fbpx
Таг: студентски стандард

таг: студентски стандард

Истражување: Еден семестар студентите на Економскиот факултет при УКИМ ги чини над 80.000 денари

Просечните трошоци за еден семестар, студентите на Економскиот факултет при УКИМ ги чини 81.335 денари или 1.317 евра, покажува најновото истражување на Форумот за образовни промени. Целта на документот „Студентска кошничка на студентите на Економскиот, Филолошкиот и Медицинскиот факултет“ е да се создаде јасна слика за трошоците на студентите. „Затоа што кога институциите во земјата креираат финансиски политики кои се фокусираат...

Александар Николовски е избран за прв претседавач на Националното студентско тело

Новоформираното Национално студентско тело го доби својот прв претседател – Александар Николовски, кој воедно е претседател на Универзитетското студентско собрание на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УСС УКИМ). Николовски беше избран на втората седница на ова тело која се одржа во саботата, а на која учествуваа претседателите на студентските собранија од Универзитетот „Св. Климент Охридски“ – Битола, Универзитет „Гоце Делчев“...

Студентите не би го оцениле ни со тројка животот во студентските домови

Мерките и активностите за развој на студентскиот стандард кои се преземаат од страна на надлежните државни органи не се доволно ефикасни и економични за остварување на одржливо ниво на финансиска самостојност на студентските домови, соодветно сместување и исхрана, како и реализирање на проектите за реконструкција и проширување на капацитетите на државните студентски домови. Ова е заклучокот во извештајот на...

МОН: Исплатени се студентските стипендии заклучно со март

Извршена е исплата на средства по основ на студентски стипендии, со што сите стари и нови корисници на стипендии ги добија средствата за тековната академска година, заклучно со март, соопшти денеска Министерството за образование и наука (МОН). Во меѓувреме, исплатена е и втората рата на сите студенти кои имаат потпишано анекс кон договорот за стипендија и навремено доставиле спогодба за...

Политичките партии ставија потпис на Студентскиот манифест, ќе се залагаат за неговата содржина

Шест политички партии денеска го потпишаа Студентскиот манифест кој минатата недела го претстави Универзитетското студентско собрание на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УСС УКИМ) и кој беше подготвен во соработка со уште пет други студентски собранија од останатите државни и еден приватен универзитет. Студентскиот манифест, како што појаснија од УСС УКИМ, е продолжение на студентската борба за подобар студентски стандард,...

Се одржа првиот Национален студентски форум, усвоени Резолуција и Повелба за права на студентите

Намалување на финансискиот товар на студентите и забрзана дигитализација на универзитетите, беа главните пораки што беа упатени од првиот Национален студентски форум во земјава што вчера се одржа во Младинскиот културен центар (МКЦ) во организација на Форумот за образовни промени. На настанот беа усвоени Резолуцијата на Студентскиот форум и Повелбата за студентски права – два важни документа кои понатаму се...

Објавен е нов повик за аплицирање за финансиска помош за студенти за меѓуградски превоз

Од вчера па сè до понеделник, 11 март, во тек е нов повик за аплицирање за финансиска поддршка за меѓуградски превоз за студенти. Пријавувањето е само електронски преку порталот „е-услуги“, а студентите на кои ова право ќе им биде одобрено, до јуни ќе добиваат до 1.200 денари на месечно ниво – средства наменети за покривање на дел од трошоците за...

Почна исплатата на студентски стипендии за новите корисници

Денеска започна исплатата на првите рати од стипендиите за новите корисници кои потпишаа договори со Министерството за образование и наука (МОН) во јануари. На своите сметки студентите добиваат средства за пет месеци, информираа повеќе студенти за Мета.мк. Студентите чии стипендии изнесуваат 6.050 денари, денес на сметка ќе добијат 30.250 денари, додека оние со месечни стипендии од 18.000 денари, треба да...

Студентите ќе добијат ваучери за туризам, но по изборите

Ваучерите за домашен туризам што за студентите ги најавија министрите за економија, Крешник Бектеши и за образование и наука, Јетон Шаќири, ќе се делат по изборите. Вака информираа од Министерството за економија по прашањето на Мета.мк за тоа што се случи со овие ваучери што беа претставени во декември по одржана средба меѓу двајцата министри и претставници на универзитетските...

Мета факт: Новите корисници на студентски стипендии неделава не добија исплата

Студентите кои се нови корисници на стипендии не ги добија првите исплати во текот на оваа недела, како што најави Министерството за образование и наука (МОН), со што изјавата на МОН дадена на Мета.мк ја оценуваме како невистинита. Министерството за образование доцни со исплата на стипендиите за студентите – нови корисници, кои потпишаа договори во јануари. Додека студентите кои...

Студентите со црвени картони на протест, МОН со зелено светло за стипендиите [галерија]

Со црвени картони и транспаренти преку кои побараа системски промени, дел од македонските студенти денеска протестираа пред Министерството за образованиеи и наука (МОН). Тие порачаа Министерството да работи поорганизирано и да ги почитува роковите што им ги дава за исплата на финансиската поддршка од повеќе мерки – стипендии, ваучери за меѓуградски превоз и субвенциониран оброк. Стипендиите и средствата за меѓуградски...

