fbpx
Таг: трговија

таг: трговија

Турско влијание врз РСМ, долга историја и сложени односи

Северна Македонија има посебна соработка со Турција на различни полиња, но дали турската држава се обидува преку оваа соработка да ја зголеми својата доминација и влијание во РСМ? Додека Турција важи за стратешки партнер на Северна Македонија, во очите на аналитичарите билатералните односи меѓу двете земји остануваат доста сложени и проблематични, пишува Portalb.mk во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме...

Владата ја ограничи маржата за трговија на пазарот на струја на најмногу 10 отсто

Mаржата на електричната енергија за сите трговски друштва и трговци поединци кои вршат трговија на пазарот со електрична енергија на големо и на мало да изнесува најмногу до 10 отсто, одлучи денес Владата на 80-та седница. Според наведеното, трговската маржа за учесниците на пазарот на електрична енергија ќе се пресметува на просечната цена на електрична енергија за МWh од Унгарската...

Викерс: Северна Македонија е најголем трговски партнер на ОК во Западниот Балкан

Трговските односи и обемот меѓу Обединетото Кралство (ОК) и Северна Македонија се меѓу најдобрите во Западен Балкан. Северна Македонија е наш најголем трговски партнер и ние сме заинтересирани да ги зајакнеме овие врски и да продолжиме да работиме со Владата на Северна Македонија за подобрување на деловната клима, во видеопорака рече Мартин Викерс, трговски претставник на премиерот на ОК...

Османи – Мортон: Северна Македонија е најголемиот трговски партнер на Обединетото Кралство од Западен Балкан

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, заедно со министерката за Европа и Америките на Обединетото Кралство, Венди Мортон, денеска во Скопје го одржаа и заеднички ко-претседаваа со првиот инаугуративен состанок на Советот за партнерство, трговија и соработка помеѓу Северна Македонија и Обединетото Кралство. Двајцата министри овој свечен чин помеѓу двете држави го окарактеризираа како нова ера во развојот на односите...

Заев, Вучиќ и Рама на Економскиот форум во Скопје: Започнува нова ера на соработката

Со обраќања на премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, на претседателот на Србија, Александар Вучиќ и на премиерот на Албанија, Еди Рама, како организатори, и во координација и соработка со стопанските комори на трите земји, денеска во Скопје започна Економскиот форум за регионална соработка. Со претставници на преку 350 компании од Албанија, Србија и Северна Македонија и уште стотина претставници...

БДП во четвртото тримесечје од 2020 година опаднал за -0,7 отсто, објави ДЗС

Бруто-домашниот производ (БДП) за четвртото тримесечје од 2020 година опаднал за -0,7 проценти, објави Државниот завод за статистика (ДЗС). „Во четвртото тримесечје од 2020 година, пораст е забележан во секторите дејности во врска со недвижен имот од 2 проценти и финансиски дејности и дејности на осигурување од еден процент. Финалната потрошувачка на домаќинствата, вклучувајќи ги непрофитните институции кои им служат...

Отстранувањето на пречките во трговијата приоритетна цел за Македонија во претседавањето со ЦЕФТА

Македонија оваа година ќе претседава со Централно европскиот договор за слободна трговија ЦЕФТА. Министерот за економија, Крешник Бектеши на денешната прес-конференција истакна дека претседавањето доаѓа во момент со започнување на имплементацијата на Акцискиот план на заедничкиот регионален пазар кој беше усвоен во Софија во ноември 2020 година. „Клучниот столб на нашето претседавање е трговијата. Овој столб има за цел олеснување...

Анализа на Порталб: Сите параметри на едно место – економијата го допре дното, следува ли заздравување? [инфографик]

Стопена доверба на стопанствениците, пад на индустриското производство, намалување на бројот на вработени во индустријата. Статистиката ги белeжат едни од историските најлоши податоци за економијата, која во 2020 година беше во рецесија, пишува „Порталб.мк. Се ситни новата 2021 година, власта го пакува новиот пакет на антикризни мерки кои треба да помогат за опоравување на приватниот сектор. Намалената побарувачка од странство...

Османи и Галовеј ја потпишаа Спогодбата за партнерство, трговија и соработка со Обединетото Кралство

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи заедно со амбасадорката на Обединетото Кралство, Рајчел Галовеј ја потпишаа Спогодбата за партнерство, трговија и соработка меѓу Северна Македонија и Обединетото Кралство, на свечена церемонија организирана по тој повод. Спогодбата го зајакнува трговскиот однос меѓу Обединетото Кралство и Република Северна Македонија, која во 2019 година беше во вредност од 1,8 милијарди фунти, преку обезбедување...

Германија, Велика Британија и Србија најголеми трговски партнери на земјава

Вкупната вредност на извозот на стоки од Република Северна Македонија, во периодот јануари ‒ август 2020 година, изнесува 3,4 милијарди евра и бележи пад од 17,8 отсто во однос на истиот период од претходната година, покажуваат најновите податоци на Државниот завод за статистика. Вредноста на увeзената стока, во истиот период, изнесува 4,6 милијарди евра, што е за 15,1 отсто помалку...

