fbpx
Таг: спор за името

таг: спор за името

Нимиц: За конструктивни преговори, неопходно е да има стабилни влади во двете држави

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, за спорот за името во Њујорк разговарал со посредникот Метју Нимиц, но и со новиот генерален секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, пренесува грчко-американскиот неделник „Грик њус“. Главните разговори за македонско-грчките односи и преговорите за името, сепак биле со посредникот Нимиц. Според Нимиц, најважно во моментов е да има нова стабилна и функционална влада во...

Средба Вељаноски – Вуцис во Стразбур

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, денеска во рамките на Европската конференција на претседатели на парламенти, која се одржува во Стразбур, имал билатерална средба со Николаос Вуцис, претседател на парламентот на Република Грција, информираат од кабинетот на Вељаноски. Вељаноски истакнал дека Македонија посветено продолжува да ги негува односите со Грција и дека двете земји негуваат исти вредности, имаат иста традиција, иста култура и иста...

Заев: Спорот за името треба да го решава кредибилна политичка влада

Прашањето за решавање на спорот за името со Грција досега не бил ставен на маса на преговорите за излез од политичката криза, тврди лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервјуто за „Радио Слободна Европа“. Тој смета дека ова прашање треба да го решава стабилна и „целосно кредибилна политичка влада“. „Никој не го отворил тоа на маса, а преговорите траат повеќе од...

Анкета на ИПИС: Најмногу ги сакаме Турција и Германија, најмалку Грција и Косово

Граѓаните на Македонија најпозитивно мислење имаат за Турција и за Германија, а најнегативно за Грција и за Косово, покажува најновата анкета на Институтот за политички истражувања (ИПИС) спроведена телефонски во првата недела од март годинава, на 1.101 полнолетен испитаник. Најпозитивно мислење Македонците имаат за Германија, за која се одлучиле 85 отсто од анкетираните, потоа за Турција - 76,4 отсто, Србија...

Коѕиас во Луксембург: Прво името, па потоа преговори

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕиас, на денешниот Совет на министри за надворешни работи на Европската Унија во Луксембург истакнал дека треба да ѝ се понуди поголема помош на Македонија, но останал на ставот дека прво треба да се реши спорот за името, па потоа да ѝ се понудат пристапни преговори на Македонија. Според Коѕиас, главниот проблем на македонскиот...

Коѕиас: Грција чека Македонија да покаже волја за компромис околу спорот за името

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, смета дека во Македонија сè уште не се созреани условите за да може да се прифати компромисно решение за името. Во интервју за весникот „Катимерини“, Коѕиас накратко се задржува на спорот за името, индиректно пренесувајќи порака дека сè уште не се гледа крај на решавањето на дводеценискиот спор, како и дека Грција и понатаму чека...

Иванов за „То Вима“: Бегалската криза е можност да ги надминеме недоразбирањата

Затворањето на Балканската рута и е од корист на Грција, тврди македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов во интервју за грчкиот весник „То Вима“. Во интервјуто Иванов упатува остри критики до Грција дека слабо одговара на македонските предлози за подобрување на соработката и комуникацијата меѓу двете страни, а ја обвинува и за проблематично справување со бегалската криза и заштита на границите,...

Жестока контра Мицотакис – Каменос околу спорот за името

Спорот за името се најде како една од главните теми во препукувањата меѓу грчката влада и опозицијата во вчерашната жестока парламентарна расправија во грчкото Собрание. Опозициските Нова Демократија и ПАСОК отворено побараа од Ципрас да си даде оставка и да распише избори. Одговорот на грчкиот премиер беше дека избори ќе има регуларно, откако ќе помине четиригодишниот мандат. - Да си одите,...

Бајден и Ципрас разговараа за спорот за името

Грчкиот премиер Алексис Ципрас и потпретседателот на Соединетите Американски Држави (САД), Џо Бајден, во Давос разговараа за спорот за името. На денешната средба на двајцата политичари кои присуствуваат на Светскиот економски форум, било истакнато дека и Грција и САД им даваат голема важност на преговорите за името во рамки на Обединетите нации (ОН), под палката на посредникот Метју Нимиц. Во разговорите за...

Германија се интересира за напредокот во преговорите за името

Грчко-македонските односи и преговорите за решавање на спорот за името беа една од клучните теми на разговор во Берлин меѓу грчкиот заменик-министер за надворешни работи задолжен за европски прашања, Никос Ксидакис, и неговиот германски колега, заменик-министер за европски прашања Мајкл Рот. Рот се интересирал за грчката политика околу големите национални прашања, како кипарското и спорот за името со нашата земја....

Форум на слободоумни патриоти: ВМРО-ДПМНЕ јавно да се огради од посетата на Ахмети на Атина

Форумот на слободоумни патриоти го повикува раководството на владејачката ВМРО-ДПМНЕ јавно да се дистанцира и да се огради од вчерашните активности во Атина на својот коалициски партнер ДУИ. Оттаму, како што пренесува „Нова ТВ“, сметаат дека ВМРО-ДПМНЕ треба да му укаже на својот коалициски партнер дека нема мандат да преговара за името на државата со Грција. Според Форумот на слободоумни патриоти,...

„Катимерини“: Привремената влада во Македонија нова можност за спорот за името

Привремената македонска влада, која треба да биде избрана на 15 јануари следната година, во Грција и понатаму се истакнува како можност за придвижување на работите во спорот за името. Весникот „Катимерини“ во анализа на состојбата во која се наоѓа отворениот спор забележува дека периодов се отвора прозорец на можности за решавање на прашањето. Според весникот, иако прашањето не е на врвот...

Коѕиас ја критикуваше Македонија во Техеран

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, говореше за македонско-грчкиот спор и упати критика на сметка на македонската влада во Иран. Грчкиот министер за надворешни работи, на говорот на Универзитетот во Техеран викендов, за грчката надворешна политика издвои подолго време за да го претстави спорот за името како посебен проблем за Грција, посочувајќи дека една од причините поради која не...

За една година изградени се 80 мегавати фотонапонски електрани

Целиот регионот треба да се стреми кон што побрза енергетската транзиција. Ова го истакна Виктор Андонов, соработникот за енергетика во Владата на Република Северна Македонија, на регионалната експертска Конференција...