fbpx
Таг: спор за името

таг: спор за името

Димитров: Ќе нѐ биде и покрај Иванов

По скандалозниот состанок кај претседателот Ѓорге Иванов, шефот на дипломатијата, Никола Димитров, во изјава за „Дојче веле“, вели дека никој нема право да го спречува изборот на граѓаните. Одлуката на претседателот Иванов да ја прекине денешната средба со премиерот Заев и шефот на дипломатијата Димитров на која требаше да биде информиран за содржината на договорот со Грција, според министерот Димитров...

Договорот помеѓу Македонија и Грција топ тема во грчките и светските медиуми

Светските медиуми на своите веб-страници известуваат за постигнатиот договор на премиерите на Грција и Македонија, Алексис Ципрас и Зоран Заев, притоа пласирајќи ја веста најчесто меѓу првите три главни вести. „Си-ен-ен“ во статија под наслов „Македонија постигна договор за промена на името со Грција“ пласирана во рубриката „Патувања“ пишува дека луѓето што сакаат да ја посетат Македонија ќе треба пред...

Гутереш ги повика граѓаните на двете земји заедно да го придвижат процесот напред

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш во писмена изјава го поздрави договорот кој што го постигнаа Македонија и Грција за решение на спорот за името. Тој ги поздрави сите засегнати страни за нивната решеност да му стават крај на долготрајниот спор и за покажаното лидерство. Гутереш им честиташе на сите кои што конструктивно учествуваа во напорите што доведоа до...

Нимиц: Чест ми е што бев медијатор, Димитров и Коѕиас покажаа лидерство и визија

Медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц го поздрави заедничко прифатено решение што го постигнаа премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас за повеќедеценискиот спор за името. Нимиц изрази чест што посредувал меѓу двете земји и им благодари на двајцата министри за надворешни работи кои демонстрирале лидерство, визија и решеност во преговарачкиот процес и не се откажале од...

Могерини, Хан и Туск им честитаа на Заев и Ципрас за покажаното лидерство и одлучност

Високата претставничка на Европската Унија за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседателката на Европската комисија, Федерика Могерини и еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан, во заедничка изјава им честитаа на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас за нивната одлучност и лидерство во постигнувањето договор за спорот за името и порачаа дека...

Столтенберг: Историското решение за името го отвора патот на Македонија кон НАТО

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го поздрави договорот за спорот со името постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас и повика тој да се финализира. -Топло го поздравувам договорот помеѓу премиерот Ципрас и премиерот Заев за решение за спорот за името. Овој историски договор сведочи за многугодишна трпелива дипломатија и волја на двајцата лидери да решат спор кој...

Заев: Се надевам на договор, денеска ќе имаме уште еден суштествен разговор

Премиерот Зоран Заев изјави дека очекува со денешниот телефонски разговор со неговиот грчки колега, Алексис Ципрас да бидат заокружени сите аспекти и да биде постигнат договор за долгогодишниот спор за името. – Вчера имавме навистина квалитетно унапредување на разговорите. Се надевам дека денеска ќе можеме нешто убаво да и соопштиме на јавноста. Реков дека сум оптимист и оти е возможно...

Коѕиас: Заев одбра име, Грција ќе даде зелено светло за ЕУ и НАТО

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас вчера во интервју за телевизијата „Контра“ кажа дека македонскиот премиер Зоран Заев избрал кое име го сака од трите предлози на посредникот Метју Нимиц – Северна, Горна и Нова Македонија, но не прецизираше за кој предлог конкретно станува збор. Коѕиас очекува со денешниот телефонски разговор меѓу премиерите, преговорите да бидат финиширани и...

Заев и Ципрас телефонски разговарале еден час, утре повторно ќе се слушнат

Премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас денеска го имале телефонскиот разговор што го најавија пред 10 дена како своевидна завршница на договорот за името. Како што информираат од Владата, Заев и Ципрас се слушнале во 14 и 15 минути по македонско време и разговарале околу еден час. „За време на разговорот се дискутираше за преостанатите прашања и...

Заев се надева на решение на спорот со името пред Самитот на ЕУ

Премиерот Зоран Заев изрази надеж дека многу брзо ќе биде постигнато решение за спорот за името меѓу Македонија и Грција и оти тоа би можело да се случи пред Самитот на ЕУ закажан за 28 и 29 јуни. Тој денеска во Арачиново, каде што беше означен почетокот на проектот за изградба на нова општинска зграда, истакна дека брзото решавање на...

