fbpx
Таг: средни стручни училишта

таг: средни стручни училишта

Училишта од Струмица и Велес ќе станат регионални центри за средно стручно образование

Две средни општински училишта од Струмица и Велес ќе прераснат во регионални центри за стручно образование, одлучи Владата во соработка со проектот на Европската Унија „Зголемување на атрактивноста, инклузивноста и релевантноста на стручното образование и обука и образованието за возрасни“. Станува збор за струмичкото училиште „Никола Карев“ и велешкото „Коле Неделковски“, кои со помош на ЕУ ќе бидат целосно реконструирани,...

Започнаа „Деновите на електротехника“ во Скопје – натпревар по физика за ученици од целата земја

Во средното училиште „Михајло Пупин“ во Скопје од денеска се одржува манифестацијата „Денови на електротехника“ со која целта е да се промовираат електротехничката струка и средното стручно образование. Ова скопско училиште во следниве неколку денови ќе биде домаќин на натпревар меѓу ученици од 22 средни училишта од целата држава кои ќе ги измерат своите знаења по предметот физика. Вкупно 66...

Во пет стручни училишта преку VR апликација ќе се симулираат работни процеси

Центарот за социјални иновации БЛИНК 42-21 ја промовираше новата VR апликација за стекнување на работни вештини во електроиндустријата, на глобалниот настан XR EXPO, кој е во организација на меѓународниот тренинг центар ITCILO на Обединетите Нации. „VR апликацијата ќе овозможи 3Д симулација на работните процеси, во пет средни стручни училишта во Македонија. На овој начин, учениците ќе стекнат практични вештини и...

МОН: Формирани 97 паралелки за дуално образование во 46 средни училишта

Во соработка со општините и компаниите, досега на ниво на државава се оформија 97 паралелки во 46 средни училишта, кои заедно со над 200 компании од есенва ќе спроведуваат концепт на дуално образование, а компаниите беа наведени во конкурсот за запишување во средните училишта. Министерството за образование и наука (МОН) реализираше целосно нова политика на стипендирање за новата учебна...

Со нови дуални паралелки во Велес, ќе се обезбедува стручен кадар

Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска како дел од отворените денови на кампањата „Учи паметно, работи стручни“ ги посети двете средни стручни училишта „Коле Неделковски“ и „Димитрија Чуповски“ во Велес, каде од септември се отвораат нови паралелки со струки барани од компаниите, информираат од Министерството за образование и наука. На штандови поставени во училишните дворови полуматурантите имаа можност...

Од септември во средното „Михајло Пупин“ ќе има дуални паралелки за електротехничар и електромеханичар

Во рамки на наставната програма во „СЕТУ Михајло Пупин“, од септември започнуваат две нови дуални паралелки во профилите Електротехничар – Енергетичар и Електромеханичар. За таа цел, денеска е потпишан договор за соработка со АД Електрани на Северна Македонија, ЛИБЕРТИ АД Скопје, Раде Кончар Контактори и релеи доо и МАСАК СОЛУТИОН ДОО, кои ќе дадат поддршка за формирање на дуалните...

Од идната учебна година учениците од средните стручни училишта ќе добијат стипендии до 3.500 денари

Министерството за образование и наука (МОН) за наредната учебна година обезбеди фонд од околу 60 милиони денари за 2.200 стипендии за ученици од прва година во средните стручни училишта. Со овој фонд, предвидено е 1.500 ученици кои ќе се запишат во паралелки во стручно образование, во кои ќе се реализира практично образование со зголемен број на часови согласно програмите...

МОН ги повикува средните стручни училишта да се пријават за грант на германската развојна банка

Министерството за образование и наука (МОН) ги повикува средните стручни училишта и компаниите да се пријават на повикот за грантови на германската развојна банка за опремување на работилници и лаборатории неопходни за реализирање на практична настава и дуално образование, преку Регионалниот фонд за предизвици. Средствата ќе можат да се употребат за реализација на проекти поврзани со набавка на опрема, обуки...

МОН ги објави резултатите за стипендиите за средношколците од стручните училишта

Објавени се резултатите од повторните конкурси за доделување на неколку категории на стипендии за ученици од средните стручни училишта, кои беа воведени за прв пат во оваа учебна 2020/2021 година, како дел од планот за проширување на поддршката кон средношколците и за поголема популаризација на средното стручно образование, соопшти Министерството за образование и наука. Станува збор за стипендии за ученици...

Годинава на ниво на државата запишани се 85 ученици во дуално образование

Министерката за образование и наука, Мила Царовска на денешната посета во средните стручни училишта во Велес и Кавадарци истакна дека стручното образование продолжува и во услови на пандемија како одговор на потребите на стопанството за квалитетен и добро обучен кадар, посочувајќи дека оваа учебна година дуално образование посетуваат вкупно 220 ученици. Од нив, годинава се запишани 85 ученици. „Она кое...

Многу дилеми носи новата учебната година за штипските стручни училишта

На три недели пред почетокот на учебната година, средните стручни училишта во Штип немаат информација дали ќе работат по новата реформирана програма. Од досегашните информации се знае дека ќе преовладуваат практични часови, во сооднос два практични спрема еден теоретски час. Меѓутоа, засега нема детали каде би се одвивале практичните часови - во училиште или во реалниот бизнис сектор. Ако би...

Објавени резултатите од државната матура, просечните оценки подобри од ланските

Резултатите од државната матура денеска се објавени, а просечните оценки година се со благ пораст во однос на минатата година, рече министерот за образование, Арбер Адеми на денешната прес конференција. - Резултатите се добри и покажуваат напредок во однос од минатите години. Просечната оценка годинава е 3,47. За неколку предмети има подобрување на просечната оценка, а кај помал дел од...

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...