Грчката Влада реагираше на соопштението на македонското МНР дека не треба да се брза со договорот за името, бидејќи квалитетот на решението е поважен од тоа во кој рок ќе се финализира процесот.

Според нив, постои добар договор, но велат дека „некои играат игри“.

– Имаме добар договор на масата, за кој, како што рече премиерот на ПЈРМ, мора да се затвори многу наскоро. За жал, некои инсистираат на играње игри- соопштил синоќа грчки владин функционер, пренесе „Независен“.