fbpx
Таг: руски наративи

таг: руски наративи

Фотографијата од Навални со нацистичкиот поздрав и тетоважа на Хитлер е лажна

Фотографијата на којашто е прикажан Навални со тетоважа на Хитлер на градите и со крената рака во нацистички поздрав, е фабрикувана. Се работи за фотомонтажа, модифицирана од оригинална фотографија од 2013 година објавена во напис на веб-страницата Oxu.az, којшто говори за огорченоста на дел од руското население кон мигрантите. Тврдењата дека Путин се борел против нацистите во Украина, вклучително...

Наводниот нацизам во Киев и натаму предмет на дезинформациите од Москва

Повеќе дезинформациски наративи може да се идентификуваат од почетокот на годинава во медиумскиот и интернет просторот на македонски јазик. Од тоа дека на Украина ѝ е „загрозена државноста“ ако ја продолжи војната, до тоа дека Зеленски ја загубил популарноста. Сепак најконзистентни остануваат дезинформациите за поврзаноста на елитите во Киев со нацизмот, што директно ги пласираа и Путин и Медведев....

Непосакуван увоз: Анти-ЕУ дезинформациите на Кремљ потпалуваат и во С. Македонија

Најголем дел од анти-ЕУ дезинформациите на Кремљ во С. Македонија потекнуваат од странство – и од Русија и од Западот, потоа пристигнуваат во земјата преку социјалните платформи, а помал дел и преку медиумите. Некои од нив потоа се прилагодени на локалниот контекст, а мал дел од дезинформациите кои ги туркаат наративите на Кремљ се домашни. Србија е централна точка...

Дезинформациски круг на релација Софија-Белград-Скопје со типичен руски шмек

Познат е патот по кој течат руските дезинфо наративи – oд Русија преку Србија, па низ целиот Западен Балкан. Овојпат за промена, изворот е од соседна Бугарија. Лавината тргнува од емисијата „Не се плашете со Васил Василев“, потоа се проширува преку српските таблоиди, па пристигнува и на македонските профили на Фејсбук, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме...

Измислено писмо на Путин кружи на социјалните мрежи

„Писмото на Владимир Путин до светот“, кое се споделува од многу корисници на социјалните мрежи, не е споменато од ниту едeн веродостоен медиум, ниту пак,  на веб-страницата на Кремљ каде вообичаено се објавуваат обраќањата и говорите на Путин. Станува збор за комплетно фабрикувано писмо, споделено како да е напишано од Путин, иако тоа несомнено не се случило, пишува „Вистиномер“...

Содржината кон Запад, коментарите кон Исток: Што се објавува на Фејсбук за НАТО и ЕУ

Прашањата околу интеграцијата на Северна Македонија во Европската Унија и НАТО се меѓу најдоминантните политички теми во објавите на социјалните мрежи. Во своите Фејсбук постови, политичарите на власт постојано повторуваат дека ЕУ и НАТО се стратешки цели на државата од највисока важност, а од друга страна, се чини дека граѓаните сè повеќе се скептични во нивните зборови. Опозициските партии,...

Долгорочните дезинформациски наративи на Кремљ

Руската пропаганда која засилено делува во светот уште по анексијата на Крим во 2014 година, генерално ползува неколку долгорочни наративи врз кои ги темели дезинформациите. Класифицирани според европската литература за препознавање и борба со дезинформациите, се опишуваат како „Елити наспроти рајата“, „Изгубен суверенитет“, „Традиционални наспроти модерните вредности“, „Нацизам“, „Неизбежен колапс“, „Хахаганда“…Во оваа анализа појаснуваме дел од нив, пишува „Вистиномер“...

Пет наративи на Кремљ во позадината на лавина дезинформации за Украина во 2023 година

Прегледот на дезинформациите на најмасовната социјална мрежа во Северна Македонија, Фејсбук, покажува дека во 2023 година се следеле стриктно дел од руските дезинформациски наративи, а покрај тоа зголемeнa e и употребата на манипулирани видео содржини (deep fake), со цел да се поткопа угледот на украинското врвно раководство и да се деморализира населението. Преовладувачкииот вид на дезинформации се обидува вината...

Кијив демантира: „Поделбите“ меѓу военото и политичкото раководство на Украина се руски наратив

Наводите за наводен раздор меѓу военото и политичко раководство на Украина се дезинформација, односно руски наратив, изјави денеска Људмила Дарахан, државен секретар во Министерството за одбрана на Украина, во изјава за украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Во интерес на Русија е да ја дестабилизира ситуацијата во Украина, порачува таа. „Ова е руски наратив. Ова отсекогаш се случувало. Се сеќавате...

Со невистинити проруски наративи се оправдува руската воена инвазија на Украина

Во видеото споделено во оваа објава на Фејсбук контроверзната новинарка која со години е воен кореспондент, Лара Логан презентира мноштво непотврдени тврдења, кои се на иста линија со наративот кој ја оправдува руската инвазија врз Украина.  Магазинот Њујорк објави дека нејзините врски со војската понекогаш ја преминуваа линијата на професионализмот. Нејзиното име се споменува како еден од протагонистите кои...

