fbpx
Таг: таблет

таг: таблет

ДИК купува таблет-компјутери од 700 евра

Државната изборна комисија ја избра понудата на фирмата „Адванс медија“ за набавка на таблет-компјутери за членовите на комисијата. Според договорот со фирмата, ДИК ќе купи 12 таблет-компјутери по цена од 44.000 денари без ДДВ или по 713 евра за еден таблет-компјутер. Првичната процената вредност на огласот објавен на електронскиот систем за јавни набавки (ЕСЈН) беше 255.000 денари без ДДВ, а сега, по...

Блекбери-таблет од „Самсунг“

Канадската компанија „Блекбери“ го претстави својот нов уред SecuTABLET, кој настанал како соработка меѓу „Самсунг“ и компанијата „Еј-Би-Ем“. Уредот се темели на таблетот на „Самсунг“, моделот „galaxy Tab S 10,5“ со кој има речиси идентични спецификации. Таблетот е опремен со бројни безбедносни решенија, па поради тоа пред се е наменет за разни агенции и бизнис корисници. https://www.youtube.com/watch?v=nP2avEmnJ_U

„Мајкрософт“ постави нова најниска цена на таблет

Стратегијата на „Мајкрософт“ да се бори против таблетите со оперативен систем „андроид“, се чини дека почнува да ги покажува своите први знаци на успех затоа што произведувачите сега нудат модели по неверојатно ниски цени. Таблет-моделот „MOMO7W“ поседува седуминчен екран со резолуција 1024 x 600 пиксели, работи на „виндоус 8.1“, чини 48 долари и не е произведен во Кина. Уредот доаѓа...

Дали само учениците ќе се офајдат од набавката на 300.000 таблети?

По проектот „Компјутер за секое дете“, основните и средните училиште од следната година ќе се подноват со „таблет-компјутери за секое дете“, информираше заменик-министерот за образование и наука, Спиро Ристовски. „Компјутер за секое дете“ мина со многу контроверзии и сомнежи за набавките на опремата, а до ден-денес не е познато колку точно пари чинеше проектот. Опозицијата обвини дека од  првичниот проект...

Нов проект: Таблет за секое дете

Таблет-компјутери ќе се набавуваат во училиштата, информираше заменик-министерот за образование и наука, Спиро Ристовски, објави телевизија „Сител“. - Во првата фаза ќе се потрошат 152 милиони денари. Во 2017 година, таблет ќе добијат основците од шесто до деветто одделение, во 2018 година, најмалите, од прво до петто одделение - изјави Спиро Ристовски, заменик-министер за образование и наука.

„Сони“ ќе претстави таблет со 2к резолуција

Јапонскиот произведувач „Сони“ на саемот „Мобајл ворлд конгрес“ (МВК) во Барселона го претстави новиот таблет Xperia Z4 со екран со резолуција QHD, односно 2560 x 1440 пиксели. Иако не открија дополнителни детали, се очекува овој уред да има дисплеј со дијагонала од 10,1 инчи. Премиерата на уредот се очекува следниот вторник.

Османи: Оптимист сум дека со новата бугарска влада можеме да отвориме ново поглавје меѓу двете земји

Скрининг процесот со Европската Унија е во тек и се одвива со добра динамика врз основа на што ќе ги добиеме извештаите од скринингот и патоказот за отворање на...