fbpx
Таг: средби

таг: средби

Лавров обвинува дека платеници од Балканот се борат во Донбас, Зеленски вели спремни сме за разговори

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека Русија ги проверува информациите оти во Косово, Албанија и Босна и Херцеговина се регрутираат платеници што ќе се испратат за борби во Доњецк и Луганск, јавува Радио-телевизија Војводина. Лавров за РТ изјави дека од овие земји се регрутираат и испраќаат сили коишто треба во Донбас да се употребат за да...

Премиерот Ковачевски во Брисел на средби со раководството на ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Брисел оствари средба со раководството на Европската Унија. Тој разговараше со претседателката на Европскиот парламент (ЕП) Роберта Мецола, претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел. За време на разговорот во Европскиот парламент, премиерот Ковачевски ја запозна претседателката на ЕП Мецола со силно изразената подготвеност на владите во...

Пендаровски-Вархеји: Важно е што побрзо да има формален почеток на пристапните преговори со ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средби со Комесарот за соседска политика и преговори за проширување на Европската унија, Оливер Вархеји и со специјалниот претставник на Европската унија за дијалогот Белград-Приштина и за други регионални прашања на Западен Балкан, Мирослав Лајчак, со што ја започна неговата работна посета на Брисел. На средбата со Вархеји, Пендаровски изрази благодарност за неговиот ангажман и...

Претседателот Пендаровски денеска на средби со челниците на ЕУ во Брисел

Претседателот Стево Пендаровски денеска е во посета на Брисел, каде што ќе оствари средби со челниците на Европската унија, информираат од Кабинетот на Претседателот на РСМ.  „Предвидено е претседателот Пендаровски да оствари средби со претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел, со претседателот на Европскиот Парламент, Давид Сасоли, со потпретседателот на Европската Комисија и Висок претставник за надворешна и безбедносна политика...

Македонскиот државен врв ургираше за вакцините кај кинескиот министер за одбрана

Премиерот Зоран Заев, министерката за одбрана Радмила Шекеринска Јанковска и претседателот Стево Пендаровски на денешните средби со министерот за одбрана на Кина, Веи Фенгхе ургираа тој да се заложи за што побрза испорака на нарачката на кинеските вакцини против ковид-19 од производителот „Синофарм“. „Побарав од кинескиот министер да се заложи за побрза испорака на кинеските вакцини во Северна Македонија“, објави...

Самопопишувањето на дијаспората ќе продолжи до 21 април, досега попишани 71.503 лица

Државниот завод за статистика преку апликацијата за самопопишување до утрово, во 8 часот, евидентирал 71.503 лица што се попишале. Бројката на попишани лица од дијаспората секојдневно расте, а за лицата кои живеат надвор од земјава, пописот преку веб-апликацијата непречено ќе трае секојдневно до 21 април. „Според искуството на иселениците, потребни се само 10 минути преку едноставната апликација да се попишат...

Димитров и Османи во Брисел на средба со Борел

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Никола Димитров и министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска во Брисел остварија средба со потпретседателот на Европската комисија и висок претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Жозеп Борел. „Во фокус на разговорот беше иднината на политиката на проширување на ЕУ, пред сѐ во контекст на случувањата по усвојувањето на новата Методологија и...

Премиерот Зоран Заев на 15 и 16 септември на работна посета во Грција

Премиерот на Владата на Северна Македонија, Зоран Заев со владина делегација на 15 и 16 септември ќе оствари работна посета на Грција. Како што соопштуваат од владиниот кабинет, Заев ќе учествува на „24-та тркалезна маса со грчката Влада”, во организација на угледниот магазин „Економист“, а ќе оствари средби и со премиерот Кирјакос Мицотакис и претседателката на Република Грција, Катерина...

Средбата на партиите за Законот за јавно обвинителство нема да се одржи

И покрај тоа што беше закажана, заедничка средба на партиите денеска за Законот за јавно обвинителство нема да има, бидејќи ВМРО-ДПМНЕ не дава амандмани и нема да учествува. Министерката за правда Рената Дескоска ќе има средби само со тие партии што дале амандмани. Најдоцна до задутре, Законот за ЈО ќе биде поднесен во Собрание, за да се гласа на 11...

На пауза или стоп: Димитров и Ѓорѓиев не се согласуваат ниту за моменталниот статус на Заедничката комисија

Д-р Ангел Димитров, еден од двајцата со-претседавачи на Заедничката бугарско-македонска комисија за историските прашања и за учебниците (вториот со-претседавач, од македонска страна, е д-р Драги Ѓорѓиев, директорот на македонскиот Институт за национална историја) во саботата повторно ги изнесе своите обвинувања до македонските членови на заедничката комисија (искажани првпат во декември) дека не ја паузирале, туку ја прекинале работата на...