Стипендиите од денес легнуваат на сметка, студентите ќе протестираат пред МОН

Од утрово студентите-постојни корисници на студентска стипендија, кои го продолжиле ова право, на своите трансакциски сметки ги добиваат првите исплати за оваа учебна година. Според информациите од повеќе студенти кои се обратија до Мета.мк, денеска пристигнуваат четири рати за стипендиите, односно околу 24.200 денари. Министерството за образование и наука (МОН) денеска ја исплаќа и финансиската поддршка за меѓуградски превоз за...

Дел од стипендиите и поддршката за меѓуградски превоз за студентите ќе бидат исплатени до утре

Студентите што ги продолжија стипендиите, најдоцна до утре ќе ги добијат средствата за неколку месеци, информираа за Мета.мк од Министерството за образование и наука (МОН), по реакциите на студентите дека стипендиите им доцнат со месеци. За новите корисници на стипендии, пак, кои потпишаа договор со МОН годинава, исплата на стипендиите ќе има во текот на следната седмица. Најдоцна до утре ќе...

Влезниците во културните установи за студентите поевтинуваат за 50 отсто

Студентски попуст од 50 отсто се воведува на влезниците во сите државни културни установи во земјава, откако Министерството за култура и Универзитетското студентско собрание на УКИМ денеска потпишаа Меморандум за соработка. Со Меморандумот е утврден попуст од 50 проценти на влезниците за влез и следење на програмите на националните установи од областа на културата за сите студенти кои имаат индекс...

Мета факт: Не е точно дека се заговара покачување на школарината што ја плаќаат студентите на УКИМ

Низа објави на социјалните мрежи и медиумите изминатиов викенд го кренаа алармот меѓу македонските студенти, преку (дез)информацијата дека школарината што на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) ја плаќаат идните академски граѓани, наводно ќе се зголеми двојно. Овие наводи денеска ги демантираа и ректорката на УКИМ, Билјана Ангелова и Министерството за образование и наука (МОН). Меѓу првите објави и соопштенија...

Студентскиот стандард со зголемени финансии, но со корупција и бавна дигитализација

Лоши услови во студентските домови, застарени административни процедури и хартиени документи на повеќето универзитети, дискриминација и корупција во амфитеатрите – напредокот на студентскиот стандард и високото образование и во минатата 2023 година беше соочен со низа предизвици и препреки. Сепак, забележителни беа и позитивни промени, во најголем дел иницирани од самите студенти. Мета.мк потсетува на најзначајните теми и настани што...

Проверете дали сте добитник на стипендија – МОН ги објави списоците

Министерството за образование и наука (МОН) денес ги објави резултатите од конкурсот за студентски стипендии кој траеше до 15 ноември. И годинава, според конкурсот, се предвидени 3.000 стипендии. Сите категории на стипендии се доделуваат за девет месеци во текот на студиската година и се во износ од 6.050 денари, со исклучок на стипендиите за студиските програми по хемија, физика и математика,...

МЕТА ФАКТ: Иако беше ветено, цела година не започна реконструкцијата на студентските домови

Најавувана па одложувана, но никако да го „види светлото на денот“ – реконструкцијата на студентските домови во државата и понатаму останува неисполнето ветување на Владата и на Министерството за образование и наука (МОН), како надлежна институција за процесот. И покрај тоа што за оваа година беа предвидени средства за реновирањето да почне од скопските домови, реконструктивни зафати на терен...

Студентите со пораки за нивниот Меѓународен ден: Помалку ветувања од властите, а повеќе дела!

Катастрофални услови во студентските домови, застарени административни процедури и хартиени документи на факултет, апатија и незаинтересираност меѓу студентите за вклучување во процесите на одлучување, но и лош пристап кон практичната работа – ова се само дел од предизвиците со кои се соочуваат македонските студенти во 2023 година. Денешниот ден, 17 Ноември, во светот се одбележува како Меѓународен ден на студентите....

(ИНТЕРВЈУ) Николовски од УСС УКИМ: Ни треба практична настава што ќе ги подготви студентите за пазарот на труд

Потребно е ревидирање и унапредување на квалитетот на наставните програми на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје (УКИМ) со цел вештините со кои се стекнуваат студентите да „се соединат“ со потребите на пазарот на работна сила. Заложби за воведување задолжителна практична настава каде студентот нема да добива само „печат“, туку ќе го искуси реалното функционирање на бизнисот, најавува...

Пешаци претрчуваат преку булевар „Србија“ кај зградите на Џевахир, ЦУК бара пешачки премин

Центарот за управување со кризи покрена иницијатива до Градот Скопје да се направи пешачки премин или кружен тек на булеварот „Србија“, кај зградите на Џевахир, за да се спречат...