fbpx
Tag: средби

tag: средби

Çavkov: Deputetët nesër do të kenë qasje të papenguar në Kuvend

Deputetët nesër do të kenë qasje të papenguar në Kuvend, deklaroi për “Dojçe Vele”, drejtori i Byrosë së sigurisë publike (BSP), Mitko Çavkov. Nesër më ora 12 në Kuvend pritet të mbahet koordinimi i partive parlamentare politike për formimin e Komisionit për zgjedhje dhe emërim, si bazë për vazhdimin e seancës konstituive për emërimin e kryetarit të Kuvendit. Nesër në mesditë...

Bejli: Me BE-në punojmë për t’u siguruar se marrëveshja do të zbatohet para zgjedhjeve

Bashkë me BE-në punojmë në plotësimin e asaj që partitë politike e arritën në qershor ndërsa e plotësuan në gusht. Punojmë në këtë, të sigurojmë se marrëveshja do të zbatohet para zgjedhjeve. Këtë mbrëmë e deklaroi ambasadori amerikan Xhes Bejli në Shtip në suazat e ardhjes së grupit prej 50 vullnetarëve nga korpusi paqësor. "Por, në fund të ditës, bëhet fjalë...

Ngec trupi ad-hok për mediat, takimet vazhdojnë të hënën

Anëtarët e trupit të përkohshëm ad- hok për ndjekjen e punës së mediave, nuk arritën marrëveshjen për emërimin e anëtarit të pestë ndërsa takimet do të vazhdojnë nga dita e hënë. Katërt anëtarët nuk arritën të merren vesh për anëtarin e pestë, që pritet të jetë shqiptar, edhe pse afati final ka skaduar mërkurën. Slagjana Dimishkova dhe Cvetin Çilimanov, të propozuar...

Kryetari i Këshillit të Evropës, Tusk të dielën në Shkup

Kryetari i Këshillit të Bashkimit Evropian, Donald Tusk, fundjavën që vjen do të vizitojë Shkupin, Shqipërinë dhe Maqedoninë dhe do të takohet me  liderët e tre vendeve, informuan sot pasdite nga Këshilli i BE-së. Në  faqen e internetit të Këshillit të BE-së është publikuar agjenda e takimeve të Tuskut me liderët e vendeve, por nuk janë përmendur arsyet dhe temat...

Grupet e punës nesër do t’i “rregullojnë” mediumet

Grupet e punës të partive politike nënshkrues të Marrëveshjes së Przhinos nesër duhet të fillojnë bisedime për mediumet dhe për mënyrën e funksionimit të tyre. Sipas kryetarit të grupit të punës së LSDM-së, Robert Poposki, në takim duhet të marrin pjesë edhe organizatat që punojnë në sferën e mediumeve. “Kemi propozime që nesër do t’i shpalosim në takimin me përfaqësuesit e...

Houit nuk përjashton idenë për qeverinë kalimtare

Riçard Houit, njëri prej tre euro- deputetëve që e lehtësojnë procesion negociues mes VMRO DPMNE dhe LSDM, para takimeve të djeshme në Strasburg, deklaroi se idenë për qeveri kalimtare e sheh me mendje të hapur dhe se nuk e përjashton si opsion, njofton Alsat –M. “Kam mendje të hapur dhe nuk e përjashtoj edhe këtë variant. Ky është propozim i...

Ofensivë diplomatike në Shkup

Pas ngjarjeve në Kumanovë, sot ofensivë diplomatike në Shkup Presidenti Gjorgje Ivanov sot është takuar me ambasadorin Xhes Bejli, euro- ambasadorin Aivo Orav, Marian Berec, shefin e misioni të OSBE-së, Rumen Radev, përfaqësues për lidhje i NATO-s dhe Omur Sholendil, kontakt ambasadorin e NATO-s. Në vijim e sipër është takimi i kryeministrit Nikolla Gruevski me përfaqësues diplomatik të SHBA-ve, BE-së, Gjermanisë,...

Përfaqësuesit e LSDM-së takuan banorët e rajonit jugperëndimor

Komisioni për vetëqeverisje lokale i LSDM-së, në kuadër të aktiviteteve të rregullta, këtë fundjavë ishte në takime të punës në Manastir, Kërçovë dhe vendet e banuara të rajonit jugperëndimor dhe të rajoni të Pelagonisë, njoftuan nga partia. Qëllimi i vizitave, siç thuhet në kumtesë, është që të shihet gjendja momentale, si dhe të bëhet mobilizim më i madh i kuadrove...