fbpx
Таг: Шуто Оризари

таг: Шуто Оризари

Вистиномер: Ромите сè уште се дискриминирани, ЕК бара поголема инклузија

Ромската популација во Република Северна Македонија сè уште е најранливото малцинство во земјата и продолжува да биде заедница што се соочува со институционална дискриминација, сегрегација и социјални предрасуди. Ромите официјално се признаени како етничка заедница која се спомнува во Преамбулата на Уставот, изменета со Охридскиот рамковен договор во 2001 година, но се заедница која останува исклучена од многу сегменти...

Промовиран Мечинг фонд вреден 2,5 милиони евра за поттикнување на претприемништвото кај Ромите

Премиерот Зоран Заев денеска го промовираше Мечинг фонд (ко-финансирачки фонд) на Владата, на Министерството за труд и социјална политика, на Агенцијата за вработување и на Иницијативата за економски развој на Ромите – РЕДИ, вреден 2,5 милиони евра, во вид на исклучително поволни кредитни линии за невработени лица и регистрирани субјекти заради создавање на услови за нови вработувања, за поддршка...

Филипче: Жените во општина Шуто Оризари од денеска имаат матичен гинеколог

После многу години, 20.000 жени од општина Шуто Оризари добиваат матичен гинеколог. Министерството за здравство набави и опреми специјалистичка ординација со што се решава овој голем проблем со кој се соочуваа жените од оваа општина, посочи министерот Венко Филипче, кој присуствуваше на отворањето на гинеколошката ординација. „Навистина ми е мило што еве денеска можеме да одбележиме еден навистина значаен настан,...

Граѓаните на Шуто Оризари без здравствена заштита, матични лекари не се јавуваат на распишаните огласи за концесија

Граѓаните на Шуто Оризари се жалат дека се без здравствена заштита, бидејќи двајца од матичните лекари кои работеле во поликлиниката си заминале, а една се пензионирала. Фадиљ Џемаил, координатор во Здружението на граѓани „Иницијатива за развој и инклузија на зеадниците од Скопје“ рече дека 4.000 возрасни и 1.200 деца се без здравствена заштита. Тој апелираше до здравствените власти што побрзо да...

Депонијата во Визбегово и понатаму се полни и гори, инспекторите откриле камион со отпад од Шуто Оризари

Камиони од Шуто Оризари кои фрлале отпад во дивата депонија во Визбегово биле откриени од инспекторите на Државниот инспектопрат за животна средина кои вчера извршиле вонреден надзор. Депонијата во Визбегово е еден од најголемите еколошки проблеми на градот и голем загадувач на воздухот, со оглед на тоа што постојано гори. Инспекторите на лице место констатирале дека капијата, која мора...

Протест поради нефункционалноста на Центарот за социјални работи во Шуто Оризари [галерија]

Кај Спомен-куќата на Мајка Тереза во Скопје денеска се одржа протестна акција со наслов „Лавиринтот во Центарот за социјална работа во Шуто Оризари“, како израз на незадоволството од страна на ромската заедница поради нефункционалноста на Центарот за социјални работи во Шуто Оризари. „Детектирани се низа неправилности и несоодветен однос од страна на вработените кон социјално загрозените семејства и лица, поради...

МЗ: Д-р Божидар Бошковски ќе биде новиот гинеколог во Шуто Оризари

Докторот Божидар Бошковски ќе биде новиот гинеколог во Општина Шуто Оризари, информираат од Министерството за здравство. Оттаму додаваат дека на вчерашната средба, министерот за здравство, Венко Филипче и гинекологот д-р Божидар Бошковски дискутирале околу отворањето на ординацијата, со цел жените од оваа општина да ја имаат потребната и неопходна здравствена услуга. „Локацијата за ординацијата е најдена, а на средбата беше...

Општината Шуто Оризари бара граѓанските организации да не спомнуваат улици со заболени

Во Општината Шуто Оризари има околу 2.000 семејства што се под зголемен социјален ризик поради неможноста да ги извршуваат своите работни дејности, а на дел од нив, локалната самоуправа им дистрибуира пакети со хигиенски средства и храна. Како што соопштија од Кризниот штаб на општината, треба да се разгледаат и донесат посебни мерки, ако има појава на позитивни лица...

За целосно да се исчисти депонијата во Шутка потребни се многу пари, вели Заев

Иако дивата депонија во Шуто Оризари почна да се чисти, работата заостанува, бидејќи паралелно со чистењето, се врши повторно полнење на депонијата. Продолжува и палењето на ѓубрето. Премиерот Зоран Заев вели дека за целосно чистење потребни се повеќе средства од тие што биле предвидени, пишува „Порталб.мк“. Постапките за чистење на дивите депонии треба да се предводат од општините на чии...

Инспекторка вели дека на дивата депонија кај Шутка не треба да се фрла ниту шут

На депонијата во Шуто Оризари не смее да се одлага ниту ѓубре ниту шут, категорично вели општинската инспекторка Анета Манчевска, отфрлајќи ги тврдењата на градоначалникот на општина Бутел, Велимир Смилевски, пишува „Порталб“. -Не, не е вистина дека смее да се остава таму. Донесовме заклучок да не се фрла ѓубре ниту шут. Местото треба целосно да се исчисти - вели Манчевска. Нејзината...

