fbpx

Денеска напладне протест против воведување давачки за хонорарците

-

Денеска напладне ќе се одржи протест против законските измени со кои за сите хонори ќе се плаќаат придонеси од 35 отсто.

На протестот, како што беше соопштено, ќе се приклучи и „Студентски пленум“.
Поддршка за протестот против законското решение со кое се воведуваат давачки за придонеси за хонорарите, авторските договори и за договори на дело, дадоа и девет гранкови синдикати од конфедерацијата на синдикати.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Спасовски: Наместо амнестија, повеќе затвори

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека законот за амнестија се носи во несоодветен момент, како и дека со опфатот што е најавен нема да допринесе значително за...