fbpx
Таг: Синедејс

таг: Синедејс

Македонската премиера на „Мими“ ќе го отвори годинешниот „Синедејс“

Македонската премиера на долгометражниот филм „Мими“ ќе го отвори овогодинешното издание на Фестивалот на Европски Филм „Синедејс“, на 7 јули (четврток) што ќе се одржи на покривот на ГТЦ. Филмот е во сценарио и режија на Даријан Пејовски, а во продукција на Томи Салковски, односно копродукција на Скопје Филм Студио со Maxima film од Хрватска и Giggling goat production од...

Косовскиот филм „Улиште“ на Блерта Башоли победник на годинешниов „Синедејс“

Филмот „Улиште“ на косовската режисерка Блерта Башоли е победник на 20-тото издание на Фестивалот на европски филм „Синедејс“. Тој ја освои наградата - победник во Официјалната селекција. Овој филм ја раскажува приказната на жена чиј маж исчезнал во косовската војна, додека таа се обидува да основа мал бизнис за да обезбеди егзистенција на своите деца, борејќи се истовремено со патријархалното...

Утре почнува 20-то издание на Синедејс, ќе се гледаат филмови на повеќе локации низ Скопје

Со проекција на филмот „Анет“ во 21 часот во Градскиот парк, утре вечер ќе биде отворено јубилејното 20-то издание на Синедејс кое ќе се одржи на повеќе локации во Скопје. Покрај во киното во Градскиот парк, филмските проекции, работилниците, концертите и другите предвидени настани ќе се одржат во паркот на Младинскиот културен центар, паркот Ибни Пајко и кината Фросина...

Хрватскиот бенд Свемирко и Дина Јашари со концерти во рамки на јубилејниот Синедејс

Хрватскиот поп-бенд Свемирко и нашата Дина Јашари со бендот ќе настапат на јубилејното 20-то издание на филмскиот фестивал Синедејс. На Синемјузик, на 16 јули, со почеток од 23 часот, во Младинскиот културен центар (МКЦ) свој концерт ќе  одржи Дина Јашари со бендот. „Дина Јашари е дефинитивно најголемото освежување на новата македонска музичка сцена. Со извонреден пристап кон пишувањето песни, прекрасните...

Шилегов го повика Пендаровски заедно да го уредат целиот покрив на ГТЦ во културен простор

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов на вчерашното затворање на фестивалот „Синедејс“, што се одржа на зелениот покрив на Градскиот трговски центар-ГТЦ, го повика претседателот Стево Пендаровски заедно да го уредат покривот на овој култен објект во Скопје. - Фестивалот CINEDAYS не само што успешно ја пребродува короната, туку тоа го прави и на најдобриот можен начин, реоткривајќи ги културните простори во...

„Темната страна на дигиталната технологија“ не е толку мрачна, велат професионалците

На 09.11.2019 г. во Скопје претставникот на Македонската асоцијација за развивање игри – МАГДА Петар Котевски одржа работилница насловена како „Темната страна на дигиталната технологија“. Пред публика составена и од млади и од повозрасни луѓе собрана во Младинскиот културен центар - МКЦ, тој се осврна на дел од предрасудите поврзани со ризиците поврзани со користењето на интернет и компјутерските...

Фестивалот „Синедејс“ преку meme кампања им се приближува на младите

Фестивалот на европски филм „Синедејс“ кој се одржува во Скопје од 7 до 15 ноември ја заснова својата промотивната кампања на користење на мемиња од интернет кои се блиски до младата публика. Како дел од кампањата се направени постери и билборди кои ги користат широко познатите шаблони за „мимови“ или „мемиња“. (Не постои официјално усвоен македонски термин за англискиот збор...

Македонски филм освои прва награда на меѓународен фестивал во Флорида

Македонскиот краткометражен филм „Мрачни часови“ освои прва награда на меѓународниот натпревар „Хeмфри Богарт филм фестивал“, за студентски ноар-филмови, во категоријата филмови од странско говорно подрачје. Сценариото и режијата се на Трифун Ситниковски, а главните улоги ги толкуваат Александар Микиќ и Александра Стојкова. Во филмот се појавуваат и Гоце Цветановски, Марија Димитрова и Александар Трајковски. „Мрачни часови“ ќе се прикажува вечерва во...

„Синедејс“: „Тир“ најдобар филм во официјалната, „Исцелување“ во селекцијата „Синебалкан“

Италијанско-хрватскиот копродукциски филм „Тир“, на режисерот Алберто Фасуло, е прогласен за најдобар во официјалната селекција на 13. „Синедејс“. Одлуката ја донесоа тројцата членови на жирито, Кристин Долхофер, Едоардо Винспеаре и Лидија Мело, кои вчеравечер во киното „Милениум“ ги соопштија наградените на годинешното издание на фестивалот за европски филм. За најдобар режисер во официјалната селекција е награден Шавкат Амин Корки за ирачко-германската...

Вечерна програма на „Синедејс“

На репертоарот од програмата на „Синедејс“, денеска во кино „Милениум“, од 17:30 часот, ќе се прикажува филмот на Мишел Гондри „Дали е среќен човекот што е висок“, во кој играат Мишел Гондри и Ноам Чомски. Во кино „Фросина“, во МКЦ,  во 19 часот ќе се прикажува „Спомени во камен“ на Шавкат Амин Корки. „Кажи како се викам“ на Нигина Сејфулаева, филм кој...

Вечерва почнува „Синедејс“

На 13. Фестивал на европски филм „Синедејс“, кој ќе се одржува од денеска до 22 ноември, ќе бидат прикажани повеќе од 100 филмови, со 200 гости, а ќе се одржат и десет концерти и пет филмски работилници. Фестивалот ќе се одржи во кината „Милениум“, „Фросина“, Кинотека на Македонија и „Џебно кино“ во Младински културен центар. Во двете натпреварувачки програми, официјалната и...

Конкурс за најдобра филмска критика на „Синедејс“

Конкурс за најдобра филмска критика распиша Фестивалот на европски филм „Синедејс“, а рокот за пријавување е до 12 ноември 2014 година. Конкурсот е од отворен карактер, а добредојдени се сите млади  на возраст до 35 години, кои би сакале да го прикажат својот потенцијал и талент за пишување во овој специфичен новинарски израз. Текстовите не би требало да се подолги од...

На „Синедејс“ ќе има повеќе од 100 филмски проекции

„Пази се! Доаѓа Синедејс“ е мотото на годинешниот фестивал на европски филм „Синедејс“, кој ќе се одржува од 13 до 22 ноември. Организатор на фестивалот е Младинскиот културен центар - Скопје, а публиката ќе може да гледа повеќе од 100 филмови, да се дружи со 200 гости, да присуствува на десет концерти и на пет филмиски работилници. На располагање за...

Прес-конференција за „Синедејс“

Утре, во 11 часот, во просториите на Младинскиот културен центар, ќе се одржи конференција за печат по повод 13. издание на Фестиваллот на европски филм „Синедејс“. На прес-конференцијата ќе присуствува и градоначалникот Коце Трајановски.

НАТО: Инцидентите на „Северен тек“ се намерна непромислена саботажа и ризик за еколошка штета

НАТО Алијансата изрази длабока загриженост за штетата од гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море. Во соопштението објавено на официјалната веб-страница инцидентите се наречени „намерни, непромислени и...