Дивата депонија кај Шутка: Едни ја чистат, други ја полнат, трети ја палат – а сите се гушат

На просторот од 170.000 квадратни метри, кој се наоѓа на 5 километри од Скопје започна чистењето на досега исфрленото ѓубре, но за жал, паралелно продолжува и фрлањето отпад. Просторот за кој зборуваме е дивата депонија над населбата Шуто Оризари и селото Визбегово, која постојанo или самата се запалува или некој ја пали, а е опкружена со ниви засадени со...

За дивата депонија во Шуто Оризари се чека голема акција за чистење

Додека од надлежните стасуваат првите најави за чекори за решавање на проблемот со дивата депонија меѓу населбите Шуто Оризари и Визбегово, таа и понатаму се полни, а жителите голтаат чад, бидејќи постојано непознати сторители ја палат депонијата. Според она што го кажува градоначалникот на општината Шуто Оризари, Курто Дудуш, Град Скопје и јавното претпријатие „Комунална хигиена“ наскоро ќе извршат...

Жителите на Визбегово бараат помош од Заев за чадот од дивата депонија

Дивата депонија меѓу населбите Шуто Оризари и Визбегово и понатаму гори, испуштајќи опасен чад кој сериозно го загрозува здравјето на граѓаните, поради што жители на Визбегово му пишаа и на премиерот Зоран Заев барајќи спас од ситуацијата на која што се изложени повеќе од четири месеци не само тие, туку и жителите на Чаир и Карпош, пишува „Порталб“. Граѓаните информираат...

Депонијата кај Шутка и понатаму гори и труе

Депонијата меѓу населбите Шуто Оризари и Визбегово гори веќе две седмици и вчера повторно огнот и чадот се засилија. Додека жителите не гледаат спас и не знаат што да прават со своите деца за да ги спасат од вдишување на чадот, градоначалникот на општина Шуто Оризари, Курто Дудуш, вели дека на 8 Март треба да се слави, а не...

Жителите на Чаир, Бутел и Визбегово дишат отров од запалената депонија во Шутка

Дивата депонија помеѓу општина Шуто Оризари и Визбегово веќе неколку дена гори, иако пожарот бил изгаснат седум пати во текот на два дена. Граѓаните велат дека дишат воздух што мириса на изгорена пластика, додека еколошките друштва сметаат дека последиците од оваа појава се смртоносни, пренесува „Порталб“. Жителите на Шуто Оризари, Визбегово, Чаир и Визбегово велат дека не можат да ги...

Груевски до 8 ноември треба да се јави во Шутка за отслужување затворска казна

Поранешниот премиер Никола Груевски доби упатен акт да се пријави во затворот во Шуто Оризари, каде треба да ја отслужи 2 годишната казна за набавката на луксузниот „мерцедес“. Според актот, Груевски треба најдоцна до 8 ноември да се јави во затворот. Упатниот акт му беше доставен утринава во Кривичниот суд, каде што тој го чекаше продолжението на судскиот процес за...

Притвор од 30 дена за советникот на градоначалникот на Шуто Оризари

Oсновното јавно обвинителство (OJO) Скопје соопшти дека јавен обвинител донел наредба за спроведување истражна постапка против советникот на градоначалникот на Општина Шуто Оризари поради примање мито и побарал да му се изрече притвор. Како што објавија медиумите, станува збор за Суад Мемеди. Според ОЈО Скопје осомничениот завчера во простории на општината примил претходно договорена награда во висина од 1.000 евра. „Имено, тој...

Ѓорчев ги поздрави актерите од МНТ кои се солидаризираа со Јовановски

Поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ, предводени од лидерот на партијата, Никола Груевски, вечерва протестираа пред истражниот затвор во Шуто Оризари. Учесниците на протестот, кој почна во 18 часот, побараа запирање на, како што рекоа, „политичкиот прогон, малтретирање и терор“ и побараа „ослободување на сите лица кои се цел на тој политички прогон“. На протестот, Владимир Ѓорчев ги поздрави актерите од МНТ затоа што покажале солидарност со...

ВМРО-ДПМНЕ: Судството под политички притисок ослободи лица обвинети за тероризам

Судството под политички притисок вчера ослободи лица обвинети за тероризам, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на ослободувањето на обвинетите во случајот „Монструм“. Во партиското соопштение се додава дека „истото тоа судство ги преиначи мерките домашен притвор за актерот Владо Јовановски и режисерот Борис Дамовски и одлучи да ги испрати во истражниот затвор во Шуто Оризари“. „Зоран Заев и органите на прогонот под негова команда,...

Обвинетите во „Монструм“ излегуваат од затвор

Сами Љута вечерва излезе од затворот во населбата Шуто Оризари, како прв од четворицата осудени во случајот „Монструм“, за кој Врховниот суд денеска ја укина пресудата и го врати предметот повторно во скопскиот Кривичен суд, јави „Порталб“. При излегувањето бил поздравен со аплаузи од најблиските. По него од затворот во Шуто Оризари и од „Идризово“ треба да излезат и Агим Исмаиловиќ,...

Стручното образование нуди поголем избор за професија – 70% од деветтооделенците запишаа стручно училиште

„Учи паметно, работи стручно“, оваа година звучи примамливо за голем број основци што наесен започнуваат ново, средношколско поглавје. Дури 7.698 ученици од првиот уписен рок годинава, се со цврста...