fbpx
Таг: ромска заедница

таг: ромска заедница

Доделени 596 стипендии за ученици Роми и поддржани 47 основни училишта

Вкупно 596 стипендии се доделени на ученици Роми запишани од прво до четврто одделение во учебната 2021/2022 година во рамки на проектот „РЕДОВНО НА ЧАСОВИ: Акција за вклучување на Ромите во основното образование“, финансиран од Европската Унија. Проектот е имплементиран од страна на Фондацијата Отворено општество – Македонија, заедно со Здружението Центар за образовна поддршка Дендо вас и Фондацијата...

Реакција на „Аваја“ за јавно етикетирање на ромската заедница во текст на Инфомакс.мк

Граѓанско движење Аваја
Граѓанското движење „Аваја“ реагира на информирањето на портали кои вклучуваат јавно етикетирање на ромската етничка заедница. Јавната реакција конкретно се однесува на објавата од страна на порталот инфомакс.мк, во која се пренесува информација од нивни извори, без конкретни податоци за: „Пукање во Кочани”, при што се наведува дека настанот бил последица на зачестени кражби од ромското население. Инфомакс.мк известил...

Протест против полициската бруталност во Битола

Во Битола денеска ќе се одржи протест против полициската бруталност организиран од организацијата АВАЈА. Овој протест е поттикнат од инцидентот што се случи неодамна, каде можеше да се види како претставник на полицијата тепа припадник на ромската заедница. АВАЈА е граѓанска иницијатива која има за цел да ги артикулира и промовира интересите на граѓаните роми пред сите засегнати страни. Протестот...

Анкета: 49 % од Ромите за короната се информираат од ТВ, а најмногу му веруваат на Министерството за здравство

Кај ромската заедница сè уште на прво место како начин на информирање е телевизијата, што воедно би можело да се имплицира и на тоа дека најголема доверба имаат во телевизиите на сметка на онлајн медиумите и/или на немање соодветен пристап до интернет. Ова го покажува анкетата на Институтот за истражување и анализа на политики „Ромалитико“. Анкетата поврзана со кризата за...

Невладините бараат владата да обезбеди услови за ромската заедница во време на пандемија

По повод Денот на Ромите (8 април) државни функционери и институции им го честитаа празникот на своите сограѓани Роми. Но, невладиниот сектор не ги заборави проблемите со кои се соочува ромската заедница, а се таложат веќе со години. Од Институтот за истражување и анализа на политики – „Ромалитико“ велат дека според нивните сознанија од терен генерално ромската заедница е запознаена...

Се водат 41 судски процес за дискриминација на Роми на граничните премини

Во македонските судови во моментов се водат 41 судски процес по тужби на граѓани од ромската заедница, на кои без никакво образложение и аргумент не им бил дозволен излез од земјава на граничните премини. За овој проблем денеска во Министерството за внатрешни работи разговараа министерот Оливер Спасовски и претставници на повеќе невладини организации што ги застапуваат интересите на ромската заедница. На средбата, како...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...