fbpx
Таг: студенти

таг: студенти

„Студентски пленум“: Колку повеќе нè има, толку е потешко да нè заокружат!

„На 10 декември, кој воедно е и Меѓународен ден на човекови права, ве повикуваме на втор студентски марш против необмислените реформи во високото образование. Студентскиот марш ќе се случи на 10 декември 2014 година, среда, со почеток во 12 часот. За збирно место е избрано платото на УКИМ“, се вели во соопштението на „Студентски пленум“. „Маршот е неопходност во времиња кога институциите не...

Втор студентски марш в среда, на Денот на човековите права

Неформалната студентска организација „Студентски пленум“ одлучи в среда, на 10 декември, да го одржи вториот студентски марш против одлуката на Владата да воведе државен испит на факултетите. Збирно место на студентите ќе биде платото на УКИМ во 12 часот. „Она што сите го очекуваа од последниот студентски пленум па сè досега е официјален датум и место за вториот студентски марш. Датумот...

МОН доделува стипендии за 2.905 студенти

Министерството за образование и наука за академската 2014/2015 година ќе додели вкупно 2.905 стипендии кои се поделени во три групи. Студентите треба да ги поднесат документите во Министерството за образование и наука од 15 до 30 декември, а резултатите ќе бидат објавени на порталот stipendii.gov.mk на 3 фебруари следната година. - Право да добијат стипендија имаат редовните студенти на јавните...

Адеми: Владата следниот вторник ќе расправа за државниот испит за студентите

Следниот вторник, на седница, Владата ќе го разгледува прашањето за воведување државен испит за студентите, рече на денешната прес-конференција министерот за образование, Абдилаќим Адеми. - Доколку Владата одлучи да има државен испит, ќе се утврди предлог, како и предлози за други закони кои се однесуваат на реформата на педагошките факултети, ќе биде отворена јавна расправа во траење од две-три недели,...

В понеделник, петта студентска средба на платото пред УКИМ

„Студентски пленум“ за утре (понеделник) ја најави петтата студентска средба, прва по протестниот марш. „Понесете си топла зимска облека и топли пијалаци и в понеделник, во 18 часот, бујрум на платото на УКИМ. Донесете ги и своите идеи за идни активности на пленумот“, стои во повикот.

„Студентски пленум“ заседава на отворено

Неформалната студентска организација „Студентски пленум“ в понеделник ќе одржи средба пред платото на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“. „Пленумци, дојде време за петтата студентска средба, прва по протестниот марш. Понесете си топла зимска облека и стоплени пијалаци и в понеделник, во 18 часот, бујрум на платото на УКИМ. Донесете ги и своите идеи за идни активности на пленумот. Споделете го овој...

Во Словенија одредена минималната плата за студентите

Владата на Словенија и претставниците на студентските здруженија во земјата потпишаа документ со кој се регулира работата организирана преку студентските сервиси. Одреден е минималниот надоместок за еден час работа на студентите, а ним, според документот, ќе им се исплаќаат и придонеси за здравствено и за пензиско осигурување, пренесе радио МОФ. Со ова, минималната студентска плата отсега ќе изнесува 3,8 евра...

Ристовски: Средба со студентите откако ќе има конкретен предлог

Студентите сакаат да се сретнат со Министерот за образование и наука во петок во 12 часот
Министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми, ќе оствари средба со неформалната организација „Студентски пленум“ откако ќе има конкретен предлог за надворешното оценување, објави „24 Вести“. - Во следниот период, Министерството за образование и наука ќе го достави првиот предлог нацрт-текст на овие закони за ние, како ресорно министерство, да добиеме зелено светло од Владата. Истите тие закони ќе бидат понудени на...

Казни за студентите што ќе го повторуваат државниот испит

Ако по седми пат не го положат државниот испит, студентите ќе треба да плаќаат казна од  12.000 денари, јави „24 Вести“. Првите три полагања на државниот испит ќе бидат бесплатни, четвртиот пат ќе се наплаќа 100 денари, петиот пат 1.000 денари, шестиот обид ќе чини 3.000 денари, а последниот - седми - обид 12.000 денари - сума која ќе остане фиксна...

Студентите му закажаа на Адеми

Студентите сакаат да се сретнат со Министерот за образование и наука во петок во 12 часот
Претставници на неформалната студентска организација „Студентски пленум“ го поканија министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми, на средба, на која преку директна комуникација би го изложиле нивниот став во однос на предложената реформа. „Би сакале да ја оствариме таа средба со Вас на 28 ноември 2014 година (петок) во 12 часот, на која би присуствувале следниве претставници на „Студентски пленум“: Владимир Делов,...