Мит е дека Русија е во војна со „антирелигиозната“ западна цивилизација

Не може да се тврди, како што е тоа случај во објавата, дека антирелигиозната цивилизација, односно Западот, се борела против Русија. Русија сака да се наметне и да се претстави како главен светски бранител на традиционалното и религиското, а тоа можеше да се забележи и во говорот на Путин на два дена пред годишнината од руската агресија, кој уште...

Можат ли граѓанското општество и приватните организации да се борат против руската пропаганда во Африка?

Додека Русија бележи значителен напредок на нејзините дезинформациски кампањи во Африка, експертите велат дека организациите на граѓанското општество и приватни ентитети може да го имаат клучот за спротивставување на таквата пропаганда, пишува сервисот на „Гласот на Америка“ за Африка. Аналитичарите велат дека од почетокот на инвазијата на Украина, Кремљ користи дезинформациски напливи преку социјалните медиуми за да се „умилкува“ на...

Путин со два дезинфо наратива од Владивосток – ново оружје и САД се негативците, а не Русија

Зборувајќи за ново оружје, за случаи од меѓународните односи и грешки што ги правела Москва, ама поголеми биле тие на САД, како и за случајот со Доналд Трамп, рускиот претседател испрати варијација на тема на два руски дезинформациски наратива кои се користат од поодамна, но посебно откако Русија изврши агресија врз Украина лани во февруари – имаме/работиме на ново...

Европската алијанса на новински агенции задутре ќе гласа за исфрлање на руската ТАСС

На своето годишно Генерално собрание во Париз задутре, Европската алијанса на новински агенции (ЕАНА) ќе гласа за исфрлање на руската државна новинска агенција ТАСС од своите редови, јави украинската државна новинска агенција Ukrinform.net. Според статутот на ЕАНА, за да се исклучи членка, потребни се три четвртини од гласовите на учесниците на Генералното собрание. Сега во ЕАНА членуваат и активно учествуваат...

ТикТок и Твитер не успеале да се справат со руските дезинформации

Технолошките гиганти ТикТок и Твитер не успеале да се справат со руските дезинформации на интернет за време на првата година од војната во Украина, според студијата која во средата ја објави Европската Унија (ЕУ). Воедно, посебна студија укажува на начините на кои ТикТок профитира од проруските наративи, јавува Радио Франс Интернешнл. Студијата на ЕУ доаѓа по построгите правила според Законот...

Русија ја започна војната во Украина и нејзина е одговорноста за цивилните жртви

Околу 13.000 луѓе беа убиени, од кои една четвртина цивили, а околу 30.000 беа ранети во војната во источна Украина од избувнувањето во април 2014 година до 2019 година. Дополнително, од почетокот на руската инвазија на Украина на 24 февруари 2022 година, заклучно со 13 август 2023 година, потврдени се вкупно 9.444 смртни случаи на цивили. Бројот на жртви...

Путин не е мало дете за да биде „намамен“ да ја нападне Украина

Наспроти изнесеното во објавата што ја рецензираме, Путин е тој кој одлучи целосно неиспровоцирано да го нападне територијалниот интегритет на суверена држава. Исто така, Вашингтон постојано потенцира дека Русија може да ја прекине војната во Украина уште утре, ако се повлече од нејзината територија. Што значи дека САД не сакаат да има војна во Украина, но ја поддржуваат украинската...

Тенденциозно и без никакви докази се шират невистини за наводна трговија со луѓе и органи во Украина

Изнесените тврдења за наводна трговија со луѓе и органи во Украина не се поткрепени со никакви докази и истите се базираат на произволни тврдења на Јутјуберот Морис, кој и претходно изнесувал дезинформации во своето шоу.  Ова е позната руска пропаганда и дезинформација, според која западните земји наводно ја злоупотребуваат војната во Украина и вршат трговија со луѓе и органи,...

Манипулативна објава на Фејсбук по секоја цена ја правда руската инвазија врз Украина

Целата објава изобилува со руски наративи и манипулации кои имаат за цел да шират пропаганда и да ја оправдаат руската воена агресија врз Украина. Украинците не се со испрани мозоци како што се тврди во објавата, туку тие се обидуваат на секој начин да ја одбранат својата земја од Русија. Русија е таа која ја почна војната, а западните...

Во рускиот ракетен напад на Краматорск беа погодени цивили, а не „воени легитимни цели“

Рускиот ракетен напад врз Краматорск бил намерен и извршен врз цивилни објекти. Факт е дека во нападот на пицеријата во Краматорск биле убиени 12 цивилни лица, а десетици биле повредени. Тоа што американски војник бил таму за да јаде, не го прави објектот „легитимна воена цел“, како што тврди Русија. Постот ја форсира руската пропаганда дека целта на нападот биле...

Средба Џафери – Зеленски во Тирана: Потпишана заедничка изјава за евроатлантските интеграции на Украина

Претседателот на Владата Талат Џафери, во рамки на работната посета на Република Албанија, се сретна со претседателот на Украина, Володимир Зеленски. На средбата присуствувале и министерот за надворешни работи,...