Димитров во Берлин ќе се сретне со претставници на МНР и кабинетот на Меркел

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска ќе учествува на конференцијата „Балкански дијалози“, организирана од страна на Минхенската безбедносна конференција, „EAST WEST“ Институтот и Белградскиот фонд за политичка извонредност (BFPE). Димитров ќе настапи на пленарната сесија посветена на „Зајакнување на европската перспектива на Западниот Балкан“. „За време на посетата во Берлин, покрај учеството на настанот, предвидено е Димитров да се сретне...

Првата посета на претседателот на ЕП, Давид Сасоли, надвор од ЕУ ќе биде на Македонија

На неговата прва официјална посета надвор од Европската унија, претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли ќе го посети Скопје во понеделник и вторник, 4 и 5 ноември 2019. „Сасоли ќе се сретне со премиерот Заев и претседателот Пендаровски, ќе одржи средби и со лидерите на парламентарните политички партии, претседателот Џафери и ќе се обрати во Парламентот. На почетокот на посетата,...

Гувернерката и министерката за финансии на Годишните средби на ММФ и Светската банка во Вашингтон

Делегација предводена од гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска и министерката за финансии, Нина Ангеловска, учествува на Годишните средби на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и групацијата на Светскатa банка (СБ) во Вашингтон, САД. Предвидено е делегацијата да се сретне со високи претставници на ММФ, СБ, Европската инвестициска банка (EИБ) и Меѓународната финансиска корпорација (ИФЦ), како и со претставници на...

Заев во работна посета на европските институции во Брисел на 4 и 5 јуни

Премиерот Зоран Заев на 4 и 5 јуни ќе оствари работна посета на европските институции во Брисел, информираат од Владата. „На 4 јуни, вторник, премиерот Заев ќе се сретне со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер со кого ќе разговараат за Извештајот на ЕК и за резултатите од изборите за Европскиот парламент, во пресрет на средбите на Советот на...

Тевдовски на годишните средби на ЕБОР во Сараево

Министерот за финансии Драган Тевдовски, во рамки на делегацијата предводена од претседателот на Владата Зоран Заев, ќе учествува на годишните средби на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), кои ќе се одржат од 7 до 9 мај во Сараево, Босна и Херцеговина. „Годишните средби на Европската банка за обнова и развој се одлична можност да се сврти вниманието кон...

Анѓушев до компаниите од Гевгелија: Поврзувањето на гасоводот ќе овозможи нови проекти

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев на средбата со стопанствениците од Гевгелија рече дека поврзувањето на гасоводот ќе даде простор за нови проекти и ќе го намали трошокот на компаниите и граѓаните. „Гасоводната цевка, која што ќе биде интерконектор со Грција, е следниот приоритетен проект во делот на енергетиката. Од Неготино до Грција ќе се поврземе гасоводно и дел од таа...

Папата Франциск на 7 мај во Скопје, на средби со Заев, Иванов и верски лидери

Папата Франциск на 7 мај наутро ќе пристигне во Скопје каде ќе се сретне со политички и верски лидери, објави канцеларијата за печат при Светиот Престол во Ватикан. После официјалниот пречек, Папата Франциск ќе се сретне со претседателот Ѓорге Иванов, со премиерот Зоран Заев, како и со претставници на граѓанското општество и дипломатскиот кор. За време на својот престој во...

Галовеј во посета на Штип, на средби со Бочварски, студентите и граѓанскиот сектор

Британската амбасадорка во Македонија, Рејчел Галовеј денеска дојде во Штип, со цел да се запознаe со локалната заедница, Општината, како и работата на Универзитетот „Гоце Делчев“, каде за попладне е планирано и предавање пред студентите на тема дипломатија. Како дел од посетата на Општината и градоначалникот Благој Бочварски, беше и престојот во мултимедијалниот центар „Киро Глигоров“, посветен на како што...

Покрај Мичел, неделава доаѓа и американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис

Американскиот секретар за одбрана, Џејмс Матис викендов ќе ја посети Македонија за да изрази јасна поддршка за претстојниот референдум за прашањето за името, но и загриженост поради можното мешање на Москва во процесот. - Ќе одам да ги посетам нашите македонски пријатели и јасно ќе ставам до знаење дека САД го поддржуваат македонскиот народ - рече Матис во изјава за новинарите...

Столтенберг ја започна серијата средби со Иванов, Џафери, Мицкоски и Заев

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг утринава во вилата Водно имаше средба со претседателот Ѓорге Иванов, по што следува средбата со претседателот на Собранието, Талат Џафери во Собранието. Потоа, во 10.15 часот е предвидена и средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Со премиерот Зоран Заев Столтенберг ќе разговара во Клубот на пратениците во 13.15 часот. По средбите во Скопје, тој вечерва...

Независно судство – лесно се ветува, тешко се спроведува

Во Извештајот на „Метаморфозис“ за реформите во правосудството насловен:„На правосудството му е потребна финансиска „бустер“ доза“, меѓу другото се забележува дека независноста и кај судството и кај обвинителството, иако законски загарантирано,...