fbpx

ДИК купува таблет-компјутери од 700 евра

-

Државната изборна комисија ја избра понудата на фирмата „Адванс медија“ за набавка на таблет-компјутери за членовите на комисијата. Според договорот со фирмата, ДИК ќе купи 12 таблет-компјутери по цена од 44.000 денари без ДДВ или по 713 евра за еден таблет-компјутер. Првичната процената вредност на огласот објавен на електронскиот систем за јавни набавки (ЕСЈН) беше 255.000 денари без ДДВ, а сега, по повторената постапка, набавката чини вкупно 528.000 денари без ДДВ.

На 12 ноември беше објавен првиот оглас за набавка, а крајниот рок за пријавување беше 19 ноември. Сепак, комисија од ЕСЈН утврдила дека тендерската документација содржела битни пропусти и недостатоци, па предложи тендерот да биде поништен.

На повторениот тендер, била избрана „Адванс медија“, која понудила најниска цена од сите пет кандидати. За оваа постапка не се спроведе јавно отворање на понудите, а најниската цена беше основниот критериум за тендерот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Повеќе од 11.000 учесници на скопските улици: Заврши 19то издание на Виз Ер Скопски маратон

Над 11.000 тркачи од повеќе од 45 земји од светот, утрово ги исполнија скопските улици со спортска атмосфера, натпреварувачки дух и многу задоволни лица. Ваква беше сликата на стартот...