Жбогар: Решението освен за Македонија и Грција ќе биде добро за регионот и за Европа

Решението на долгогодишниот спор помеѓу Македонија и Грција ќе биде добро за двете држави, но и за регионот и за цела Европа, изјави денеска амбасадорот на Делегацијата на ЕУ, Самуел Жбогар за време на посетата на Националниот парк „Пелистер" во Битола. Според амбасадорот Жбогар, потребни се трпение и доверба за да тоа се случи. -Сите тука со нетрпение ги очекуваме резултатите...

Кукан: Пред да се објави договорот, политичарите да ја подготват јавноста

Европратеникот Едвард Кукан смета дека политичарите треба прво да ја подготват јавноста пред да го објават договорот за името во кој најтешкиот дел не е името само по себе. -Мислам дека ја научија лекцијата последниот пат со предлогот Илинденска Македонија - смета Кукан и додава дека според него не е најважно името туку Уставот, јазикот, културата. Кукан вели дека од лидерот...

Османи: Ова се последните клучни и најкритични метри на 25-годишниот маратон

Наредните часови ќе бидат клучни за одлучување за исходот од преговорите помеѓу Македонија и Грција. Сметам дека е прерано да се каже кој ќе биде исходот, но сметам дека ова се последните метри на еден 25-годишен маратон, а обично последните метри се најкритични, изјави вицепремиерот задолжен за економски прашања, Бујар Османи на денешната прес-конференција. Тој вели дека и од двете...

САД ги охрабруваат Македонија и Грција да најдат заемно прифатливо решение

Стејт департментот ја потврдува својата континуирана поддршка за разговорите меѓу Македонија и Грција, истовремено охрабрувајќи ги лидерите на двете земји да постигнат заемно прифатливо решение, изјавија од Стејт департментот за грчката новинска агенција АНА-МПА. „САД продолжуваат да ги поддржуваат тековните разговори под покровителство на Обединетите нации за решавање на прашањето за ПЈРМ. Ги охрабруваме лидерите на Македонија и Грција да...

Имаме добар договор на масата, но некои играат игри, велат од грчка влада

Грчката Влада реагираше на соопштението на македонското МНР дека не треба да се брза со договорот за името, бидејќи квалитетот на решението е поважен од тоа во кој рок ќе се финализира процесот. Според нив, постои добар договор, но велат дека „некои играат игри“. - Имаме добар договор на масата, за кој, како што рече премиерот на ПЈРМ, мора да се...

Бејли: Решавањето на спорот за името ќе придонесе за стабилноста на целиот регион

САД веќе долго време им даваат поддршка на Република Грција и Република Македонија во однос на решавање на спорот со името, истакна амбасадорот Џејс Бејли. Одговарајќи на новинарско прашање на пауза од првиот Македонски енергетски форум 2018 што денеска и утре се одржува во Струга во организација на АД ЕЛЕМ, американскиот амбасадор рече дека решавањето на овој долгорочен проблем ќе...

Мичел: САД води тивка дипломатија за спорот за името

Помошникот државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, изјави дека САД продолжуваат да играат тивка улога во процесот на решавање на спорот за името меѓу Македонија и Грција. – Неодамна зазедовме заеднички став не само за Србија и Косово, туку работиме и на БиХ, на прашањето за името помеѓу Македонија и Грција. Како што напоменав, дел од нашиот тим...

Кеј Хачинсон: НАТО ќе ја брани Македонија од руската агресија

Исходот од разговорите за името се чека и во седиштето на НАТО во Брисел. Македонија ги исполнува сите услови, потребен е финалниот чекор со заокружување на преговорите за името за Македонија да влезе во НАТО уште на претстојниот самит во јули, порача амбасадорката на САД во НАТО, Кеј Бејли Хатчисон. - Од претходните самити е јасно дека НАТО е подготвен...

На 8 јули и во Атина протест за одбрана на „Македонија“

По денешните протести низ северна Грција, протест за одбрана на името „Македонија“ ќе има и во Атина, на централниот плоштад Синтагма, на 8 јули, само неколку дена пред Самитот на НАТО. Протестот во Атина, како што пишува весникот „Прото тема“ го организира Здружението за заштита на правата на Власите кои зборуваат грчки (Влахофоните) во Македонија и Здружението за заштита на...

Владата без прецизен одговор за најавениот разговор помеѓу Заев и Ципрас

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски денеска на прес-конференција во Владата не прецизираше до каде се преговорите и дали е можна средба или телефонски разговор на премиерите на Грција и Македонија до крајот на неделава. Бошњаковски не сакаше да даде ниту коментар на „Фејсбук“ статусот на Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ кој напиша дека во четврток или петок ќе се случи средбата...

Студентите на УКИМ организираат журка за реновирање на студентските домови

Универзитетското студентско собрание на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УСС УКИМ) утре организира хуманитарна забава на која собраните средства ќе бидат наменети за реновирање на дел од објектите во...