Штипските студенти маршираат против екстерното

Со извиците „Не за екстерното“, засилени со свирчиња, маршираа студентите од Универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип. Повеќе од стотина студенти тргнаа од плоштадот Слобода и наместо најавената маршрута кон Ректоратот во Ново Село, се упатија во спротивен правец, кон Економски факултет. Кога стигнаа таму, студентите извикуваа „Излези УГД!“, со повик кон колегите да им се придружат. Потоа, следени од неколку...

„Студентски пленум“: Ние имаме само една книшка, тоа е индексот

Уморни сме од оваа излишна реторика, која се обидува да даде партиска конотација на иницијативата и со тоа да ја делегетимира. „Студентски пленум“ ќе настојува да го врати нивото на академскиот дискурс, кој се базира на критичност и на аналитичност, а не на лични дисквалификации и на етикетирање, реагираат од оваа студентска организација. Пленумот, се вели во соопштението испратено до...

Денеска студентски протест во Штип

„Да излеземе масовно и да го искажеме нашето незадоволство кон најновиот предлог-закон на Владата, воведување екстерно тестирање во високото образование“. Ова е повикот од фејсбук-групата од повеќе од 15.000 студенти, кои студираат на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип. Студентите ќе се соберат напладне на плоштадот „Слобода“, по што ќе продолжат до зградата на Ректоратот, која се наоѓа во Ново Село. Организаторите,...

Груевски: Екстерно тестирање нема да има, се разгледува воведување државен испит

Екстерно тестирање во високото образование не се планира и нема да има, туку она што се разгледува е воведување државен испит, рече премиерот Никола Груевски во вчерашното интервју за дневникот на телевизија „Сител“. Како што појасни премиерот , државниот испит има цел да го унапреди квалитетот на високото образование и да се стави крај на давањето дипломи без студентот да...

Лутовски: Проблемите на студентите се многу, но екстерното ја прелеа чашата

„Екстерното тестирање, за жал, не е единствениот проблем на студентите и ние немаме некоја култура на протестирање. Но, ете, екстерното тестирање беше некоја точка на вриење за некоја плодна студентска мобилизација“, вели Дејан Лутовски од студентската неформална организација „Студентски пленум“ во неделното интервју за „Радио Слободна Европа“. Според Лутовски, воопшто не значи дека доколку се заврши целиот проблем со екстерното...

ВМРО-ДПМНЕ: Нема екстерно за студенти, туку државен испит

Екстерниот испит кој СДСМ твдри дека треба да се полага е манипулација и невистина. Се работи за идеја за државен испит, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференцијата на претседателот на Комисијата за образование, Петар Атанасов од СДСМ. - Сега СДСМ вулгарно сака да капитализира политички профит на грбот на студентите и да ги претстави како нивна експозитура, што во суштина е...

„Студентски пленум“: Груевски омекна за екстерното, но не се премисли

„Студентски пленум“ го потсетува Груевски дека каков и да е моделот на спроведување на екстерното оценување, тоа сепак ја крши автономијата на Универзитетот, реагираат оттаму на вчерашната изјава на премирот Никола Груевски. „Може да се забележи омекнување во ставот на премиерот, но, сепак, и понатаму се инсистира на екстерното оценување. Дали премиерот ги помилува сите што излегоа на маршот во...

СДСМ: Студентите и професорите јасно кажуваат „не“ за екстерно

За какво „посилно знаење и поголема креативност“ со екстерното тестирање говори Никола Груевски, кога овој начин на оценување и испитување на знаењето на учениците и на работата на професорите, се покажа целосно неуспешен во основното и во средното образование, се вели во писмената реакција на СДСМ на изјавата на Никола Груевски. СДСМ се спротиставува на екстерното тестирање во високото образование,...

Груевски: Студентите ќе полагаат сè додека не положат

Ќе има можност секој да полага сè додека не положи, изјави денеска премиерот Никола Груевски во врска со воведувањето на екстерното тестирање за студентите. - Нам целта ни е ако некој дошол до преодна оценка без знаење, да биде натеран да научи. Тоа е единствената цел - рече тој. Груевски истакна дека намерите биле добри, но нема да се спроведат сè...

Студентите најавија нови протести

Студентите се подготвени за нови протести доколку Министерството за образование не се откаже од идејата да воведе екстерно тестирање, вели Дарко Малиновски, активист на движењето „Студентски пленум“. - Министерството треба да ја преиспита потребата за ваков испит, а не да дискутира за начините како тој да се воведе. Во спротивно, ние сме подготвени да излеземе повторно - вели Малиновски. Во понеделникот, студентскиот протестен...

За еден ден, две жени од Скопје нападнати од своите партнери

Два случаја во кои жени од Скопје се нападнати од своите партнери се регистрирани во полицискиот билтен во текот на вчерашниот ден. Околу 18 часот и 30 минути вчера, во...