fbpx

Вечерва почнува „Синедејс“

-

На 13. Фестивал на европски филм „Синедејс“, кој ќе се одржува од денеска до 22 ноември, ќе бидат прикажани повеќе од 100 филмови, со 200 гости, а ќе се одржат и десет концерти и пет филмски работилници. Фестивалот ќе се одржи во кината „Милениум“, „Фросина“, Кинотека на Македонија и „Џебно кино“ во Младински културен центар.

Во двете натпреварувачки програми, официјалната и „Синебалкан“, ќе има 15 филмови избрани од селекторот Бернд Будер, а за наградите ќе одлучуваат две меѓународни жири-комисии.

Фестивалот вечерва ќе биде отворен со филмот „Споменик на Мајкл Џексон“ (копродукција на Србија, Македонија, Германија и на Хрватска) по сценарио и режија на Дарко Лунгулов. На 22 ноември „Синедејс“ ќе биде затворен со целовечерен концерт на филмска музика во изведба на оркестарот на Македонска филхармонија.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...