 година. Зголемувањето на индексот на трошоците на животот лани бил најголем токму кај храната и безалкохолните пијалоци, кои за една година поскапеле за 20,9 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Индексот на трошоците на...

Инфлацијата се искачи на загрижувачки 19,5 отсто на годишно ниво

Трошоците за живот во ноември 2022 година се искачиле за дури 19,5 отсто во споредба со истиот месец лани, објави денеска Државниот завод за статистика (ДЗС). Покрај загрижувачката инфлација, индексот на цените на мало во ноември годинава исто така бележи зголемување од 15,2 отсто. Во временски период од една година, најзагрижувачко е поскапувањето на храната и безалкохолните пијалоци, кои во...

Инфлацијата во октомври 19,8 отсто, цените отишле нагоре кај повеќето производи и услуги

Инфлацијата продолжила да расте во земјава и во текот на октомври 2022 година, достигнувајќи 19,8 отсто, соопшти денеска Државниот завод за статистика. Ова е најголем раст на индексот на трошоците на животот од почетокот на годинава, а истовремено индексот на цените на мало бележи зголемување од 15,4 отсто. Во однос на трошоците за живот, храната и безалкохолните пијалоци за период...

Инфлацијата во јули се искачи на 16 отсто, трошоците на живот за еден месец скокнале за 1,9 отсто

Годишната инфлација во земјава во јули 2022 година се искачи на 16 отсто, додека индексот на трошоците на живот во период од јуни до јули 2022 година се зголемиле за 1,9 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Индексот на цените на мало бележи зголемување од 14 отсто во јули 2022 година, споредено со идентичниот месец лани. Цените...

Инфлацијата во јуни се искачила на 14,5 отсто, зејтинот за една година поскапел за над 50 отсто

Инфлацијата во земјава во текот на јуни достигнала нов рекорд од 14,5 отсто, во споредба со идентичниот месец лани, објави денеска Државниот завод за статистика (ДЗС). Растот на трошоците на живот најмногу се чувствува кај прехранбените производи и транспортот. Па така, во јуни 2022 година маслото и мастите поскапеле за 51,1 отсто во однос на истиот месец од минатата година,...

Инфлацијата во мај во земјава се искачи на 11,9 отсто

Нови загрижувачки бројки за инфлацијата - индексот на трошоците на животот во мај годинава, во однос на мај 2021 година, бележи зголемување од 11,9 отсто, а индексот на цените на мало бележи зголемување од 12,1 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика (ДЗС). За период од еден месец, индексот на трошоците на живот во мај годинава во однос на...

Трошоците за живот за една година скокнале за 10,5 отсто, маслото со повисоки цени од 31,9 отсто

Двоцифрена инфлација „тропа на вратата“ во Македонија. Трошоците за живот во април 2021 година во споредба со истиот месец лани се зголемени за 10,5 отсто, додека цените на мало пораснале за 11,1 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика (ДЗС). Споредено со март 2022 година, трошоците за живот во април пораснале за 2,2 отсто, додека цените на мало за...

Цените на мало во февруари зголемени за 8,6 отсто во споредба со истиот месец лани

Раст на инфлацијата, односно трошоците на животот, во февруари 2022 година за 7,6 отсто во споредба со истиот месец минатата година. Цените на мало пак во вториот месец од годинава се зголемени за 8,6 отсто во однос на февруари 2020 година, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. За една година, најголем раст кај цените на мало е забележан во...

Анализа на Порталб: Од 2014 регистриран највисок ценовен раст – 2021 беше година на скапотија

Раст на цените на мало за цели 6 отсто во декември 2021 година во однос на истиот месец од 2020 година. Трошоците на живот зголемени за 4,9 отсто. Овие вредности се највисоки што се регистрирани во месец декември од 2014 година до сега. Светските анализи покажуваат дека и годинава се очекува раст на цените на металите и на храната,...

Инфлацијата во САД годинава се искачи на 6,8 отсто, највисока досега од 1982 година

Во САД во текот на 2021 година е регистрирана стапка на инфлација од 6,8 отсто и истата е на највисоко ниво во периодот од 1982 година до денес, јавува весникот Гардијан. Цените на нафтените деривати, храната, кириите и други производи и услуги растат во САД веќе шест месеци по ред, покажува извештајот на Одделот за труд. Инфлацијата во ноември се...

За една година цените на мало пораснале за 6,2 отсто, стопанството предлага мерки

Индексот на трошоците на животот во ноември 2021 година, во однос на ноември 2020 година, бележи зголемување од 4,8 отсто, а индексот на цените на мало бележи зголемување од 6,2 отсто, се наведува во најновиот извештај на Државниот завод за статистика. И кај ноември во споредба со октомври 2021 година, трошоците на живот се зголемени за 0,7 отсто, додека цените...

Цените на мало во септември зголемени за 5,6 отсто, трошоците на живот со раст од 3,7 проценти

Индексот на трошоците на животот во септември 2021 година, во однос на септември 2020 година, бележи зголемување од 3,7 отсто, а индексот на цените на мало бележи зголемување од 5,6 отсто, се наведува во најновиот извештај на Државниот завод за статистика. Зголемување на трошоците на животот и цените на мало се забележува и во споредба на септември во однос на...

Без вклученост на граѓанскиот сектор, не може да се зборува за плурализам и за отвореност

Учеството на јавноста во креирањето на јавните политики е нешто што во поширока смисла би значело „од граѓаните за граѓаните“. Правилниците, стратегиите, акциските планови, законите, законските измени - сите...