Бектеши и Галовеј се согласиле за продлабочување на економската соработка со Обединетото Кралство

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска оствари видео-состанок со амбасадорката на Обединетото Кралство, Рејчел Галовеј, информираат од Министерство за економија. На состанокот разговарале за економските приоритети на Владата во новиот мандат, економската соработка меѓу двете земји како и можноста за продлабочување на истата. „Министерот ја информираше амбасадорката Галовеј дека Обединетото Кралство е втор по големина трговски партнер на Северна Македонија, а...

По вртоглавиот пад, надворешната трговија покажува знаци на живот

Голем пад на извозот и на увозот има во вториот квартал од годинава, откриваат најновите податоци на Народната банка. Извозот на стоки бележи пад од 35,7 отсто на годишна основа. Сепак, гледано по месеци, најголем дел од падот е сконцентриран во првите два месеца од кварталот, додека во јуни се забележува позначително забавување на падот на извозот. Од Народната банка...

Бројот на активни деловни субјекти расте, само 0,3 отсто од нив лани имале над 250 вработени

Бројот на активните деловни субјекти во нашата земја лани изнесувал 75.914, што е зголемување за 5 отсто во однос на претходната година, покажуваат новите податоци на Државниот завод за статистика. Податоците за структурата на активните деловни субјекти според бројот на вработените покажуваат дека најголемо учество од 80,7 отсто, или вкупно 61.265 на број, имаат деловните субјекти со 1 до 9...

Корона вирусот ги „кутна“ извозот, трговијата и индустријата

Драстично намалување на извозот, прометот во трговијата и на индустриското производство предизвика пандемијата од корона вирусот, откриваат најновите податоци на Народната банка Извозот на стоки во април забележа длабок годишен пад од 60,3 отсто, како последица на негативните ефекти од вирусот. „Рестрикциите за движење, како и зголемената неизвесност драстично ја намалија глобалната побарувачка, што доведе до висок пад на извозната активност...

Извозот се зголемил за 4,6 проценти во однос на лани

Во првите десет месеци од годината вкупната вредност на извозот на стоки изнесува 6.004.696.000 долари и бележи пораст од 4,6 проценти во однос на истиот период од лани. Вредноста на увeзената стока, во истиот период, изнесува 7.759.081.000 долари, што е за 3,5 проценти повеќе во споредба со истиот период од претходната година. Трговскиот дефицит за првите десет месеци изнесува 1.754.385.000...

ДЗС: Во август забележан раст на прометот во трговијата

Прометот во трговијата во текот на август годинава забележал раст во однос на идентичниот период лани. Според податоците на Државниот завод за статистика, во трговијата на мало, минатиот месец во споредба со август 2018 година, е забележано зголемување на прометот во трговијата на мало со храна, пијалаци и тутун (номинално за 5,6 отсто, а реално за 3,6 отсто), во...

Потпишан протокол за соработка во борбата против трговијата со луѓе со Бугарија

Министерот за внатрешни Оливер Спасовски и вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов, денеска потпишаа протокол за соработка во областа на борбата против трговија со луѓе. „Мигрантската криза со која се соочија нашите држави во изминатите години го зголеми ризикот од трговија со луѓе. Со потпишување на протоколот јасно ја изразивме нашата подготвеност...

Трговската размена во првите пет месеци речиси седум милијарди евра

Вкупната трговска размена со странство во периодот од јануари до мај 2019 година изнесувала 6.866.074.000 американски долари, објави Државниот завод за статистика. Извозот во овој период бил 2.959.957.000 долари и бележи пораст од 6,4 проценти, а увозот 3.906.117.000 долари што е за 5,6 проценти повеќе во споредба со истиот период лани. Трговскиот дефицит изнесувал 946.160.000 долари. Во извозот најголемо учество имаат...

Пад на извозот и пораст на увозот во првите два месеца од годинава

Вкупната вредност на извозот на стоки во првите два мееци од годинава изнесува 1.075.052.000 долари и бележи пад од еден отсто во однос на истиот период лани, објави Државниот завод за статистика. Вредноста на увeзената стока, во истиот период, изнесува 1.416.730.000 долари, што е за 1,3 проценти повеќе во споредба со првите два месеца лани. Трговскиот дефицит, во периодот јануари...

Народна банка очекува поволни движења во економијата при пораст на индустријата

Проценетите официјални податоци за домашниот бруто-производ (БДП) за четвртото тримесечје од минатата година покажуваат солиден економски раст од 3,7 проценти, на годишна основа, кој што е повисок од очекуваниот со октомвриските проекции, инфромираат од Народна банка. „Од аспект на структурата на растот, подобрите остварувања главно се објаснуваат со повисокиот раст на личната и јавната потрошувачка во однос на очекувањата од...

Според првичните резултати, Ангелова е нова ректорка на УКИМ

Актуелната проректорка за финансии, проф. д-р Билјана Ангелова предничи зад останатите петмина кандидати за ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Како што за Мета.мк информираат од Универзитетската изборна...